University of Salford

Üniversite & Bölüm: University of Salford & MSc BIM and Integrated Design

Ülke & Şehir: İngiltere & Manchester

Dönem: Bahar

Akademik takvimi: Ocak – Haziran

 Oryantasyon programı: Üniversitenin öğrenci derneği “USSU” tarafından 1 haftalık bir program yapılmakta. Okul, şehir ve dönem içerisinde kullanılabilecek sosyal imkanlar hakkında bilgi verilmekte.

Eğitim dili: İngilizce

 Dil kursu var mı?: Üniversite içinde özellikle akademik kullanıma yönelik ücretsiz İngilizce dersi verilmekte, dönem içinde tarihlerle ilgili birden fazla opsiyon tanınmakta. Bunun dışında kentte ücretli & ücretsiz farklı organizasyonlarca açılan kurslara katılmak mümkün olmakta.

ODTÜ ile kıyaslama: Ders içeriği ODTÜ’dekilere nazaran daha dar tutularak konu daha derinlemesine ele alınmakta. Bu yüzden dersin çok zor olduğunu söylemek güç, fakat dönem sonundaki teslim – ödev vb. notlandırma materyallerinde öğrenciden derste üzerinden geçilen hemen her konu ile ilgili görüş & bilgi ortaya koyması beklenmekte. Sonuç olarak dönem içindeki ders yükü ve zorluk derecesi fazla olmamakla birlikte teslim döneminde bunların zorluğu artmakta.

ECTS / Transkript: Evet.

Yurt olanakları: Özellikle değişim öğrencilerinin yönlendirildiği bir konaklama alanı mevcut olmakta. Dönem başlamadan önce üniversitenin web sayfasından başvurmak gerekmekte. Haftalık 68 pound ücreti olan yurtlar için 200 pound depozito istenmekte.

 Ulaşım olanakları: THY ve Lufthansa başta olmak üzere çeşitli havayolu firmaları ile Manchester a ulaşmak mümkün olmakta.  Şehir içi ulaşım ücretleri tek yön 1.5-2.5£ arasında, okulun verdiği öğrenci kimliği ile şehir içi öğrenci fiyatlarından faydalanılabilmekte. Şehirlerarası ulaşım için otobüs ve tren kullanılabilir. Otobüs biletleri oldukça makul fiyatlara bulunabilmekte.

Vize süreci: 6 aydan az kalacaklar (Student Visitor Visa) için vize almak, gerekli belgelerin tesliminden itibaren 2-3 hafta sürmekte. 100£ kadar ücret yatırmak gerekmekte. Vize sadece Worldbridge isimli aracı kuruluş kanalıyla alınabilmekte. Başvuru anından itibaren worldbridge sayfasından verilen numara ile başvuru takibi yapılabilmekte.

https://www.visainfoservices.com/

https://www.visa4uk.fco.gov.uk/

İkamet izni: 6 aydan az kalacaklar için gerekmemekte.

Kişisel görüşler:  Konaklama hariç 350£ ortalama aylık masraf birçok hayati ve sosyal ihtiyaç için yeterli olmaktadır. Konaklama ise haftalık 70 – 140 £ arasında değişmekte. Okul tarafından organize edilen birçok farklı spor etkinliklerinin yanı sıra, öğrenci konaklama bölgesinde düzenlenen farklı organizasyonlar ile güzel vakit geçirmek mümkün olmakta. UK vizesi tüm krallığı kapsadığı için İskoçya, Galler, Kuzey İrlanda ve dönemsel olarak İrlanda Cumhuriyeti’ne ikinci bir vize gerekmeden seyahat edilebilmekte.