Viyana Teknik Üniversitesi

Viyana Teknik Üniversitesi (TU Wien) Avrupa’nın en iyi üniversitelerinden olup 1815 yılında Avusturya’nın Viyana şehrinde kurulmuştur. Yaklaşık 30.000 öğrencinin öğrenim gördüğü Viyana Teknik Üniversitesi Almanca ve İngilizce eğitim vermektedir.

Akademik Takvimi: Ekim- Subat Nisan- Agustos

Oryantasyon programı ve içeriği: Kayıtlar için gerekli işlemlerin nasıl yapılacağına yönelik yarım günlük bir bilgilendirme programı ve bunun dışında öğrencilerin tanışmasına yönelik ücretli bir oryantasyon programı bulunmakta.

Oryantasyon gideceğiniz dönem başlamadan önce, belirli tarihlerde düzenleniyor. Bunlardan herhangi birine katılarak ilk kayıt yaptırılıp ve genel bilgiler (ulaşım, konaklama, okul vb..) elde edilebiliyor. Oryantasyon günlerinden herhangi birine katıldığınız takdirde oldukça kolay şekilde uyum sağlarsınız, ben ve birçok öğrenci en son programa katılmıştık. Katılmazsanız dahi kaydınızı yaptırmanız mümkün; ama kesinlikle katılmanızı öneririm. Üniversitenin oryantasyonuna ek olarak Erasmus Social Network ayrı bir tanışma toplantısı düzenliyor, bu toplantıda da Viyana’da yaşam ile ilgili genel bilgilere ulaşırsınız. İki toplantıyı da kaçırmayın.

Hem okulunun Uluslar arası İlişkiler Ofisi hem de Erasmus Buddy Network oryantasyon programları düzenliyor. Okulunki yarım günlük daha teknik bir programken, ESN’in programı daha çok Erasmus öğrencilerini kaynaştırmaya yönelik ve Welcome Weekend adı altında 3 günlük etkinlikler şeklinde düzenleniyor. Ayrıntılı bilgi için facebook sayfaları kontrol edilebilir: https://www.facebook.com/esn.tuwien?fref=ts

İngilizce ders açılıyor mu?Mimarlık ve planlama bölümünde ODTÜ’ye kıyasla daha çok ders açılıyor. Bunların çoğu Almanca olsa da benim gittiğim dönem en az 20 İngilizce ders vardı.

Dil kursu: Innes Vienna diye okulla anlaşmalı bir kurs var. Erasmus öğrencilerine indirim yapılıyor, dönemlik 280 Euro ödeniyor. Kurs 4,5 kredi olarak geçiyor ama transkriptte direkt olarak yer almıyor; onun için üzerinde kredi sayısı yazan ayrı bir sertifika veriyorlar.

ODTÜ ile Kıyaslama: Ders yükü hemen hemen aynı olmakla birlikte ECTS kredileri çok düşük olmakta. Dersler hem içerik olarak hem işleyiş olarak ODTÜ’den farklı yapılmakta. Özellikle SKuOR’un açtığı dersler tavsiye edilmekte.

Yüksek lisans adına konuşmak gerekirse, derslerin zorluk derecesi ODTÜ’den pek farklı değil, hatta biraz daha kolay diyebilirim. ERASMUS öğrencisi olduğunuzdan ötürü zaten daha anlayışlı yaklaşıyorlar. Ders yükü olarak hafta başına aşağı yukarı aynı, ama ODTÜ’de derslerin finallerinde istenilen makale / sunumlar burada biraz daha hafif.

Ders sistemlerinde bazı farklılıklar mevcut, mesela bazı dersler ayda sadece bir hafta boyunca yapılıyor (intensive week diyorlar), o hafta boyunca her gün o derse gidiyorsunuz, ama sonraki üç hafta boyunca ders olmuyor. Bazı dersler ise dönemin farklı tarihlerinde (sonu, başı, hatta ortası) başlayıp çok kısa sürede çok yoğun şekilde işlenebiliyor. Stüdyo dersleri ise stüdyodan stüdyoya değişebiliyor; bazı stüdyolarda sadece bir kere stüdyoya uğrayıp final teslimi yapılabiliyor.

