University of Ljubljana

University of Ljubljana

Slovanya’nın Ljubljana kentinde bulunan ve Erasmus değişim programına dahil olan University of Ljubljana (Ljubljana Üniversitesi), dünyanın en büyük üniversitelerinden olup, Lisans ve Önlisans olmak üzeren yaklaşık 70.000 öğrencisi vardır. University of Ljubljana üniversitesinde eğitim dili İngilizcedir. Şehirde her fakülte başka bir yerdedir ve gerek gündelik yaşam gerek idari işler olarak birbirleriyle hemen hemen hiç bağlantıları yoktur.

Ekonomi fakültesinde her dönem 25 adet ingilizce ders açılmaktadır. Üniversitenin internet sitesinde “Incoming Students” bölümünde gerekli bilgiler mevcuttur. Fakat sadece kendi fakültenizden ders seçebiliyorsunuz. . Erasmus işlemlerinizi dahi fakültedeki ilgili birim yürütüyor. (Faculty of Economics) bölümüne giden ODTÜ öğrencimizin bilgileri doğrultusunda:  Bahar ve Sonbahar ve değişik dönemlerinden oluşan eğitim dönemleri

Semester 1/winter semester: 3 October 2016 – 24 January 2017

Winter Examination period: 25 January 2017 – 17 February 2017

Semester 2/summer semester: 20 February 2017 – 9 June 2017

Summer Examination period: 12 June 2017 – 14 July 2017

Oryantasyon programı: 2 günlük programda evrak işleri, şehirde yaşam hakkında bilgi verilmekte ve temel düzeyde yerel dil anlatılmaktadır. Ülke içerisinde gezilebilecek yerler hakkında tanıtım turları düzenlenmekte.

Dil kursu var: Ücretli olarak verilen kurs, kredilendirilmektedir.

ODTÜ ile kıyaslama: Bazı derslerin sadece dönem sonunda 1 adet final sınavı yapılmakta. Midterm ya da ödev gibi puan toplayabileceğiniz bileşenler olmayınca başta çok zor olacağı düşünülmekte fakat sınavda çok zorlamamaktalar. Final sınavını 2 kere alma hakkınız bulunmakta. Nispeten daha kolay olmakta.

ECTS / Transkript: Evet. (e-posta)

Yurt olanakları: Yurtlar gayet ucuz fakat kontenjan sınırı bulunmakta. Başvuru sırasına göre yurt çıkmakta o nedenle erken başvurmak faydalı olmakta. Yurt çıkmazsa Housing Anywhere üzerinden oda kiralayabilektesiniz. Karşı okul sizinle ilgilenecek bir öğrenci atamaktadır.

Ulaşım olanakları: Şehir oldukça küçük. Kesinlikle bisiklet almanız tavsiye edilmekte. Her yere rahatlıkla ulaşabilmektesiniz. Otobüs için aylık 20 Euro’ya sınırsız biniş hakkı alabilmektesiniz.   Slovenya’nın hava ağı çok gelişmiş değil. Diğer ülkeleri gezmek istediğinizde Vendik’e veya Viyana’ya gidip oradan uçakla yolculuk edebilirsiniz. Sınır ülkeler için otobüs kullanılabilir.

Vize süreci: Büyükelçiliği arayıp güncel evrak listesini öğrenebilmektesiniz. Başvuru ücreti istenmemekte.

İkamet izni: D tipi vize alarak gitmeniz gerektiği için ayrıca oturma iznine gerek olmamakta. Yalnızca gittikten sonraki 2 hafta içinde ilgili idari birime adresinizi bildirmeniz gerekmekte. Oryantasyonda detaylı bilgi verilmekte.

 Kişisel görüşler: Slovenya küçük ama çok güzel bir ülke. Kesinlikle diğer doğu bloğu ülkeleri gibi olmamakta. Fazlasıyla güvenli ve huzur dolu bir yer. Yaşam masrafı diğer Avrupa ülkelerine göre düşük olmakta. Öğrenciler için şehir genelinde çoğu restoranda geçerli öğrenci yemeği sistemi bulunmakta. Ortalama 2,5-3 Euro’ya tam öğün (çorba, salata, ana yemek, meyve) yiyebilmektesiniz. İklimden dolayı bahar döneminde gitmeniz tavsiye edilmekte. Yurtta kalırsanız 400-450 Euro’ya geçinebilmek mümkün olmakta.

Diğer Erasmus Üniversiteleri İçin tıklayınız

Ljubljana Üniversitesi detayları için tıklayınız

Be the first to comment

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.