Tilburg Üniversitesi

Hollanda’nın Tilburg kentinde bulunan Tilburg Üniversitesi (Tilburg University) 1927 yılında kurulmuş, özellikle de Sosyal Bilimler ve Hukuk alanında Erasmus Öğrencilerinin en çok tercih ettiği üniversitelerinden biridir.
%20’lere yaklaşan yabancı öğrenci olmak üzere toplam 15.000 öğrenciye eğitim veren Tilburg Üniversitesi’nde Eğitim dili İngilizce, Felemenkçe ve Almanca’dır. Akademik Takvim Bahar ve Güz dönemlerinden oluşmaktadır.

Oryantasyon Programı: 1 hafta süren programda kampüs içindeki imkanlar, kütüphane ve diğer mekanların kullanımı konusunda bilgi verilmekte. Üniversitenin internet ağı nasıl kullanılır, nasıl ders seçilir ve takip edilir konusunda bilgi verilmekte.
5 gün sürüyor. Sizi şehre alıştırmaya ve insanlarla kaynaştırmaya çalışıyorlar genel olarak. Bu süreçten önce bir bisiklet almanızı öneririm, çoğu programa bisikletle gidiliyor, otobüs ve tren çok pahalı.

Oryantasyon programı var ve yaklaşık 1 hafta sürüyor. Bazı seminerler veriliyor üniversite hakkında, şehrin tarihçesiyle ilgili. Oradaki danışmanlar dersler başlamadan önce öğrencileri topluyor ve sorularını cevaplandırıyor. Bunun dışında IESN çeşitli etkinlikler düzenliyor, bunlara partiler ve kısa haftasonu gezileri dahil.

İngilizce ders açılıyor mu?: Tilburg Üniversitesi İngilizce olarak bazı dersleri açmaktadır. Ders seçme esnasında dersin okutulacağı dil belirtilerek buna göre ders seçimi sağlanmaktadır. “İngilizce dersler var, ders listesinin olduğu dökümanlar da vardı yanlış hatırlamıyorsam. Ders seçimleri gitmeden önce online yapılıyor ve her dersin anlatıldığı web sayfaları var, orada ders hakkında bütün bilgiler ve dersin dili açıklanıyor.”

https://mystudy.uvt.nl/it10.home?taal=e

Dil kursu var mı?: Dil dersleri ücretli olarak, normal dönem içinde diğer derslerle aynı program içinde uygulanmakta. Erasmus öğrencileri için alabilecekleri dil dersleri var. Bunlar ücretli değil. Ayrıca dil kurslarıda dışarıdan gelenler için var. Bunlar ücretli. Kredilendiriliyor.

“Evet verildi. 3 aşamaya bölünen araştırmam 3 ders gibi düşünüldü ve her bir ders için, tezimin bir parçası olarak yazıp gönderdiğim her bölüm için geçer not verildi. Her geçtiğim dersten 8 kredi alarak toplamda 24 kredi tamamlamış oldum.”

İstenildiği takdirde bulunulan ülkenin dili ders olarak alınabilmekte ve eğer göderilen kurumda seçmeli ders hakkı bitmemiş ise saydırılabilmektedir.

ODTÜ ile kıyaslama: Tilburg Üniversitesinde dersler ve değerlendirme süreci Odtü’den daha kolay olmaktadır. Dersler Odtü’den daha sistematik işlenmekte. Zorluk derecesi ODTÜ ile kıyaslandığında daha yüksek, dersler daha çok öğrenci ve öğretmen arasındaki tartışmalarla yürüyor ve grup ödevi çalışmaları çok fazla.
“Ders zorlukları yakındı ancak yükü kesinlikle Odtü’den daha ağırdı, neredeyse her derste reaction ve proposal yazdık.”

“Derslerin zorluk derecesi ODTÜ ile aynıydı, ders yükü ise daha azdı. Teknolojiyi dersliklerde daha verimli kullanıyorlar, literatürü (yeni makaleleri) bizim okulumuza göre biraz daha yakından takip ediyorlar, derste işliyorlar ve öğrencileri de buna ödevler vs. ile dahil ediyorlar.”

