Wroclaw Üniversitesi

Erasmus Anlaşmalı Üniversitelerden olup, öğrencilerin tercihlerinde ilk sıralarda yer alan ve Polonya’nın Wroclaw kentinde bulunan Wroclaw Üniversi ODTÜ öğrencilerinin de tercih ettiği bir üniversitedir. Wroclaw Üniversitesi (University of Wroclaw) Avrupanın en eski üniversitelerinden olup 1700 yıllarında kurulmuştur. Yaklaşık 45.000 öğrencinin öğrenim gördüğü üniversitede Eğitim dili İngilizce ve Lehçe olup ingilizce ders açılmaktadır.

Wroclaw Üniversitesi Akademik Takvimi Ekim – Şubat dönemleri olmak üzere iki dönemden oluşmaktadır.

Oryantasyon programı: 1 hafta süren programda Wroclaw Üniversitesi ile Wroclaw şehir tanıtımı yapılmakta ve yapılması gereken işlemler hakkında bilgiler verilmektedir. Erasmusa giden öğrencilerin doldurdukları forma göre:
1. öğrenci: Öncelikle Polonya Kültürü ve Tarihi hakkında bilgilendirme yapıldı. Şehir rehber eşliğinde gezdirildi. 2. Gün de okulla ve işlemlerle ilgili bilgi verildi.
2. Gittiğim okulda 3 günlük bir oryantasyon programı vardı. Okul ve diğer gönüllü kuruluşlar elinden geldikleri kadar alışma sürecinde yardımcı oldular. Kolay bir alışma süreci oldu bizler açısından.

Dil kursları: Dönem öncesi başlayan 2 haftalık bir kurs bulunmaktadır. İsteğe bağlı olarak dönem içinde de ücretsiz olarak devam edebilmektesiniz ve kredinize eklenmektedir.
“Oryantasyondan 2 hafta önce başlıyor ve 2 hafta sürüyor. Dönem içerinde de Lehçe ve diğer yabancı dil dersleri alınabiliyor. 2 Haftalık 3, dönemlik 4 kredi.”
“Lehçe kursu dönem öncesi başlıyor ve iki hafta sürüyor. Dönem içinde isteğe bağlı olarak dil dersine ücretsiz devam edebiliyorsunuz ve kredinize ekleniyor. Ayrıca İspanyolca, Fransızca ve Rusça gibi dersler seçmeli dersler olarak mevcut.”

Wroclaw Üniversitesi ile ODTÜ kıyaslama: ODTÜ’ deki derslere oranla zorluk derecesi ve ders yükü daha kolaydır.
“Lisans dersleri, ODTÜ’deki lisans derslerine göre zorluk derecesi ve ders yükü açısından oldukça kolay ve hafif. Bu yüzden iki tane Yüksek Lisans dersi seçmiştim.”

“Aldığım dersler özelinde kimi dersler ODTÜ’ye kıyasla daha kolaydı. Genel olarak ders yükü aldığınız krediye göre değişebiliyor, fakat benim gördüğüm makale yazımı veya sınav, sunum şeklinde ilerliyor ve çoğu zaman ODTÜ’de ne kadar ciddiye alınıyorsa bu ders yükleri Wroclaw Üniversitesinde de o kadar ciddiye alınıyor. Dersin içeriğinin incelenmesi sınıfta tartışmaya ve öğrencinin katılımına yönelik ilerliyor.”

Tamamen farklı bir akademik yaklaşımları var ODTÜ’nünkinden. Hoca ile öğrenci daha yakın, daha kolay iletişim kurabiliyorlar. Zorluk olarak kendisine has zorlukları var ama genel anlamda ODTÜ deki dersler daha zorlayıcı.

“ODTÜ’ye kıyasla dersler oldukça kolay, ders yükü sadece sınav odaklı olmaktan ziyade farklı etkinlikler arasında eşit dereceli dağıtılmış. (presentation, research paper, oral exam, final exam)”

ECTS / Transkript: Evet.

