Regensburg Üniversitesi

Almanya’nın Regensburg şehir merkezinde bulunan Regensburg Üniversitesi (Regensburg University) 1962 yılında kurulmuş ve yaklaşık 20.000 öğrencisi vardır. Akademik Takvimi ODTÜ ile aynı başlayıp biten Regensburg Üniversitesi’nin Eğitim dili: Almanca- İngilizce olup bölümlere göre değişen ingilizce dersler açılmaktadır. Ancak master ve doktora programında dersler ingilizcedir.
Oryantasyon programı ve içeriği: Regensburg Üniversitesinde Oryantasyon Programı genelde 2 gün sürmektedir. Okul tanıtımı, erasmus öğrencilerinin yapması gerekenler ve ders kaydının nasıl olduğunun anlatıldıldığı programda günde 2-3 saat şehir hakkında bilgiler verilmekte işleyiş hakkında detaylı bilgi verilmektedir.

Dil kursu: Dönem öncesi ve dönem içinde verilen kurslar kredilendirilmekte ve Erasmus öğrencileri için dönem öncesinde 1 ay intensive kurs verilmektedir. Kimya Bölümü: Ücretli, 270 euro.

Dil kursu dönem içinde var hem de Erasmus öğrencileri için akademik dönemin başlamadan öncesinde bir ay boyunca intensive kurs verilir. Güz dönemi için Eylül ayı ve Bahar dönemi için Mart ayında bulunuyor. Hem dönem öncesi ve dönem içindeki dil kursları kredilendiriliyor.

ODTÜ ile Kıyaslama: Dersleri ÖDTÜ’deki derslere benzemekle birlikte çeşitli dersler verilmektedir. Ders yükü dersten derse göre değişmektedir.

ECTS / Transkript: Evet

Regensburg Üniversitesi Konaklama Olanakları: Kampüs yurt bulunmakta ve fiyatları 250-350 Euro arasında değişmektedir. Belgeleri gönderirken yurt başvurusu yapılırsa, yurt çıkma imkanı artmaktadır.
Yurtlar genel olarak 200 euro civarı ve erasmus programı dahilinde okul ayarlıyor. Öğrencinin uğraşmasına gerek kalmıyor. Gittiğiniz gün direk odanızın anahtarını alabiliyorsunuz.

Ulaşım Olanakları: Kent içinde altı aylık 250 Euro’ya Semester Ticket verilmekte.

Vize İşlemleri: İDATA şirketinden randevu alınıp konsolosluğa gidildiğinde 1 hafta içinde alınabilmekte. 15 tl başvuru ücreti bulunmakta.

İkamet İzni ve Ücretleri: Pasaportta vize süresi belirtilmekte ve ekstradan ikamet izni almak gerekmemekte. Şehir ofisine kayıt yaptırmanız istenmekte.

Kişisel Görüşler: Aylık toplam masraf 500 Euro cıvarında olmakta ve hem kentte hem de bölgede çeşitli kültürel, turistik etkinlikler bulunmakta. Düsseldorf, Köln, Münster gibi şehirlere Semester Ticket sayesinde bedavaya gidilebilmekte

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.