“Ben araştırma yaptığım için ders almadım. Fakat ilk bir ay ilgimi çeken derslere ziyaretçi olarak girdim. Bu süreçte gözlemlediğim derslerin ve değerlendirme sürecinin ODTÜ’den daha kolay olduğuydu. Araştırmam 3 aşamaya bölündü ve benim için atanan danışmanımla bir dönemi kapsayacak bir program yaptık. ODTÜ’de olduğundan daha sistematik, düzenli ve hocanın geri bildirimleri açısından daha özenli bir çalışma süreci geçirdiğimi söyleyebilirim.”

ECTS / Transkript: Evet.

Tilburg Üniversitesi Yurt olanakları: Kendi imkanlarınızla gitmeden önce oda kiralama ağları üzerinden kalacak yer bulmanız gerekmekte. “Konaklama konusunda yardımcı olunuyor. Aylık ücret aralığı 340-350 euro. Tilburg Üniversitesi’nin internet sitesinden yurt için yönlendirme yapılıyor.”
“Okulun kendi yurdu yok, ama bazı özel yurtları ayarlamak için sizi maillerle yönlendiriyorlar. Çıkan odalar 5-10 dakikada yok oluyor, o yüzden sistem açıldığında direk bir odayı kapmanızı öneririm.”
Emlak şirketi aracılığıyla okula 5 dakikalık yürüme mesafesindeki yurtlarda 350 Avro karşılığı konaklamak mümkün. Bunun haricinde öğrencilerin kaldığı evlerde ise kişi başı masraf ortalama 250-300 Avro arası. Emlak şirketi hakkında detaylı bilgilyi karşı üniversite mail aracılığıyla yolluyor.

Üniversite’nin kendi yurdu yok bir şirketin yurduna yönlendiriyor, ücreti yüksek. Aylık 350 euro ve dönem başında depozito, şehirde kendi imkanlarınızla yer bulmanız mümkün fakat fiyat pek değişmiyor, üniversteye ve sosyal çevreye uzak kalabiliyorsunuz. Başvurunuz kabuledildikten sonra danışmanınız ilgili şirketin sizinle direk olarak iletişime geçmesini sağlıyor.

Ulaşım olanakları: Türkiyeden Amsterdama uçakla gidiliyor oradanda trenle üniversitenin olduğu şehire gitmek mümkün ve kolay. Şehir içinde ulaşım ise çoğunlukla bisikletle sağlanıyor. Toplu taşıma kullanışsız ve çok pahalı. Şehirler arası ulaşım ise gene trenle oldukça kolay.
“Türkiye’den Hollanda’ya hava yoluyla geçilebilir. Havaalanının bulunduğu şehirlerden de Tilburg’a trenle geçiliyor. Ülkede şehirler arası yollarda genelde tren kullanılıyor. Şehir içinde de bisiklet kullanımı yaygın, trafik kuralları ve yollar buna göre düzenlenmiş. Ama şehir içi otobüsler de kullanılabilir.Öğrenciler için paso almak mümkün. Trenlerde %40 indirim sağlayan ayrı bir karta da internet üzerinden başvurularak sahip olunabiliyor.”

Öğrenci pasosu bulunmamakta. Farklı kapsamlarda indirimli ulaşım kartları alınabilmektedir. “Şehirde bisikletle, trenle veya otobüsle ulaşım mümkün. İndirimli ulaşım için öğrenci pasosuna benzer bir kart alınabiliyor”
Küçük bir şehir olduğundan ulaşım kolay. Bisiklet çok yaygın. Tren ucuz sayılır. Otobüs bileti pahalı. Öğrenci pasosu alınabiliyor. Diğer şehirlere trenle ulaşım yaygın ve kolay.

