Mainz Johannes Gutenberg Üniversitesi

Mainz Johannes Gutenberg Üniversitesi Almanya’nın Mainz kentinde bulunmakta ve yaklaşık 35.000 öğrenci ile öğrenim görmektedir.

Akademik Takvimi: Ekim- Subat Nisan- Agustos

Oryantasyon programı ve içeriği:  Oryantasyon programı Dönem başlarında 3 gün sürüyor. Öğrenciler Avrupa Birliği ülkelerinden gelen ve gelmeyenler olarak iki gruba ayrılıyor. Kayıt süreci, okul kaydı, yurt kaydı, kampüsün tanıtımı gibi temel ögelerden oluşmakta ve öğrenci rehberliği yapılmaktadır.

Mainz Johannes Gutenberg Üniversitesi Eğitim dili Almanca olup İngilizce ders açılmaktadır. İlgili web sayfası: jogustine.uni-mainz.de

Dil kursu: Erasmus öğrencileri için seviye tespit sınavı sonunda ücretsiz kurs açılmakta. 6 ECTS olarak kredilendirilmekte.

ODTÜ ile Kıyaslama: Bu bakımdan ülkemize göre farklılık taşımaktadır. Almanya Türkiye’deki eğitim sistemine göre çok farklı ve üniversiteler de buna dahil. Öğrenciler için pek çok sosyal olanak mevcut ve derslerin yükü öğrenciyi ağırlaştırmadan ama öğretilmek isteneni en açık şekilde anlatılarak veriliyor.

ECTS / Transkript: Evet.

Konaklama Olanakları: Gerekli bilgi web sitesinde bulunmaktadır.

http://www.studierendenwerk-mainz.de/internationales/?L=0

Ulaşım Olanakları: Çeşitli uçak bileti firmalarından Frankfurt ve Main’a gidilebilir. Frankfurt havaalanından Mainz’a giden S8 kodlu yarım saat arayla gelen trenler mevcuttur. S8’e bindikten sonra Mainz Hauptbahnhof durağında inilir. Burası şehrin merkezidir, buradan Mainz içinde istenilen noktaya rahatça gidilir.
“Frankfurt havaalanından Mainz a tren ile ulaşılabilmekte. Mainz merkezden gitmek istediğiniz yere toplu taşım araçlarıyla gidebilmektesiniz.”

Vize İşlemleri: Gerekli bilgi web sitesinde mevcuttur.

http://idata.com.tr/tr/content/national_visa

İkamet İzni ve Ücretleri: Ücretsiz olan ikamet iznini almanız gerekmekte. Web sitesinde mevcuttur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.