University of Chemical Technology

Üniversite adı: University of Chemical Technology

Akademik Takvimi: Ekim- Subat Nisan- Agustos

Oryantasyon programı ve içeriği: Bir hafta süren oryantasyon programında Şehrin tanıtımı, diğer insanlarla kaynaşma ortamı, okulu genel tanıtımı yapılmaktadır. Katılmanız bir hayli faydalıdır.

 

Eğitim dili: Üniversitenin eğitim dili İngilizcedir.

Dersler: http://study.vscht.cz/erasmusplus/catalogue Belirttiğimiz bu siteden dersler görülebilir. 3 tane course block vardır. (A, B ve C) A+C ya da B+C olacak şekilde dersler ayarlanıyor.

 

Dil kursu: Dil kursu yok ama üniversite Çekçe ders açıyor, ECTS kredisi 2. İsteyenler alabiliyorlar. Dersler ile aynı süreçte ilerliyor. 1 yazılı sınavı 1 konuşma sınavı oluyor. Dersi almanızı tavsiye ediyoruz. Hem eğlenceli hem de Çekçe öğrenmek-en azından başlangıç seviyesinde- çok da zor değil.

ODTÜ ile Kıyaslama: Kesinlikle çok daha basit ve ders yükü de hiç ağır değil. Ben aslında tam alanım olmayan bir bölüme gittim ama buna rağmen aldığım bütün dersleri minimum çalışmayla verdim.

ECTS / Transkript:Evet

Konaklama Olanakları: Okul yurt ayarlıyor.    Tek yapmanız gereken okula başvururken onların yolladığı accommodation formunu doldurmak. Ben 2 kişilik odada kalıyordum ve ayda 3000 çek kronu veriyordum o da aylık yaklaşık 370 tl. Oda gayet geniş ve büyük. Yan taraftada da bir 2 kişilik oda var ve banyoyu ortak kullanıyorsunuz. Depozito gene 3000 krondu. Geri dönerken onu alabiliyorsunuz eğer verdikleri belgeyi kaybetmezseniz J Kaldığım yurdun sitesi:

http://www.vscht-suz.cz/ubytovani/o-studentskych-kolejich/

Ben Volha’da kalıyordum. 3 kişilik ve tek kişilik odaları da mevcut

Bizim kaldığımız yurt şehre uzaktı ,45 dk’da metro ve otobüs kullanarak merkeze ve okula gidiyorduk ama hiç gocunmadık çünkü metro sistemleri çok gelişmiş. Zaten arkadaşlarınızla konuşa konuşa gidilince hiçbir şey anlaşılmıyor J

Hostel olanaklarını pek bilmiyorum ama aşırı turistik bir zamanda gidilmezse uygun olacağını tahmin ediyorum. Biz UCT Erasmus Öğrencileri olarak genelde yurtta kaldık, evde kalan arkadaşlar genelde pek memnun değillerdi çünkü hem insanlardan, ortamdan uzak kalıyorsun hem de merkezi bir yerse kira çok yüksek oluyor.

Ulaşım Olanakları: Türkiye’den Prag’a uçakla geldim. Çok önceden aldığım için 150 lira gibi bir ücretle Pegasus’dan biletimi almıştım. İstanbul’dan Prag’a direkt uçuşlar var ve önceden alınırsa gayet uygun. Başka şehirlerden geliniyorsa önce İstanbul’a aktarma yapılarak gidilebilir. 

Dediğim gibi Prag’da şehir içi ulaşım olanakları çok gelişmiş. İstediğiniz her yere metro ve otobüsle gidebilirsiniz. Bu ulaşım araçları gece de hiç durmadan hizmet vermeye devam ediyorlar ayrıca. Ben hava alanına varır varmaz 5 aylık bir public transportation kartı almıştım(öğenci için olan tabi). Bir daha yeni bir şey almama hiç gerek kalmadı, dönene kadar onu kullandım. Metroda da otobüste de girerken o kartı okutmuyorsunuz, sadece yanınızda her daim bulundurmanız gerekiyor çünkü memur gelip kartınızı sorduğunda onu göstermezseniz ceza yiyorsunuz.( Ne kadar olduğunu bilmiyorum çünkü hiç yaşamadım böyle bir olay)

Prag çok merkezi bir yer, Avrupa’nın tam ortası. O yüzden istediğiniz her yere rahatlıkla gidebilirsiniz. Güzel bir Avrupa seyahati için ideal bir başlangıç noktası J Çok pahalı da değil.( gene tabi uygun fırsatları kovalarsanız) Mesela Viyana-  Prag otobüsle 15 euro ve gidiş sadece 4 saat sürüyor.

 

Vize İşlemleri: En sıkıntılı süreç!! Olabildiğince erken başvurun. Ben bunu bilmeme ve çok erken başvurmama rağmen vizem 2,5 ayda çıktı. İnanılır gibi değil ama öyle çünkü normalde en geç 90 gün içinde başvuruyu neticelendirmeleri gerekiyor.  Garip bir prosedürleri var. Maillere ya da telefonlara da dönmüyorlar. Siz sadece olabildiğince erken başvurun. Herhangi bir ücret talep edilmiyor. Bütün belgeleri eksiksiz götürmeye gayret edin.

 

http://www.mzv.cz/ankara/tr/vize_ve_konsolosluk_bilgileri/uzun_sureli_vize/index.html

 

İkamet İzni ve Ücretleri: Biz gider gitmez yabancılar polisinden aldık ve hayır ücretli değildi.

Kişisel Görüşler: Gezmeler sayılmazsa aylık harcamam 6000-7000 krondu sanırım.(750-850 türk lirası arası) Hem kültürel hem turistik olarak müthiş bir şehir Prag. Diğer güzel şehirlere yakınlığı, diğer Avrupa şehirlerine göre daha ucuz olması her şeyi çok güzeldi. Uyarabileceğim tek konu hırsızlık.Orda çoğu arkadaşımızın bir şeyleri çalındı. O açıdan dikkatli olmak gerekiyor ama onun dışında suç oranı çok düşük bir şehir

Be the first to comment

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.