Leuphana Universitat Luneburg

Üniversite adı: Leuphana Universitat Luneburg

Akademik Takvimi: Ekim- Subat Nisan- Agustos

Oryantasyon programı ve içeriği: 10 gün süren program dahilinde bilgilendirme toplantıları ve şehir turları yapılmakta.

Eğitim dili: Almanca – İngilizce

Dil kursu: Oryantasyondan önceki 2 hafta dil kursu verilmekte. Oryantasyon haftasına ve projeye katılımınız ile birlikte 5 kredi alabilmektesiniz.

ODTÜ ile Kıyaslama: Dersler daha verimli geçmekte. Orada dersler modül olarak alındığı için iki ders alınca bir ders olarak kabul edilmekte ve bazen her ders için ayrı proje ya da term paper yazmak gerekmekte. Bu yönden Odtü’ye göre biraz daha ağır olmakta. Her ders için research istemeleri zorlayıcı olmakta.

ECTS / Transkript: Evet

Konaklama Olanakları: Karşı üniversitenin Erasmus ofisinde bulunan Housing Office öğrencilere kalacak yer sağlamakta. Ücret aralığı 250-350 Euro arasında ve 260 Euro depozito bulunmaktadır.

Ulaşım Olanakları: Üniversitenin bulunduğu Lüneburg şehrine gitmek için Hamburg Şehrine uçup buradan trenle Lüneburg’a gelmek gerekmektedir. Şehir içindeki otobüs hatları/okula ulaşımla ilgili detaylı bilgi karşı üniversitenin Erasmus ofisinin web sayfasında yer almaktadır. 210 Euro karşılığında verilen öğrenci kimliği ile üzerinde yazılı olarak belirtilen ulaşım araçları ücretsiz olarak kullanılabilmektedir.

Vize İşlemleri: Vize işlemleri sırasında başvuru için gerekli evrakların tam olarak hazırlandığından emin olunmalıdır. Vize alma süresiye ilgili herhangi bir yerde kesin bilgi yoktur. Vize işlemleriyle ilgili detaylı bilgi almak için İzmir/İstanbul Alman konsolosluğu ve Ankara büyükelçiliğinin web siteleri ziyaret edilebilir.

İkamet İzni ve Ücretleri: İkamet izni almak gerekmekte ama hibe aldığınızı kanıtlayan belge ile ücret ödemeden ikamet izni alabilmeniz mümkün olmakta.

Kişisel Görüşler: Şehirde bisiklet oldukça pratik bir ulaşım aracı olarak yaygın bir biçimde kullanılmaktadır. Güncel kültürel etkinliklerle ilgili olarak Erasmus ofisinden ve Turist bilgi bürolarında bilgi/broşür edinilebilir.

Be the first to comment

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.