Eindhoven University of Technology

Üniversite & Bölüm      : Eindhoven University of Technology – Industrial Engineering      & Innovation Sciences

 Ülke & Şehir                  : Hollanda – Eindhoven

 Dönem                            : Bahar

 Akademik takvimi: https://www.tue.nl/en/university/news-and-press/calendar/

Oryantasyon programı: 1 günlük programda okul ve şehir hakkında bilgiler verilmekte.

 Eğitim dili: İngilizce

 İngilizce ders açılıyor mu?: Evet.

http://oase.tue.nl/Zoeken/Pages/Default.aspx

Dil kursu var mı?: ODTÜ’deki gibi alınabilecek dil dersleri bulunmakta.

ODTÜ ile kıyaslama: Derse bağlı olarak  ODTÜ’ye yakın bir ders yükü olabilmekte; ancak zorluk derecesi biraz daha az olmakta

ECTS / Transkript: Evet.

Yurt olanakları: Okula başvuru yapılırken yurt talebinde bulunursanız okul sizi bir aracı firmaya yönlendirmekte. Firma dönem başlamadan sizinle iletişime geçmekte. Ellerinde benzer koşullarda birçok ev-oda bulunmakta. Dönemlik fiyatları 1500-2200 Euro arasında değişmekte. Parayı gitmeden ödemeniz istenmekte. Evde de yetecek kadar eşya bulunmakta.

Ulaşım olanakları: Eindhoven’ın havaalanı olsa da Amsterdam gibi sık kullanılmamakta. En rahat ulaşım yolu Amsterdam’a uçup, havaalanı içinden kalkan trenler ile Eindhoven’a gitmek.

Vize: Hollanda’da vize veya ikamet için 307 Euro civarı bir  para alınmakta. Biraz uzun süren bir süreç işlemekte. Bankada belli bir miktarda paranızın olması da istenebilmekte. Bu ayrıca orada bulunduğunuz süreçte Schengen vizesi yerine geçmekte.

İkamet: İkamet izni almanız gerekmekte.

Kişisel görüşler: Hollanda içinde tren kullanırken öğrenciler genellikle “group ticket” almaktalar. İngilizce konuşma oranı çok çok yüksek. Hemen herkes gayet güzel İngilizce konuşabilmekte.