Warsaw University of Technology

Polonya’nın Varşova kentinde bulunan ve ülkenin en iyi teknik ve araştırma üniversitelerinden olan Warsaw University of Technology (Varşova Teknoloji Üniversitesi) 1826 yılında kurulmuştur. Kısa adı WUT olan Warsaw University of Technology İngilizce eğitim vermekte olup Erasmus öğrencileriyle birlikte yaklaşık 30.000 öğrenci öğrenim görmektedir.

Akademik takvimi Güz ve Bahar dönemlerinden oluşan Varşova Teknoloji Üniversitesi’nde ODTÜ ile dönemler aynı tarihlerdedir. Dersler Ekim ayında başlıyor ve 23 aralıkdan 6 şubata kadar christmas tatili veriliyor. 1-15 şubat arasıda final haftası.

Oryantasyon programı: Pek oryantasyon programı var denemez. Erasmus Student Network’un (ESN) yapmış olduğu bir oryantasyon programı vardır. Bunun haricinde okul ders ekleme ve kütüphane hakkında bilgiler vermekte

Eğitim dili: İngilizce.

Dil kursu var mı?: ESN kendi oryantasyon programı kapsamında bir dil eğitimi vermekte fakat bu kredilendirilmemekte. Okul lehçe dersleri açmakta fakat bazı fakülteler için hem paralı hem kredilendirilmemekte.

ODTÜ ile kıyaslama: Erasmus öğrencilerine açılan dersler kolay olmakta. Ders yükü de fazla olmamakta. Erasmus öğrencilerine açılan dersler kolay.Ders yüküde çok zorlamıyor ama derslerin kredileri çok olmadığından 9-10 ders almak zorunda kalabilirsiniz.

ECTS / Transkript: Evet.

Yurt olanakları:Okul yurt konusunda yardım ediyor ve yurtlar diğer Avrupa ülkelerine kıyasla ucuz. 3 kişilik odada aylık 325 pln (zloty) vererek kalabilirsiniz. Fakat yurtlar çok eski, kalabalık ve temiz değil. Erasmus için gideceğiniz Varşova Teknoloji Üniversitesi’ne başvurularınızı yaptıkdan bir süre sonra size yurtlarla ilgili internet siteleri ve ne yapmanız gerektiğini söyleyen mailler gönderilir. (Maalesef siteler coğunlukla lehçe). Ev kira fiyatları dairenin merkeze olan uzaklığına ve yeni olup olmamasına bağlı olarak aylık kişi başı 900-1300 pln(3 odalı evler) arasında değişiyor. Bu fiyat dönemin başlaması yaklaştıkça artıyor. Eğer evde kalmak istiyorsanız Polonya’ya gitmeden kalacağınız yeri bulmanız önerilir.

Ulaşım olanakları: Varşova’ya THY ve LOT ‘un ankaradan aktarmasız uçuşları var. Yalnız bunlar biraz pahalı. Bunun dışında Istanbul aktarmalı uçuşlarda bulabilirsiniz. Ankaradan Munih aktarmalı Varşova’ya gidişi de tercih edebilirsiniz. (Luftansa Hava Yolları). Uçak biletini gidişinizden yaklaşık 1 ay önce 150-250 euroya alabilirsiniz. (Gidiş-dönüş).

Varşova’da genel olarak ulaşım çok kolay. Tramvaylarla hemen hemen her yere gidibilirsiniz. JakDojade denilen bir program sayesindede Varşovada nerden nereye en hızlı ve neyle gidileceğini öğrenebilirsiniz. Öğrenci kartınızı aldıktan sonra Varşova kartına müracat edip toplu taşimayı daha ucuz kullanabilirsiniz. Leh bir öğrenciden yada mentorunuzdan yardım isterseniz size yardımcı olucaktır.

Varşova öğrenci kartı için 3 aylık sınırsız toplu taşıma ücreti 145 pln. Polonya’da şehirler arası ulaşım çok kolay. Tren yada polskibus kullanabilirsiniz. Hatta sehirler arası için Ryanair bile kullanabilirsiniz. Yalnız Ryanair modlin denilen havalimanını kullanıyor.(Çok uzak,ulaşım başbelası olabiliyor.) Eğer Polonya’da öğrenciyseniz ve öğrenci kartınız varsa tren biletlerini %51 indirim ile alabiliyorsunuz. Bu yuzden Polonya içi seyehatlarınız için tren hem ucuz hem hızlı ulaşım şekli. Polonya dışında bir yere gitmek isterseniz eğer yine tren,uçak yada otobüs secenekleri mevcut. Ryanair ve Wizzair gibi low-budget havayolları Polonya’da mevcuttur.

Vize süreci:Vize’ye başvurmanın iki yolu var. Ya konsolosluktan randevu alıp yapabilirsiniz yada vfsglobal üzerinden yapabilirsiniz. Konsolosluk vize randevusu için baya ileri bir tarihe randevu veriyor. (yaklaşık 2 ay sonraya). O yuzden ben vfsglobal üzerinden yapmak en iyisi. 177 türk lirası + 60 euro vize işlemleri için ödemek zorundasınız. Vize yaklaşık 1 haftada çıkar.

İkamet izni: D-multi vize alırsanız gerekmemekte.

Kişisel görüşler: Aylık 400 – 450 Euro yeterli olacaktır.