ECTS / Transkript:Transkript TU Wien’de dijital onaylı şekilde çıkarılıyor, dolayısıyla orada onaylatmanıza gerek kalmıyor. Dil kursunun yanı sıra derslerin de ECTS kredileri mevcut. Ben tez aşamasında olduğum için gitmeden önce orada konumla ilgili bir danışman edinmiştim. Danışmanımla dönemin başında konuşup, orada tez çalışmalarıma devam edeceğimi ve dönem sonunda yaptığım çalışmaları kendisine anlatan bir makale (yaklaşık 20 sayfa civarı) yazacağımı söyledim. Bunun karşılığında önceden belirlediğimiz bir ECTS sayısı için anlaştım, kendisi bana yazılı ve resmi onaylı bir belge vererek çalışmalarımı kanıtladı. TU Wien’de tezinizi orada bitirmediğiniz takdirde çalışmalarınızı denkleştirebileceğiniz bir ders kodu olmadığından bu metod yüksek lisansta tez aşamasında olanlar için yararlı olabilir.

Konaklama Olanakları: OEAD (http://housing.oead.at/de/) adlı kuruma gitmeden yaklaşık 2 ay önce başvurmuştum ve bunun için 750 Euro depozito ödemiştim. Bu depozitoyu aylık 18 Euro civarında keserek geri ödüyorlar. Başvuru erken yapılmazsa tercih listenizdeki yurda yerleşemeyebiliyorsunuz; benim öyle olmuştu ama yine de memnundum yurttan. Ama OEAD’ye bağlı kalmadan da bazı yurtlara ulaşıp kendiniz sözleşme imzalayabilirsiniz. Böylece hem daha az depozito hem de aylık OEAD fiyatlarında göre daha az yurt ücreti ödersiniz. Mesala STUWO yurtlarına bu şekilde başvuruda bulunulabilinir.

1. Ben OeAD yurtlarında kalmıştım. Yurt başvurusunu internet üzerinden yapıyorsunuz, sizden ne tür bir odada konaklamak istediğinizi (iki kişilik, dört kişilik, banyosu size özel, ortak mutfak ortak banyo vb.) soruyorlar, seçimlerinize göre önünüze seçebileceğiniz yurtlar arasından bir sıralama yapıyorsunuz ve sonuç olarak seçimlerinize en uygun yeri size ayırıyorlar. Tüm bunların ardından bana ayarlanan yurt ise seçimlerimin hiçbirine uymuyordu :). Dolayısıyla ne kadar erken başvurursanız o kadar uygun yerlerde konaklarsınız (gideceğim bahar dönemi Mart’ta başlıyordu, ben Aralık’ta başvurdum, ona rağmen doluluk çok fazlaydı, siz kabul edilir edilmez başvurun derim). Başvurunun işleme alınması için 750 € depozito istiyorlar ve bu parayı ancak döndükten sonra alabiliyorsunuz (yaklaşık 150 € kesintiye uğrayarak). Kaldığım yurt temizlik ve olanaklar açısından oldukça iyiydi, o konuda herhangi bir sıkıntı yaşamadım. Ücreti aylık 325 € idi, ki ortalama bir fiyattı yurtlar arasında (çift kişilik odada, toplamda 4 kişi olacak şekilde kaldım), OeAD için tek kişilik odalarda ücret 375 ile 500 € arasında değişiyor (ulaşımı şehre yakın olanlar için).

