Leiden Üniversitesi

Peace Palace

Üniversite & Bölüm        : Leiden Üniversitesi & Uluslararası ilişkiler Bölümü

 Ülke & Şehir                    : Hollanda & Leiden

 Dönem                              : Güz

 Akademik takvimi:  Akademik takvim internet sitelerinde mevcut.

Oryantasyon programı: 70 Euro ücreti olan 1 haftalık programda öğrencilerin kaynaşması sağlanmakta ve şehri tanıma amaçlı turlar düzenlenmekte.

 Eğitim dili: İngilizce.

Dil kursu var mı?: Evet.

ODTÜ ile kıyaslama: Ders yükü olarak biraz daha ağır olmakla birlikte, sınavlar kıyaslandığında iki üniversite de hemen hemen denk olmakta.

ECTS / Transkript: Evet.

Yurt olanakları: Okulun bir Housing Office ile anlaşması bulunmakta. Belirli bir ücret karşılığında size yurt bulmalarını isteyebilmektesiniz.

Ulaşım olanakları: Leiden küçük bir şehir. Her yer yürüme mesafesinde. Ayrıca Amsterdam ve Rotterdam gibi büyük şehirlere de ortalama 45 dk uzaklıkta ve günün hemen her saati tren bulmak mümkün olmakta.

Vize: Leiden Üniversitesi vize işlemlerini öğrenci adına kendisi başlattığı için oldukça kolay geçen bir süreç. Sadece gerekli evrakları göndermeniz yeterli olmakta. Vize hazır olduğunda size bir mail gönderilmekte ve randevu aldığınız saatte gidip konsolosluktan vizenizi alabilmektesiniz.

İkamet: Almanız gerekmekte.

Kişisel görüşler: Verilen hibe sadece konaklamayı karşılayabilmekte. Onun dışından aylık masraflarınızı kendiniz karşılamaktasınız.