Guarda Politeknik Enstitüsü

Guarda Politeknik Üniversitesi

Erasmus anlaşmalı Guarda Politeknik Enstitüsü (polytechnic institute of guarda) Portekiz’in Braga şehrinde bulunmaktadır. 1980 yılında kurulan Guarda Politeknik Enstitüsü Erasmus Öğrencileri için çok cazip bir üniversite değildir. Küçük bir şehirdeki üniversite olan Guarda üniversitesinin Eğitim Dili Portekizce’dir. Ders listesini gösteren bir internet sayfası vardır. İngilizce olmasına rağmen tamamen ingilizce anlatılan bir ders yoktur.

Oryantasyon olarak sadece “1 gün tüm Erasmus öğrencilerini biaraya getirdiler. Okul ve şehir hakkında bilgi verdiler. Onun dışında biz kendimiz daha çok adapte olmaya çalıştık.”

YURT OLANAKLARI Erasmus evi diye adalndırılan ve konaklayabileceğiniz yerler vardır. Ama çok fazla kişiye sağlayamıyorlar. Ev uygundu, ayda en fazla 90 euro ödersiniz. Kullanılan gaza göre fiyat değişiyor. Her hafta eve temizlikçi geliyor. Bir de eve girerken bir aylık kira ücreti depozito olarak alınıyor. Konaklama imkanımız iyiydi. Yurt için iletişime geçeceğiniz kişinin mail adresi isabelcalcada@ipg.pt

ODTÜ ile kıyaslama:Odtü’deki dersler daha zorlayıcı. Ama derslerin pratiğe yönelik olması çok iyi bir özellikti. Odtü’de maalesef böyle bir fırsatımız yok

ECTS / Transkript: Evet verilmektedir

Ulaşım olanakları: Guarda biraz dağlık bir yer ve en yakın süpermarket erasmus evine 20 dk uzaklıktaydı yürüyerek o açıdan biraz zorlanmıstık. Guarda Lizbona otobüsle 4.5 saat, Porto’ya ise yaklaşık yine otobüsle 3 saat. Portekiz’de otobüs daha çok kullanılıyor tren yerine. Guarda’dan yine Madride 7 saatlik bir otobüs yolculuğuyla varabilirsiniz.

Vize süreci: Belgeleriniz hazır ve doğru olduğu takdirde bir sıkıntı çıkmamakta.

İkamet izni:Evet almak gerekiyordu bunun için 150 Euro verdik.

Kişisel görüşler: “Bu üniversiteyi mümkün olduğunca seçmesinler, ama bunun dışında bir seçenek yoksa seçilmeli en nihayetinde Erasmus insana çok şey katıyor.”

Guarda Politeknik Enstitüsü hakkında detay bilgileri websitesinden öğrenebilirsiniz.

Diğer Portekiz Üniversiteleri için tıklayınız.

Be the first to comment

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.