Inholland Üniversitesi

Hollanda’da Haarlem şehrinde bulunan ve araştırma – uygulama üniversitesi olan Inholland Üniversitesi (Inholland University) Erasmus öğrencileri için cazip bir üniversitedir.

3 gün süren bir oryantasyon programı var. Okul ve bölümlerin tanıtımı, genel olarak Hollandada yaşam, yakın çevre gezileri vb. hakkında bilgiler veriliyor.

Akademik takvimi: Üniversite sitesinden ulaşılabilmekte.

Oryantasyon programı: 3 günlük programda okul ve bölüm tanıtımları yapılmakta ve Hollanda’da yaşam hakkında bilgi verilmekte.

Eğitim dili: İngilizce ancak çoğu zaman Hollandaca ders işliyorlar (Erasmus öğrencileri dışında)

Dil kursu: Öğrencilerin gönüllü olarak verdiği dil kursları olmakta.

ODTÜ ile kıyaslama: ODTÜ’ye göre oldukça kolay ders programları bulunmakta. Haftada 2 gün ders yapılmakta.

ECTS / Transkript: Evet.

Yurt olanakları: Okulun hemen yanında DUWO adı verilen residence tarzı bir yurt yer almakta ve öğrenciler burada kalmakta. Konaklama okula bağlı bir yurtta, 2 kişilik odalar aylık 330 euro, tek kişilikler ise 550 euro. Tek kişilik oda tutup 2 kişi hatta 3 kişi kalınabilir. Yurdun hiçbir kontrol sistemi yok.

Ulaşım olanakları: Hollanda’da ulaşım çok gelişmiş seviyede. Trenlerle her yere gidebilmektesiniz. Küçük bir ülke olduğundan seyahatler çok kısa sürmekte Hollanda vatandaşı olmadığınız için öğrenci pasosu alamıyorsunuz ancak indirimli bilet kullanma hakkınız bulunmakta.

Vize: Belgeleri hazırlayıp karşı okula göndermeniz yeterli olmakta, gereken bütün işlemler onlar tarafından yapılmakta. 1 hafta içinde konsolosluğa gidip vizenizi alabilmektesiniz. 560 avro ücret talep edilmekte.

İkamet: Ücretli olan izni almanız gerekmekte. Vize için verdiğiniz para içinden talep edilen miktar kesilmekte.

Kişisel görüşler: Hollanda genel olarak pahalı olduğu gibi, marketlerde diğer ülkelere kıyasla daha ucuza alışveriş yapabilmeniz mümkün olmakta. Ancak kur farkından dolayı en azından Türkiye’de harcadığınızdan 3 kat fazla para elinizden çıkmakta.

Aylık yurt dahil ortalama 600 euro masraf oluyor. Ayrıca farklı ülkelere gitmek, kültürel etkinliklere katılmak vb şeyler için 200 euro kadar ortalama ek masraf olabilir.