University of Padua

apt 14

İtalya’nın Padova şehrinde bulunan University of Padua, İtalyadaki orjinal adı Universita di Padova, 1222 yılında kurulmuştur. Avrupa ve İtalya’nın en eski ve en büyük üniversitelerinden olan Padova Üniversitesinde yaklaşık 70.000 öğrenci öğrenim görmektedir.

Erasmus öğrencilerinin de en çok tercih ettiği Padova Üniversitesinde Lisans dersleri İtalyanca, Master dersleri İngilizce yapılmaktadır.

Akademik takvimi: Güz ve Bahar dönemlerinden oluşmaktadır.

Oryantasyon programı: 2 günlük programın ilk günü tüm öğrencilerin bulunduğu okul ve şehir tanıtımı yapılmakta ikinci gün bölümünüzle ilgili programa katılmaktasınız.

Eğitim dili: Lisans dersleri İtalyanca, Master dersleri İngilizce yapılmakta.

İngilizce ders açılıyor mu?: http://en.didattica.unipd.it/catalogues

Dil kursu var mı?: Ücretsiz ve 3 kredilik bir kurs verilmekte. Haftalık 4 saat dersler yapılmakta. İkinci dönem de devam etmek isterseniz 180 Euro ücret talep edilmekte.

ODTÜ ile kıyaslama: ODTÜ’ye oranla daha kolay olmakta, dönem içi ders yükü daha az. Genellikle vize yapılmamakta, uzun bir final dönemi bulunmakta. Final notunuzu reddetme ve ikinci bir final sınavına girme hakkınız da olmakta.

ECTS / Transkript: Evet.

Yurt olanakları: Okulun kendi yurtları bulunmakta. 250 – 300 Euro arasında ücretleri değişmekte.

Ulaşım olanakları: Bisiklet yaygın olarak kullanılmakta.

Vize süreci: İstenilen belgeleri eksiksiz sağladığınız takdirde 1 haftadan kısa sürede vizenizi almanız mümkün olmakta.

İkamet izni: 200 Euro ücreti olan izni almanız gerekmekte.

Kişisel görüşler: Gitmeden önce biraz İtalyanca çalışmak faydalı olacaktır. Birçok Avrupa ülkesine oranla İngilizce daha az konuşulmakta. İtalyanlar her konuda yardımsever insanlar. Ulaşım için bisiklet kullanmanız tavsiye edilmekte. Şehirde çok sayıda etkinlik yapılmakta.

Adres: Via 8 Febbraio 1848, 2, 35122 Padova PD, İtalya