Wageningen Üniversitesi

Araştırma Üniversitesi olarakda bilinen Wageningen Üniversitesi (Wageningen University) Hollanda’nın Wageningen şehrinde bulunmaktadır. İngilizce eğitimin ağırlıkta olduğu üniversitede Erasmus için gelen epeyce öğrenci vardır.

Akademik takvimi: 1.Periyod: Eylul-Ekim, 2.Periyod: Ekim-Kasim, 3 .Periyod: Aralik –Ocak dönemlerinden oluşmaktadır. Her periyotta iki ders alınıyor. Derslerin kesilmesinden 1 hafta sonra da sinavlar oluyor. 3. Periyot kısa olduğundan dolayı tek bir ders alınıyor ve çalışma haftası olmuyor.

Oryantasyon programı: Var ve 5 gün sürüyor. Diğer yabancı öğrencilerle tanışma ve kaynaşma toplantıları, partileri düzenleniyor. Ögrencileri hem eğlendirmek hem ülkeyi tanıtmak amacıyla geziler ve etkinlikler düzenleniyor. “1 hafta süren programda öğrencileri kaynaştırmaya yönelik ve kültürleri tanıtmak amaçlı partiler, oyunlar, yemekler ve geziler düzenlenmekte.”

“Oryantasyon düzenlendi, sadece Erasmus öğrencileri için, Erasmus topluluğu ESN tarafından. 1 haftalık, okulu ve derslikleri tanıtan bilgilendirici bir tanıtımdı. Oryantasyon program bitince de arkasından Hoşgeldin partisi verildi.”

Eğitim dili: İngilizce ve Hollandaca (Flemenkçe)

İngilizce ders açılıyor mu?:İngilizce bir çok dersleri var zaten. Okulun kendi internet sayfasında Erasmus öğrencileri için ayrılmış bir bölüm var. Orda açılan tüm dersleri ve diğer okulla ilgili bilgileri bulabilirsiniz.

Dil kursu var mı?: Ücretli ve ücretsiz kurslar bulunmakta. Dil hazırlık dersleri var. Aynı ODTÜ’deki gibi dışardan gelenler için olan dil kurslarını alıyorsurnuz, bir kur 90 €, yani kredilendirilmiyor. Ders zamanları da 19.00 – 21.00 arası. Bunun yanında bir de ESN’in, yani Erasmus Student Network’un, öğrenciler tarafından verilen aşağı yukarı 10 €’luk dil dersleri var. Hollandalı gönüllü öğrenciler, erasmus öğrencilerine ve isteyenlere çeşitli dil dersleri veriyorlar. İtalyanca, Almanca, Rusça, Çince, İspanyolca ve tabi ki Hollandaca hatırladıklarım arasında.

ODTÜ ile kıyaslama: Dersler biraz daha karmaşık. Çünkü nerdeyse her dersin bir de laboratuarı var ki her deney için gene rapor vs. hazırlıyorsunuz. O yüzden iş yükü gerçekten de fazla derslerin, ama sınavları ODTÜ’deki zorluk derecesinin altında. Bunun yanında gene çoğunlukla derste sunum yapmak durumundasınız eğer dersi geçmek istiyorsanız. Bu sunumlar grupça yada tek başına olabiliyor. Bu kadar yoğun olmasına ramen, ders işleyiş açısından ODTÜ’den daha öndeler, dersi derste anlayan insan toplulukları ordaki öğrenciler.
“Dersler daha zor ve ders yükü daha fazla olmakta. ”

ECTS / Transkript:Evet, Hollanda’dan ayrılmadan önce traskriptin hangi adrese gönderilmesini istediğimi söylemiştim öğrenci masasına. Ders notları belli olduktan ve sömestr bittikten sonra yolladılar.

Yurt olanakları: Wageningen Üniversitesi için birçok yurt olanağı var. Ama bazıları okulun bölümlerine uzakancak sorun olmuyor, bazıları da yeteri kadar iyi durumda değil. “Hollanda’ya gitme tarihimden yaklaşık bir ay önce bir mail aldım. Yurtta kalıp kalmayacağımı ve eğer kalmak istiyorsam nasıl bir yurt tercih ettiğimi sordular. Nasıl bir yurt derken, ortak mutfak ve tuvalet mi, yoksa özel mi, ya da international koridor mu yoksa Hollandalıların arasında bir yer mi.” Tavsiyem, international koridor ve shared bathroom, çünkü özel oda da kalırsanız pekte hızlı kaynaşamazsınız ordakilerle. Çünkü zaten siz gittiğinizde onların belli bir düzeni olmuş olacak. Benim kaldığım yer “Mauritis, Kazernalaan 2 – Building 09, Ede” idi. Shared bathroom ve international corridor du referanslarım. Aylık ücreti en çok olanlardan biri, 340€.

