Valencia Politeknik Üniversitesi

İspanya’nın Valencia kentinde bulunan Valencia Politeknik Üniversitesi 1968 yılında kurulmuş ünlü bir İspanyol üniversitesidir. Erasmus öğrencilerinin yoğun olduğu üniversitenin Eğitim dili ağırlıklı olarak İspanyolca olmak üzere İspanyolca-İngilizce’dir.

İspanyada Universitat Politecnica de Valencia olarak bilinen okulda yaklaşık 40.000 öğrenci öğrenim görmektedir.

Akademik takvimi: Eylül – Haziran dönemlerinden oluşmaktadır. ODTÜ ile aynı zamanlarda olmaktadır.

Oryantasyon programı: Programda öğrencilerin bir araya gelmesi sağlanmakta. Kampüs hakkında bilgi verilmekte. İki gün sürüyor. İlk gün genel olarak üniversite hakkında bilgi verildi, ikinci gün bölüm hakkında detaylı bilgi ve işleyiş konuları açıklandı.

İngilizce ders açılıyor mu?:Açılıyor, internet sayfası da mevcut ancak akademik yıl başladığında bir takım değişiklikler olmuş olabiliyor. https://www.upv.es/

Dil kursu var mı?: Dil dersi ücretsiz olarak öğrencinin dil seviyesine göre veriliyor. Dil derslerinin kredisi normal bir seçmeli dersle aynı ölçüde.

ODTÜ ile kıyaslama: Daha kolay, toplamda daha az iş yükü var fakat öğretici, akademisyenlerle rahat ilişki kurabileceğiniz bir ortam olmakta. “Zorluk derecesi alınan derslere göre değişmekle birlikte, seçmelerin derslerin çeşitliliği Erasmus yaptığım üniversitede daha fazlaydı. Ders yükünün ve saatlerinin ODTÜ’deki derslere oranla çok az olduğunu düşünüyorum”

ECTS / Transkript: Evet.

Yurt olanakları: Okulun kendine ait yurtları bulunmamakta.Valencia Politeknik Üniversitesi konaklama konusunda bir bilgi sistemi bulunmakta dolayısıyla gelen yabancı öğrenciler istediği konaklama türünde bilgiyi kolaylıkla edinebiliyor. Evlerin ücret aralığı 180-400 euro arasında değişmekte.

Ulaşım olanakları: Şehre THY’nin aktarmalı uçuşu mevcut. Okulun kendine ait servisi yok ancak okula ulaşım çok rahat, öğrenci kartıyla indirimli bilet tüm ulaşım yolları için kullanılabilmekte. “Üniversiteye ulaşım ağı çok geniş, çeşitli ulaşım araçlarıyla üniversiteye gitmek mümkün. Öğrenci pasosu bulunmakta.”

Vize süreci: Gerekli bilgi için http://ankaravisa.es/turco/turco.html

İkamet izni: 15 avro ücreti olan izni almak gerekmekte.

Kişisel görüşler: Yurt olanakları olmasa da şehirde başka öğrencilerle paylaşılacak ev bulunabilmekte. Aylık masraf yaklaşık 700 euro civarı, Valencia ucuz bir şehir olmakla birlikte bir sürü kültürel ve turistik etkinliğe sahip bir şehir.