2. Başka konaklama türleri araştırınca WG sisteminin çok yaygın olduğunu görürsünüz zaten. Bu sistemde hali hazırda işleyen bir ev içinde oda kiralıyorsunuz, yani bir nevi öğrenci evi gibi işliyor. WG kağıt üzerinde çok iyi dursa da WG lere sadece parasını verip kabul edilmek pek mümkün değil, mutlaka oraya gidip evde kalanlara kendinizi tanıtmanız ve güvenlerini kazanmanız lazım. Bazı arkadaşlarım gidemediklerinden ötürü Skype yoluyla bu sorunu aşmıştı; fakat hem oraya gittiğinizde konaklamanızın hazır olması gerekmesi, hem de Türk olmanızdan ötürü (biraz önyargılı bakılıyor) WG bulmakta çok zorlanabilirsiniz (bana WG bulmanın en az birkaç hafta süreceği söylenmişti). Üstüne üstlük eğer tek dönem gidiyorsanız 6 ay için ayarlamak daha zor oluyor, siz iyisi mi yurda yönelin derim.

3. OeAD sadece kendi yurtlarını pazarlamaktan ziyade, başka yurtlardaki boş odaları da öğrencilere verebiliyor; fakat bunu yaparken oda fiyatının üzerine kendi komisyonunu koyduğundan ötürü 350 € luk bir odaya ayda 450 € ödemek durumunda kalabiliyorsunuz. Dolayısıyla benim size önerim eğer OeAD ye başvurmayacaksanız (ki her ihtimale karşı başvurun derim, eğer buldukları konaklamayı sevmezseniz 1 hafta içerisinde iptal edebiliyorsunuz, depozitonuz size geri veriliyor) diğer yurt sitelerine de göz gezdirmeniz. Google’a Vienna Student Housing yazarak dahi bir çok çeşitli yurt imkanına ulaşmanız mümkün, hemen OeAD’ye koşmaktansa diğer ihtimallere de bir bakın derim. Stuwo.at, home4students, housingvienna vb…

Ulaşım Olanakları: Şehiriçi ulaşım rahat 26 yaşını doldurmamış olmak kaydıyla indirimli öğrenci kartları alınabiliyor Günlük, haftalık, aylık, dönemlik, yıllık biletler var. Ben 150 Euroya dönemlik öğrenci bileti almıştım. Ulaşım çok rahat. Cuma- Cumartesi sabaha kadar metrolar çalışıyor. Diğer günler gece otobüsleri var.

Viyana’da ulaşım mükemmel. Dönemlik Semesterticket ile Şubat-Haziran aylarında 75 ya da 150 Euro vererek tüm ulaşım hatlarından sınırsız yararlanabiliyorsunuz. Eğer kartı Şubat ayu bittikten sonra alırsanız 150, önce alırsanız 75 Euro ödüyorsunuz. Tabii bu karta başvurmak için Viyana şehrine resmi olarak kayıt olmanız gerek yani Meldezettel belgesini almanız gerek. Tüm bunları oryantasyonlarda anlatıyorlar zaten.

Şehir içi ulaşım gerçekten mükemmel. Her yere metro, tramvay, otobüs, dilerseniz bisiklet gibi çok çeşitli ulaşım metodları mevcut, ve gece gündüz gitmek istediğiniz yere ulaşmanız mümkün (Cuma & Cumartesi geceleri metro sabaha kadar çalışıyor, diğer günlerde gece otobüsleri var). Ulaşım için Semesterkarte adında dönemlik bir kart alıyorsunuz (Avusturya öğrenci kimliğinizi de bu kartla beraber yanınızda bulundurmayı unutmayın!). Bu kartı eğer belirli bir tarihten önce alırsanız (bizim dönem için 15 Şubattan önceydi) 90 € civarı, o tarihten sonrası için 150 €. Bu kart dışında pek bir alternatifiniz yok, en mantıklısı parayı vermek oluyor. Metrolarda otobüslerde kontrol olmuyor diye almamazlık etmeyin, ben 5 kere kontrol edildim, ayrıca biletsiz binmenin cezası da 100 €. Bu kartı alana kadar haftalık sınırsız ulaşım bileti alabilirsiniz (15 € civarı bir şeydi yanlış hatırlamıyorsam). Siz siz olun biletsiz binmeyin, riske atmayın derim.