İlk ödemede servis ücreti vb. gibi ücretleri de bir kerelik aldıkları için yaklaşık 440€ dolayındadır. Artı olarak, 2 tane yurt şirketi var Wageningen Üniversitesi ile anlaşmış; InFacilities ve Idealis. İkisininde sitelerinde hangi yurtlara sahip oldukları yazıyor, yukarda bahsettiğim yurt maili gelmeden bakmanızı tavsiye ederim.

250 – 350 Euro ücreti olan yurtlar bulunmakta. Universiteye kabul olunduktan yaklasik 2 hafta sonra, universite konaklama formu gönderiyor. Bu form araciligiyla size sunulan yurtlardan size en uygun 2 tanesine basvurma hakkiniz oluyor. Universitenin kendi websitesinden de konaklama hakkinda bilgi alinabilir. http://wageningenur.nl/en/International-students-and-staff/Housing.htm

“Pek yardımcı olamadılar açıkçası uzakta olan bir bölgeye verildi yurt sonra ortamı tanıdıkça daha rahat ve daha ucuz bir yurda geçtim, yurt ücretim 350 avrodan 250 avro gibi bir ücrete geriledi. İdealist denilen firma çok iyi ev tutma olanakları da var. Düşünülenden daha kolay ve basit yurt bulma durumu.” http://my.idealis.nl/

Ulaşım olanakları: Türkiye’den Hollanda-Schiphol Havaalanına iniş yaptıktan sonra trenle “Ede – Wageningen” istasyonuna gitmelisiniz. Tren ücreti de yaklaşık 15€. Buradan da 88 numaralı otobüse binerseniz ki kime sorsanız gösterir çünkü tamamen diğer otobüslerden ayrı bir yerden kalkıyor, Wageningen Üniversitesi’ne varabilirsiniz. Otobüs hemen üniversitenin girişinde duruyor.

Hollanda’da ulaşım oldukça pahalı. Wageningen’den Amsterdam’a gidiş dönüş tren bileti 25€ mesela. Otobüsle Ede’den Wageningen’e tek gidiş 2 €. O yüzden ulaşımınızı ordakilerin yaptığı gibi bisikletle sağlayacaksınız. Bisiklet fiyatları da 60€ dan 150€ ya kadar değişiyor, tabi bunlar ikinci el bisiklet fiyatları. Ne kadara alırsanız alın, dönerken satacağınız için, eğer dönerken yanınızda daha fazla para kalsın ve bisiklete binerken bozulma korkum olmasın diyorsanız minimum da 100€ yu gözden çıkarmalısınız. Ben 140€ ya 3 vitesli (vitesli ve bizim bildiğimiz gibi fren sistemi el kısmında olanlar daha pahalı) frenleri el kısımlarında olan bir bisiklet aldım ve dönerken de 80€ ya sattım.

Ulaşımda ne yazık ki erasmus öğrencileri için belli bir indirim söz konusu değil. İndirimi kişisel ulaşım kartı olan “OV-chipkaart”ı aldıktan sonra üzerine ekletebiliyorsunuz ama bu kartında şahıs adına olması gerekiyor ve yaklaşık 2 haftada adrese teslim edilebiliyor.

Ulaşım çok pahalı ve erasmus öğrencileri için herhangi bir indirim kartı bulunmamakta. Sehirde genelde bisiklet kullaniliyor. Sadece uzak mesafelerde, ornegin havalimanindan gelirken…vb. tren ve otobus kullaniliyor. Turkiyeden Wageningen’e giderken ise oncelikler Amsterdam Schipol havalimanina variyorsunuz. Ordan yaklasik 1 saatlik tren ve yarim saatlik otobus yolculugu sonunda Wageningen’e ulasiyorsunuz.

“Türkiyeden hollandaya amsterdam hava alanına indim sonrasında havaalanı içerisinden trene bindim trenden sonra 88 numaralı otobüs ile kampüse ulaştım, ulaşım çok pahalı ve öğrenciler için erasmuslular için daha doğrusu herhangi bir indirim kartı yok.”

Vize:Vize sürecinde sizi tek sıkıntıya sokabilecek olan bence vize oturma izni harcı. Hollanda için bu harç 2012 bahar döneminde 600€ idi. Bunun yanında sizden istedikleri teminat mektubu içinde bankada aylık 800€ ya denk gelecek bir miktar paranız olmasını istiyorlar. Mesela Hollanda’da 5 ay kalacaksanız, 5×800=4000 € luk bir miktarın bankada olması isteniyor. Bunların dışında vize süreci oldukça kolay geçti. Vizemin ve oturma iznimin çıkması yaklaşık 2 ay sürdü benim, genelde bu süre 1-1,5. 50 avro ücreti olan işlemler için gerekli bilgiler http://www.vfsglobal.com/netherlands/turkey/

İkamet: Okul sizin için işlemleri yürütmekte ve 300 avro işlem ücreti talep edilmekte. Hollanda zaten size vize yanında bir de oturma izni veriyor. Vize ücreti bu yüzden bu kadar çok. Hollandaya gittiğiniz zamanda oturma kartınızı alabiliyorsunuz.

