Zaragoza Üniversitesi

İspanya’nın en eski ve birçok Erasmus öğrencisinin öğrenim görmek istesiği Zaragoza Üniversitesi (The University of Zaragoza) Aragon bölgesinde Zaragoza şehrinde bulunmaktadır.
Kısaca Saragossa University (in Spanish: Universidad de Zaragoza) olarak da bilinen Zaragoza Üniversitesinde yaklaşık 40.000 öğrenci öğrenim görmektedir. Zaragoza, Huesca, and Teruel olmak üzere öğrenciler üç kampüsde öğrenim görmektedir.

Akademik takvimi: Eylül – Şubat ve Şubat – Haziran aylarından oluşur.

Oryantasyon programı: Belirli bir program olmamakla birlikte sizinle özel olarak ilgilenilip okul ve bölümle ilgili bilgiler verilmektedir.

Eğitim dili: Zaragoza Üniversitesi İspanyolca eğitim yapmakta olup İngilizce ders açılmamaktadır.

Dil kursu var mı?: 3 hafta süren ücretli dil kursu bulunmaktadır. Her ay açılan kurs kredilendirilmekte.

ODTÜ ile kıyaslama: Ders içeriği ve iş yükü bakımından ODTÜ’den kolay, fakat dil konusu dikkate alınmalıdır.

ECTS / Transkript:Evet.

Yurt olanakları: Üniversite konaklama konusunda yardımcı olmamaktadır. Zaragoza’da kolaylıkla İspanyol öğrencilerle ya da başka Erasmus öğrencileriyle birlikte aynı eve çıkmak mümkün olmakta.

idealista.com ya da easypiso.com internet sitelerinden ev bulunabilir.

Ulaşım olanakları: Türkiye’den Zaragoza’ya direkt uçuş yoktur. Ancak Zaragoza konum itibariyle Madrid ve Barcelona’nın ortasında bulunmakta ve her iki şehre de yaklaşık 3 saat uzaklıkta yer almaktadır. Türkiye’den bu iki şehirden birisine uçakla gidip, daha sonra Zaragoza’ya tren ya da şehirlerarası otobüs vasıtasıyla ulaşılabilmekte. Zaragoza içinde ulaşım daha çok otobüs ve tramvaylarla sağlanmakta. Şehirde metro ağı yok. Otobüs ya da tramvay ücreti 1,35 Euro, ancak belirli noktalarda verilen ulaşım kartlarından alınırsa daha ucuza gelmektedir. Ayrıca şehrin neredeyse her tarafında bisiklet kullanılabilmektedir.

Vize süreci: 1 ay öncesinden randevu almak gerekmekte. Belgeleri eksiksiz teslim ettikten sonra 2 haftada çıkmakta. 180 TL ücret talep edilmekte.

İkamet izni: Vize süreniz Erasmus sürenizle aynı ise gerekmekekte.

Kişisel görüşler: Hibe yeterli olmayacaktır. Ek geliriniz olması gerekmekte. Zaragoza Üniversitesi’nde Erasmus öğrencileriyle daha çok Erasmus Student Network(ESN) ya da AEGEE ilgilenmekte.