Türkiye’den ayrılmanızdan bir ay kadar öncesinden uçak biletini 200 – 250 TL civarı bir fiyata alabilirsiniz. Viyana’nın güzel yanı konumu itibariyle Avrupa’nın ortası sayılabileceğinden birçok farklı ülkeyi gezebilirsiniz. Şehirlerarası ulaşım için tren kullanabilirsiniz; fakat çok pahalı, dolayısıyla otobüs daha uygun olacaktır. (www.eurolines.at). Hemen hemen bütün komşu ülkelere direkt otobüs var, ve tren ile uçağa kıyasla çok daha uygun fiyatlarda. Avusturya içinde gezecekseniz de yine tren yerine araba kiralamayı öneririm, her şekilde daha ucuza geliyor. Zaten orada çevre şehirlere erasmus öğrencileri için geziler düzenlenecektir, bunlar genellikle en ucuz ve en uygun ulaşım şekli oluyor. Siz de arkadaşlarınızla beraber kendi gezilerinizi organize edebilirsiniz.

Vize İşlemleri: Belgeler tam ise aynı gün içinde ücretsiz alınabilmekte. Gerekli bilgilere Avusturya büyükelçiliğinin sitesinden ulaşılabilmekte.

Ben vizeyi başvurduğum gün almıştım. Başvuru için konsolosluktan ziyade aracı firmayla iletişime geçiyorsunuz (vfsglobal). Belirlenen bir hesap numarasına sadece başvuru ücretini yatırıyorsunuz (35 TL), sonra size bir randevu tarihi veriliyor. Pasaportunuz yoksa harçsız pasaport çıkarabiliyorsunuz erasmus için. Vize için ise başvuru ücreti dışında ayrı bir ücret alınmıyor. ERASMUS öğrencisi olmanız, kabul mektubu ve istenilen belgeleri eksiksiz tamamlamanız (istenilen listesi size mail atılıyor vfsglobal tarafından) takdirde vize alması gerçekten çok kolay, tabi yine de son güne bırakmayın, randevuyu birkaç hafta sonraya veriyorlar. Çoklu giriş vizesi istemeyi unutmayın; çünkü Sırbistan gibi Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelere giriş / çıkış yaparken sıkıntı olabilir.

İkamet İzni ve Ücretleri: Ücretsiz ve sorunsuz bir şekilde yapılabilmekte. Kalıcı konaklamaya başladığınızdan itibaren üç gün içerisinde ikametgah almanız gerekiyor. İkametgah ücretsizdi sanırım vize aldığımızdan ötürü, fakat tam olarak hatırlamıyorum. İkametgahınızı dönmeden önce iptal etmeniz gerekiyor, ben etmedim yetişemediğim için; fakat herhangi bir yaptırımı var mı bilmiyorum. Polizei gelmez umarım.

Pratik Bilgiler

Aylık masrafınız sizin nasıl yaşadığınıza bağlı. Viyana Türkiye’ye kıyasla kesinlikle kat kat daha pahalı; fakat yemeğinizi kendiniz pişirirseniz masrafın çok büyük bir kısmından kurtulmuş olursunuz. Bunun yanında en çok masraf olan diğer şey çevre ülke / şehirleri gezmek; çünkü ulaşım ve konaklama en pahalı iki faktör. Kültürel etkinlikler ve yapabilecekleriniz gerçekten çok çeşitli, dolayısıyla teker teker sıralayıp küçük bir lahit yazmak istemiyorum; fakat içiniz rahat olsun, Viyana gerçekten çok güzel, çok yaşanılası ve eğlenceli bir yer. Kesinlikle aktivite çeşitliliği konusunda bir sıkıntı yaşamazsınız, aksine her şeyi bir döneme sığdırmanız bile zor olabilir. Genel olarak ihtiyaçlarınız (telefon hattı, banka hesabı) gibi konular için zaten ESN (erasmus social network’ün) düzenlediği tanışma toplantılarına gitmeniz takdirinde onlar size her türlü kolaylığı sağlayacaktır. Daha detaylı bilgi isterseniz dilediğinizce mail atabilirsiniz, elimden geldiğince ve hatırladığım kadarıyla cevaplamaya çalışırım.