Kişisel görüşler: Hollanda’ya gider gitmez yapılması gereken belediyeye kaydınızı yaptırmak. Bizdeki gibi bir numara veriyorlar (BSN number) her vatandaşlarına ki sizde oturma izni ile gittiğiniz için Hollanda vatandaşlarının haklarına sahip oluyorsunuz birazda olsa. İkinci olarakta bisiklet edinmek. Gerçekten çok önemli, yolda yürüyen insan sayısı maksimum 4, bisiklet sayısı ise araba sayısının gerçekten de 2 katı.

Hollanda’da IxESN adında (Erasmus Student Network) bir öğrenci topluluğu var. Gitmeden önce mutlaka bu topluluğun sayfasına girerek geleceğinizi ve geleceğiniz günü belirtin. Birçok konuda yardımcı oluyorlar. Bu topluluğun bir parçası mutlaka olun. Haftanın nerdeyse her günü bir etkinlik düzenliyorlar, partiler, kültürel yemekler ve tabiî ki yurt içi ve yurt dışı gezileri. Üye olmayanlar bu imkanlardan daha sınırlı faydalanıyor, hatta bazen hiç faydalanamıyor bile. Hepsi İngilizce konuşuyor sizinle ve anlayamazsanız kibarca 3-4 kere tekrar bile anlattıkları olabiliyor. Gerçektende çok başarılı bir topluluk.

Erasmus hibesini gitmeden önce alacağım diye pek güvenmeyin, çünkü bürokrasi uzun iş. Ben hibenin %80 ini gittiğimden bir hafta sonar aldım. Hibe çokta yeterli değil, bunun sebebi oraya gitmek için nerdeyse hibenin yarısı kadar bir para ödüyorsunuz uçak biletine ve Hollanda için vize ve oturma izni parasına. İlk başta hibe ücreti sizin orada kalmayı düşündüğünüz zaman aralığı ve öğretim yılı için hesaplanıyor. Daha sonra eğer erken dönerseniz, borçlu bile çıkabiliyorsunuz, aklınızda olsun.

Aylık toplamda 700€ harcadım. Bunun 350€’su yurt parasıydı. Bana çıkan yurt içlerinde en uzak olanıydı okul bölümlerine. “Mauritis 9, Nieweu Kazernalaan 2” de kaldım ben ki bu yurt Wageningen’de bile değil, Ede’de. Yaklaşık 8 km yol var arada ama bisikletle 40 dk da hiçte öyle yorulmadan varabiliyorsunuz Wageningen merkezine. Aylık cep harçlığım 350€ ydu. Ama ben Hollanda’da çok gezdim. Hollanda dışında da birkaç yere gittim. Ben çok gezerim Hollanda da derseniz 400€ tam anlamıyla yeterli olacaktır. Hollanda’da ulaşım pahalı, otobüsle Ede’den Wageningen’e gidiş 2 € mesela. O yüzden minimum 270€ gibi bir para cep harçlığı yanınızda olması gerek.

Yemek açısında sakın endişe etmeyin bana kalırsa. Kesinlikle aç kalmazsınız, pizza fiyatları buradakilere göre oldukça ucuz en azından J Diğer malzemelerde pahalı değil, 1-2€ ya pek çok şey alabilirsiniz.

Aylık harcamanız ortalama 600 avro tutmakta. Ulaşım pahalı olduğundan gezi programı dikkatli yapılmalı. Aylik yaklasik olarak 750 euro giderim oluyordu. Wageningen cok kucuk bir kasaba ve buna bagli olarak cok fazla gezilecek gorulecek yerler yok. Fakat yabanci ogrenciler icin kurulan cesitli topluluklar var EXSN ve ISOW gibi, bu topluluklarin duzenledigi kulturel etkinlikler, dil, dans kurslari, partiler ve yemekler Wageningendeki yasaminizi renklendiriyor.

Facebooktaki Wageningen Student Plaza ve benzeri siteler, 2.el kitap,2.el eşya,yurt kiralama gibi konularda yardımcı olabilir. Wageningen-ESNe üye olunmalı aktiviteleri takip edilmeli. Oryantasyon programı kaçırılmamalı,genelde 1inci veya 4üncü periyottan 10 gün öncesinde başlıyor.

“600 euro kadar harcadım aylık dışarıda yemek yemedim sayılır neredeyse kendim aldım yiyeceklerimi hazırladım ama herşey çok pahalı hollanda içinde kendim gezi planı yaptım ve dolaşma imkanı buldum ama trenler ve otobüslerde çok pahalı.”