Wroclaw Üniversitesi Yurt Olanakları: Üniversitenin yönlendirdiği iki büyük yurt var. Kredka ve Olowek. Şehir merkezine tramvayla 10 dakika mesafede. Erasmus öğrencilerinin büyük çoğunluğu bu yurtlarda kalıyor. Olowek yurtlarında tek kişilik ve çift kişilik odalar mevcut. Çift kişilik odalarda mutfak ve banyoyu 4 kişi ortak kullanıyor ve aylık 500 zloty ödeniyor. Tek kişilik odalar yakşalık 700 zloty civarında. Erasmus işlemleri sırasında internet üzerinden Üniversite’ye başvururken yurtlara başvurma seçeneği çıkıyor ve dolayısıyla ilk başvurular yapılırken yurtlara da başvurmak gerekiyor. Ayrıca bir işleme gerek yok. İki kişilik odalardan oluşan yurtlar erasmus öğrencilerinin hizmetinde. Temizlik ve konfor iyi düzeyde.
“Dönem başlamadan yaklaşık bir ay önce yurt işlemlerini halledebilmeniz için üniversiteden gelen mailler doğrultusunda konaklama işlerini halletmiş oluyorsunuz. Aylık 450 PLN ve kayıt sırasında bir aylık ücreti depozito olarak veriyorsunuz.”

“Erasmusa için giden öğrencilere Olowek ve Kredka Yurtlarından biri ayarlanıyor. Benim gittiğim dönemi Olowek’e alınmıştık fakat bir sonraki dönem yeni gelenlerin diğer yurda alındığını öğrendim. Yani konaklama konusunda yardımcı olunuyor. Depozitosu bir aylık olup 100 euroya denk geliyor. Gerekli bilgileri ayrıca aşağıda belirttiğim internet sayfasında bulabilirsiniz. Hostel ve ev konusunda bir bilgim yok.”

Wroclaw Üniversi Ulaşım Olanakları:Wroclaw şehri önemli şehirlere yakın mesafede bulunuyor. Yaklaşık olarak, Varşova’ya 5, Krakow’a 3, Prag’a 4, Berlin’e 4 saat mesafede. Tren ve otobüs biletleri erken alınırsa çok çok ucuza bu şehirlere seyahat edilebilir. En bilinen otobüs şirketi polskibus.com (http://www.polskibus.com/en/index.htm). Şehir içi ulaşım tramvay ve otobüsle sağlanıyor. Bilet fiyatı öğrenci kimliği olanlar için 1,5 zloty.(Üniversite’den öğrenci kimliği almadan öğrenci bileti kullanmak riskli ve tam bilet almak gerekiyor. Kontrollerde yaklaşık 100 zloty ceza kesilebiliyor). Ayrıca aylık ya da dönemlik kartlar mevcut ve çok daha ucuza geliyor. Urban Card ile dönemlik biletleri 150 lira civarında alabilirsiniz.

*Şehir içinde tramvay, otobüs, taksilerden yararlanılabilir. Tramvay ve otobüslerde öğrenci kartınızı aldıktan sonra indirimli biletten yararlanabilirsiniz. Şehirlerarası ise otobüs ve tren kullanılabilir. Öğrenci kartının bu gezilerde bulundurmak önemlidir. Özellikle tren kullanılıyorsa öğrenci kartının gösterilmesiyle indirim yapabiliyorlar. Ayrıca Wroclaw şehri bir havaalanı da sahiptir. Dolayısı ile Türkiye’den direkt uçuşla gelinebilir ya da en yakında Almanya olması sebebi ile Almanya üzerinden gelip oradan otobüsle Wroclaw’a gelme şansları da bulunmaktadır. Şehirlerarası ve bazı ülkelere gidiş için http://www.polskibus.com/ ‘den de yararlanılabilir.”

**Türkiye’den Wroclaw’a Münih aktarmalı uçaklar var. Aynı zamanda Berlin üzerinden Polonya otobüs şirketi polskibusla da gidebilirsiniz Wroclaw’a. Varşova üzerinden de aynı otobüs şirketiyle gidebilirsiniz. Ukrayna üzerinden de seferler varrı. Öğrenci kimliğiniz paso yerine geçiyor. Tramvay sistemi oturmuş ve her yere ulaşımı rahat bir şehir. Jakdojade internet sitesini ve uygulamasını kullanabilirsiniz.

***Türkiye’den direk uçuşlar biraz pahalı olmakla birlikte genelde Almanya veya Ukrayna üzerinden aktarmalar yapılarak ulaşım sağlamak daha uygun olmaktadır. Şehir içi ulaşımda otobüs ve tramvaylar büyük kolaylık sağlamaktadır. Öğrenci kartınızı aldıktan sonra biletleri %50 indirimli olarak alabiliyorsunuz. Şehirlerarası ulaşımda tren, ototbüs ve uçak olanaklarınız oldukça geniş ve ucuz.

Vize süreci: Tüm belgeler eksiksiz teslim edildikten sonra 2 hafta içinde çıkmakta. “Vizeye başvurduktan iki hafta sonra elime geçti. Ücret ödeniyor ve gerekli belgeler tam olduktan sonra vize çıkmasında herhangi bir sıkıntı yaşanmıyor. Tüm bilgiler aşağıdaki web sitesinde mevcut.”

