Twente Üniversitesi

Hollanda’nın Enschede şehrinde bulunan ve araştırma üniversitesi olarakda bilinen Twente Üniversitesi (University of Twente) Erasmus öğrencilerinin en çok tercih ettiği üniversitelerdendir. Mühendislik ve Sosyal Bilimler alanında yaklaşık 10.000 öğrencinin öğrenim gördüğü Twente Üniversitesi’nde ODTÜ’ye benzer bir Akademik Takvim vardır. Twente Üniversitesi’nin Eğitim Dili İngilizce’dir.

Oryantasyon programı: Yemekler, oyunlar ve çeşitli organizasyonlarla program yapılmakta. Kick-in adını verdikleri bir oryantasyon programı var. 2 hafta sürüyor. Erasmus öğrencileri 10-15 kişilik gruplara ayrılıyor ve her grubun başına 2 mentor veriliyor. Genellikle yemekler, oyunlar ve çeşitli eğlenceli organizasyonlar oluyor.

Dil kursu var mı?: Evet.

ODTÜ ile kıyaslama: Zorluk derecesi olarak eşit olmakta. Ödev ve projelere Odtü’den daha fazla önem verilmekte. Sınavlar daha çok ezbere dayalı yapılmakta. ODTÜ’den daha zor veya kolay demek pek doğru değil çünkü notlandırma sistemi daha farklı. Dersler daha çok ödev üstünden yürüyor ve notlandırmada ödevler çok önemli yer kaplıyor. Derslerden genelde tek sınav yapılıyor. Ayrıca Hollanda’da dönem sistemi daha değişik. Bir dönemde iki çeyrek var ve bir yıl 4 çeyrekten oluşuyor. Dersler genelde 7-8 hafta sürüyor ve her çeyrek dersler değişiyor. Öğrencilere bir çeyrekte üç ve ya dört ders veriliyor
ECTS / Transkript: Evet.

Twente Üniversitesi Yurt olanakları:Karşı üniversite daha değişim periyodu başlamadan 2 ay önce size kalacak bir yer ayarlamış oluyor. Gerekli linkleri gönderip bir yurt odasına başvurmanızı sağlıyorlar. Her şeyle birebir ilgilenip düzenli olarak e-mail yolluyorlar. Oraya gittiğimizde odamız hazır olmuş oluyor. Oda ücretleri aylık 350-400 € civarında. Hostel/ev olanaklarını bilmiyorum. Tanıdığım herkes üniversite tarafından ayarlanan yurt/pansiyon odalarında kaldı.

“Karşı üniversite konaklama konusunda yardımcı oluyor. Kampüs gayet geniş ve konaklama imkanları çok iyi. Gelen erasmus öğrencileri öncelikli olarak kampüse yerleştiriliyor. Yurt ücreti verilen odanın özelliklerine göre €280 ve €500 arası değişiyor. Benim kaldığım odanın ücreti €365’di ve €400 de depozito yatırdım. http://www.acasa.nl/en/ kampüste konaklamayla ilgilenen şirketin web sitesi. Şehirden de ev bulmak mümkün, fiyatlar kampüsten daha ucuz ama internetten ayarlaması çok kolay değil.”

Twente Üniversitesi Ulaşım imkanları:Türkiye’den direkt Amsterdam’a uçulup, oradan trene binilerek kolayca ulaşılabilir. Şehir içinde genelde bisiklet kullanılıyor, ama toplu taşıma da mevcut. Bildiğim kadarıyla Hollanda vatandaşı olmayanlara öğrenci pasosu verilmiyor.
Hollanda’ya ulaşmadan ESN-Twente iletişime geçerek Amsterdam-Schiphol’de karşılanmak isteyip istemediğinizi soruyor, talebinize göre onlarla beraber Enschede’ye kadar gidebilirsiniz. Schiphol-Enschede tren ile 2 saat 20 dakika sürüyor, bilet 23 euro civarında. Şehir içi ulaşım ve şehir merkezinden kampüse ulaşım otobüslerle sağlanabilir ama bisiklet daha uygun bir tercih. Yabancı öğrenciler için indirimli öğrenci pasosu bulunmamaktadır.
“Enschede’ye ulaşmak için Amsterdam, Düsseldorf, Münster gibi şehirlere uçakla gidip oradan 1 – 2 saat arası tren yolculuğu yaparak ulaşmak mümkün. Tren ağı çok gelişmiş şehirlerarası her yere trenle ulaşmak çok kolay ve rahat. Şehir içi ulaşım genelde bir Hollanda simgesi olan bisikletle sağlanıyor ayrıca şehiriçi otobüsleriyle de ulaşım sağlamak mümkün.”

Twente Üniversitesi Vize Süreci:Vize sürecini de yine üniversite halletmişti. Bizden bir banka hesabına oturma izni için para yatırmamızı istediler. Geri kalan her şeyi onlar halletti. Tek yapmam gereken konsolosluğa gidip vizemi almak oldu. Oturma izni dışında bir ücret ödemedim, zaten yeşil pasaportum vardı.
Vize almak 8-9 hafta arası sürüyor. Başvuru ücreti var ve €600. Vize işlemlerini karşı taraf başlatıyor ve ek olarak yapılması gereken herhangi birşey yok. Vize sırasında istenen şeylerden biri de finansal durumun kanıtlanması bunun için de belli miktar bir paranın okulun hesabına transfer edilmesi gerekiyor, vize ücreti bu paradan düşülüyor ve kalan para Hollanda’ya varınca iade ediliyor.

İkamet: Ücretli olan izni almanız gerekmekte. İkamet izni gerekiyor. İkamet ücreti vize için verilen €600 içinde onun dışında bir ücret ödenmiyor.

Kişisel görüşler: Twente Üniversitesi için Aylık 400 € civarında harcamanız olmaktadır. Okuldaki ESN organizasyonu oldukça fazla gezi ve organizasyon düzenlemekte. Hollanda’da rahatça gezebilmek mümkün olmakta. Her yere trenle ulaşım sağlanabilmekte. Daha hesaplı olması için de otobüs kullanılabilir.
Şehri Amsterdam ya da Rotterdam gibi büyük olmadığı için nispeten daha ucuz denilebilir lakin diğer Avrupa ülkelerine göre daha pahalı. Nisan ayından itibaren her hafta şehir merkezinde ve kampüste konser, festival vb. türden etkinlikler mevcut. Yurt ya da eve verilen aylık kiraya göre ve gezme sıklığınıza göre aylık harcama 700-1000 euro aralığında olabilir

“Ortalama €800 aylık masrafım oldu. Enschede çok tarihi ve turistik bir şehir değil ama kültürel etkinlikler sürekli düzenlenir ve aktif bir şehirdir. Almanya sınırına yalnızca 8 km uzaklıktadır bu yüzden Almanya’ya da sıklıkla gidilip gezilebilir.”

Hollanda’da bulunan diğer Erasmus Üniversiteleri için tıklayınız.