Şehirlerarası ulaşım demiryolu ile sağlanıyor. Öğrenci pasosu değişim öğrencilerine verilmiyor. Ancak 50 euro karşılığı alınan bir kart ile %40 indirimle ulaşım sağlamak mümkün.

Amsterdam Schiphol Havalimanı’ndan trenle bir aktarmalı 1.5-2 saat sürüyor. Karşı üniversitedeki öğrenciler sizi karşılıyor. Öğrenci pasosu almak belli bir ücret ödeyerek mümkün. Trenle başka şehirlere seyahat edeceklerin OV-Chipkaart almasını öneririm.

Vize: Okul sizin adınıza başvuru yapmakta. Tek sorun banka hesabınızda para olduğunu göstermeniz gerekmekte. Vize İşlemleri
Vize sürecinde öncelikle oturma izni için başvurup onay olduktan sonra bir kere de resmi olarak büyükelçiliğe başvuru yapmanız gerekiyor. “Yaklaşık bir ay sürüyor. Ücret ödemek gerekiyor ama miktarı üzerinden zaman geçtiği için net olarak hatırlayamıyorum. Randevu almak bir hayli zor. Telefonlara cevap alamıyorsunuz genelde. Israrla deneyin.”

Tilburg Üniversitesinde yabancı öğrencilerin vize işlemlerini yürüten bir bölümü var onlar sizinle irtibata geçiyorlar ve tüm süreci kendileri yürütüyor. Siz konsoloslukla irtibata geçmiyorsunuz. Grekli belgeleri internet üzerinden üniversteye gönderiyorsunuz. 350 euro gibi bir fiyatı var fakat bu oturma izni almak için zaten ödemeniz gereken fiyat. Üniverste aracılık için ayrıca bir ücret almıyor. Vize için 4.000 Euro kadar bir para göstermeniz gerekiyor bankada. Bütün detaylar konusunda üniverstedeki vize danışmanı yardımcı oluyor. Vizeniz onaylanınca en yakın konsolosluktan pasaportunuza işletiyorsunuz.

“Vize belgeleri karşı kuruma gönderildikten sonra halledilmektedir. Yaklasık 1 ay sürüyor, oturma izni de dahil 2012 yılında 600 euro yatırılmaktadır.”

İkamet: Kısa dönemli kalındığı için gerekmemekte.

Kişisel görüşler:Aylık masraf 500-600 arası değişiyor. Gıda çok pahalı. Ulaşım pahalı olduğundan her türlü turistik ve kültürel etkinliğe katılmak mümkün değil. Erasmus bursu ile aynı şehrin içinde hem kira ödeyip hem de sosyal bir hayata sahip olmak imkansız. Ek para hayati önem taşımaktadır. Para olmadığı bir durumda ancak kira ödenir ve okula bisikletle gidildiğini varsayarsak yiyeceğini kendin götürmen şartıyla derslere gidilip gelinir, ötesi beklenmemeli.

Aylık ortalama 500-600 euro harcamam vardı. Bu miktara konaklama dahil değil ama sosyal aktiviteler ülke dışı geziler dahil. Elbette sizin yaşam şeklinize göre bu fiyat çok daha azalıp artabilir. Üniverstenin oldukça profesyonel çalışan bir öğrenci topluluğu var ve değişime gelen öğrencilerin her türlü sosyal aktivitesini ücreti karşılığında yürütüyorlar. Şehir küçük olduğu için bu topluluğun aktiviteleri dışında yapılacak çok fazla şey yok fakat bu etkinlikler yeterli olabiliyor. Aynı zamanda diğer avrupa ülkelerine gitmekde oldukça kolay ve kültürel sosyal açıdan faydalı.

“Aylık masrafım 200 euro civarındaydı. ESN ekibi çok aktifti. Turistik, kültürel etkinlikler kapsamında şehir turları, partiler ve çeşitli etkinlikler düzenlendi.”

Tilburg Üniversitesi’nin yanında Hollanda’daki diğer Erasmus üniversiteleri için tıklayınız.