İkamet izni:AB üye ülke vatandaşı olmayanlar için ikamet işlemlerini yurt yönetimi yapıyor. Dolayısıyla pasaport ve vize fotokopisi yeterli oluyor.

Kişisel görüşler: Diğer üniversitelerin öğrencileri ile birlikte yapılan aktiviteler bulunmakta. Sosyalleşmek ve dilinizi geliştirmek için çok faydalı olmakta. Wroclaw ucuzluğuyla, sosyal ortamıyla, sahip olduğu üniversitelerle verimli bir Erasmus dönemi için çok iyi bir şehir olarak bilinmektedir.
Wroclaw ‘da birden fazla üniversite var. Uluslarası öğrenciler ve değişim öğrencileri oldukça fazla. ESN Wroclaw diğer üniversitelerin ESN gruplarıyla ortak hareket edip dönem boyu çok çeşitli etkinlikler ve geziler düzenliyor.
*Wroclaw Üniversitesi yurtlarında çoğunlukla yabancı öğrenciler kalmaktadır. Dolayısıyla sosyalleşmek, dilinizi geliştirmek, aktif olmak için birçok fırsat mevcut. Wroclaw halkı da yabancı öğrencilere alışkın ve yardımsever insanlar.

**Wroclaw 2016 Avrupa Kültür Başkenti seçildi ve sürekli olarak kültürel etkinlikler var. Yurt ücreti dahil aylık yaklaşık olarak 1000-1200 zloty harcanıyor. Yurtta kalmak istemeyenler için diğer öğrencilerle evde kalma olanağı da var ve tabiki biraz daha pahalıya mal oluyor. Wroclaw ucuzluğuyla, sosyal ortamıyla, sahip olduğu üniversitelerle verimli bir Erasmus dönemi için çok iyi bir şehir.

***Aylık toplam masrafım, hibe parasını geçmedi. Dikkatli harcandğında hibe parası yeterli bir para. Turistik olarak Polonya çok güzel bir ülke ve konumu da çok iyi bir çok ülkeye direk geçebiliyorsunuz.Almanya, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Slovenya, Ukrayna ve bir çok ülkeye geçiş çok kolay.

“Ucuz bir ülke ucuz bir şehir. Aylık masrafım sadece erasmus hibesinin karşılayabileceğinden fazla değildi. Tursitik olarak gezilecek çok yer var. Şehir kendi başına çok tarihi ve görmeye değecek biçok yer var.”

“Özellikle bahar aylarında daha güzel zamanlar geçirilebileceğini düşünüyorum. Fakat ben güz döneminde ordaydım. Aralık ayı ile beraber havanın soğukluğu artıyor. Aylık ne kadar harcadığımı hatırlamıyorum fakat eğer çok gezmeyi düşünülüyorsa hibenin yetmeyeceğini söyleyebilirim. Yemek kültürleri farklı alışılmazsa yemek yapmakla gerekeceği için masraflar artabilir azalabilir. Yurtdışına gezmeye gitmedikçe bazen yaklaşık 1200-1500 zloti bazen de 1000 zloti civarı harcayabiliyordum. Tarihsel yapıları var ve festivaller düzenleniyor. Ayrıca ülke genelinde de görülecek güzel zaman geçirilecek çok yerin olduğunu da belirtebilirim.”

Wroclaw’dan Polonyanın diğer şehirlerine, Orta Avrupa ülkelerine ve Almanya’ya gitmek kolay ve ucuz. Örnek vermek gerekirse; trenler özellikle ülke içi çok ucuz. Başkent Varşova’ya 6-7 euro’ya trenle gidebilirsiniz, Viyana’ya ise 19 euro’ya otobüsle, ki trenden daha konforlu, gidebilirsiniz.

Verilen hibe yetmektedir. Fakat giderken yanınıza para almanız şart. Çünkü hibe yatana kadar harcamalarınızı karşılamanız lazım (yurt depozito ve ücreti gibi). Her hafta erasmus öğrencileri için partiler düzenleniyor. Ayrıca yine haftada ya da iki haftada bir geziler düzenlenmekte. Bunların bir kısmı ücretli bir kısmı ücretsiz.

Türkiye’den ulaşım biraz sıkıntılı. Ama önerim Almanya üzeri aktarma ile gitmek. Masraf 4’te 3 oranında azalmaktadır.

Polonyadaki diğer erasmus üniversiteleri