University Institute of Lisbon

Portekizin başkenti Lisbon şehrinde bulunan ve Erasmus anlaşmalı üniversitelerden olan ISCTE-   özel statüye sahip yaklaşık 10.000 öğrencisi olan devlet üniversitelerinden biridir. Orjinal Ad : (ISCTE-IUL) Instituto Superior de Ciências do Trabalho e da Empresa. Eğitim dili: Portekizce – İngilizce olup ingilizce dersler açılmaktadır.
Birçok bölümün olduğu üniversitede Antropoloji, Mimarlık, Ekonomi, Bilgisayar mühendisliği, Telekomünikasyon, Finans, İşletme, İnsan kaynakları, Endüstri mühendisliği, Tarih, Pazarlama, Sosyoloji ve Şehir planlama bölümleri mevcuttur.
Akademik takvimi: Ocak – Temmuz dönemlerinden oluşmaktadır.

Oryantasyon programı: 1 haftalık programda okul ve şehir tanıtımı, ders seçimi ve gerekli bilgilerin verildiği toplantılar yapılmakta.

Dil Kursları açılmakta olup Eğitim döneminin ilk 4 ayını kapsayan kurs ücretli ve kredilendirilmektedir.

ODTÜ ile kıyaslama: Dersler ODTÜ’ye kıyasla oldukça kolay olmakta. Sınav yapılmıyor, sunum ve ödevlerle değerlendirme yapılmakta.

ECTS / Transkript: Evet.

Yurt olanakları: Okulun yurtları bulunmakta, ayrıca okul isteyen öğrencilere ev bulma konusunda yardımcı olmakta.

Ulaşım olanakları: Okula metro ve otobüsle ulaşmak mümkün olmakta. “Ben uçakla direkt olarak uçtum ve bir sıkıntı yaşamadım. Vardıktan sonra da karşı üniversiteden ‘body’ olarak hitap edilen bir öğrenci beni karşıladı ve kalacağım yere kadar götürdü.”

Vize süreci: Erasmus öğrencilerine kolaylık sağlanmakta ve vize ücreti alınmamakta.

İkamet izni: Gerekmemekte.

Kişisel görüşler: Konaklama ve ulaşım diğer Avrupa ülkelerine göre oldukça uygun olmakta. Ayrıca İngilizce ders konusunda sıkıntı yaşanmamakta.

“Okulun erasmus ofisi gitmeden önce ve dönem boyunca öğrencilerle ilgileniyor, gerekli bütün açıklamalar gitmeden önce okul tarafından yapılmış oluyor. Konaklama ve ulaşım diğer Avrupa ülkelerine göre oldukça uygun. Ayrıca İngilizce ders konusunda sıkıntı yaşanmıyor.”