Heidelberg Üniversitesi

Heidelberg Ruprecht Karls Üniversitesi, kısa adıyıyla Heidelberg Üniversitesi, Almanya’nın en eski ve ünlü üniversitelerinden biridir. Erasmus öğrencilerinin yoğun istekte bulunduğu üniversite Eğitim dili Almanca olup istisnalar dışında Master dahil İngilizce ders açılmamaktadır.
Heidelberg Üniversitesi (Heidelberg University) yaklaşık 30.000 öğrenciye eğitim vermektedir.

Akademik Takvimi: Ekim- Şubat ve Nisan- Ağustos

Oryantasyon programı ve içeriği: Oryantasyon programı 3 gün sürüyor. Öğrenciler okudukları fakültelere göre ayrılıyor, bölüm dersleri tanıtımından üniversitenin sosyal imkanlarına kadar dönem boyunca faydalanılacak yararlı bilgiler veriliyor.

Dil kursu: Dönem boyunca alınabilecek ücretli Almanca kursu var. Haftada 8 saatlik yoğunlaştırılmış kurs 12 ECTS, haftada 4 saatlik normal kurs ise 6 ECTS olarak kredilendiriliyor.

ODTÜ ile Kıyaslama: Zorluk derecesi olarak eğitim sistemleri biraz daha farklı olduğundan daha zor olduğu söylenmekte. Orada yapılan ödevlere göre final sınavına girmeye hak kazanıldığından ders yükü daha ağır olmakta.

Zorluk derecesi ODTÜ ile benzer; ancak her hafta teslim edilmesi gereken ödevlerden en az %50 puan alınmazsa final sınavına girilemiyor. Dönem sonu notunu yalnızca final sınavı belirliyor. Derste yapılan sunum, ödev vs dönem sonu notuna bir katkısı olmuyor.

ECTS / Transkript: Evet. Okula gönderilmekte.

Konaklama Olanakları: Karşı üniversite konaklama konusunda yardımcı olmakta. Depozito olarak 300 Euro alınan yurtların 230 Euro aylık ücreti olmakta. Her türlü bilgi karşı tarafın Erasmus koordinatörlerinden temin edilebilmekte.

Okulun tek, iki ve daha fazla kişinin kalabileceği bir çok tipte oda seçeneğinin bulunduğu bir çok yurdu var. Şehirde kalınabilecek en uygun fiyatlı ve konforlu yerler öğrenci yurtları; ancak erken başvuru yapılmazsa yurt çıkmaya biliyor.

Okul yurtları için odanın tipine ve konumuna göre aylık minimum 120 Euro maksimum 280 Euro kira ödeniyor. Depozito da 300 Euro ile 450 Euro arasında değişiyor.

Konaklama seçenekleri ile ilgili detaylar aşağıdaki linkte bulunabilir:

http://www.studentenwerk.uni-heidelberg.de/en/living

Ulaşım Olanakları: 6 aylık semester ticket ile bölgedeki toplu ulaşım araçlarından yararlanılabilmekte.

Vize İşlemleri: 1 haftada alınabilen vize için normal işlem ücreti alınmakta.

İkamet İzni ve Ücretleri: İkamet izni çıkarılması gerekmekte ve öğrenci olduğunuzu belgelediğinizde herhangi bir ücret istenmemekte.

Kişisel Görüşler: Hibe kesinlikle yeterli olmamakta. Aylık en az 550-600 euro gözden çıkarılmalı çünkü şehir pahalı ve aktivitelere katılmak, şehre dair şeyleri deneyimlemek, turistik gezilere katılmak isterseniz bunu göze almanız gerekmekte.

Heidelberg küçük ve huzurlu bir şehir, büyük şehirde yaşamaya alışık olanlar için bir süre sonra şehir sıkıcı gelebilir. Ancak okulun çok çeşitli spor imkanları var. ( http://www.hochschulsport.issw-hd.de/ )

Verilen hibe Heidelberg’te yaşamak için yeterli olmuyor, verilen hibenin yanısıra aylık minimum 100 Euro daha masraf oluyor.

Şehir içi ve şehir dışı ulaşım için VRN mobil uygulamasını indirmek faydalı olabilir.

Scientific Computing bölüm dersleri İngilizce olarak verilirken; Informatics bölüm dersleri yalnızca Almanca olarak veriliyor. Öğrenci kayıt yaptırmadan güncel ders listesine ulaşamıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.