ODTÜ Yurtları: tamamı ODTÜ Kampüsü içerisinde bulunan ve önceliği Ankara dışında oturan ve ODTÜ’ yü yeni kazanan öğrencilerin kalabileceği yaklaşık 20 yurttan oluşmaktadır. Odalarda kalacak kişi sayısı yurtlara göre değişmektedir. ODTÜ Yurtları,  puanlama sırasına göre normal statülü yurtlar, konukevleri ve yine kural olarak ODTÜ’ye bağlı olmasına rağmen özel statülü vakıf yurdundan oluşur.

İsmi ne olursa olsun vakıf yurdu diye nitelendirilen EBİ yurdu hariç tüm yurtlara öğrencilerin yerleştirme işlemleri, belirli bir merkezden “Yurtlar Müdürlüğü” tarafından yapılmaktadır. Yurtlar müdürlüğüne bağlı olarak :

2,4,6,8,9 İsa Demiray, Refika Aksoy, 19. Yurt, Faik Hızıroğlu ile EBİ Konukevi Erkek Öğrencilere 1,3,5,7, Faika Demiray yurtları ile Osman Yazıcı Konukevi , ODTÜ Kız Konukevi ve EBİ Kız Konuk evi ise Kız öğrencilere hizmet vermektedir. 2. Yurdun odaları, 1. Yurt 2. Yurt, 8.Yurt, 9 ve 19.Yurt odaları 2 kişilik,  Numaralı yurtlardan 3. , 4. , 5., 6. , 7.  yurtlar ile İsa Demiray, Faika Demiray ve Refika Aksoy öğrenci yurtlarında odalar 4 kişiliktir. Bunların dışında daha konforlu döşenmiş Osman Yazıcı Kız Konukevi, ODTU Kız Konukevi ve EBİ Öğrenci Konukevlerinde 1,2,3,4 kişilik odalar mevcuttur.

EBi yada vakıf yurtları ile konukevleri diğer yurtlara göre pahalıdır. Buralarda kalmak isteyenlerin biran önce ilgili birimlerle irtibata geçmesi gerekmektedir. Konukevlerine giren öğrencilerin girdikleri yıl boyunca başka yurtlara geçmesi mümkün değildir. Ancak diğer yurtlarda kalan öğrenciler yer varsa konukevlerine geçebilirler.

Yaşanacak mekanlar nekadar konforlu olsada yinede oda arkadaşlarınız konfordan daha önemli olmaktadır. sizlere tavsiyemiz hangi yurt olursa olsun bulunduğunuz ortamın tadını çıkarmanızdır. Unutmayınız ki bu yurtlarda binlerce odtülü şu andaki konforun çok azını yaşayarak ama çok çok başarıya imza atarak mezun olmuştur.

ODTÜ Yurt Ücretleri için tıklayınız