Strasbourg Üniversitesi

Fransa’nın Strasbourg şehrinde bulunan Strasbourg Üniversitesi (University of Strasbourg) Erasmus ve Yurtdışı öğrenim görmek isteyen öğrenciler için iyi bir seçimdir. Kuruluşu 1640’lara dayanan Strasbourg Üniversitesi yaklaşık 50.000 öğrencisi ile İşletme okulu dışında (école de management) Fransızca Eğitim yapmaktadır.Akademik takvimi: Eylül – Ocak

Oryantasyon programı: Okulun 1 günlük bir oryantasyon programı var. Onun dışında ESN’nin ve bölümlerin oryantasyonları da olabiliyor, benim bölüm topluluğumun ilk defa düzenlediği birkaç günlük bir programı vardı ama hem birinci sınıf öğrencileri hem Erasmus öğrencileri için.

 İngilizce ders açılıyor mu?:  İngilizce ders lisansta açılmamakta, bazı masterların ikinci senelerinde birer tane olabilmekte.
“İktisat bölümünde açılmıyor. İşletme’de var ama vermelerinin bir garantisi yok, kontenjan kalırsa verebiliyorlar. Ders listesi sürekli değişiyor, bilgisini almak için Erasmus danışmanı Francis Munier’e mail atılabilir. fmunier@unistra.fr”

Ders listesine bölüm web sitesinden (http://ecogestion.unistra.fr) ulaşılabiliyor. Güz dersleri güz döneminde bahar dersleri bahar döneminde açılıyor. İngilizce ders lisansta hiç yok, bazı masterların ikinci senelerinde birer tane olabiliyor

Dil kursu var mı?: Kredili olarak dil dersi alınabiliyor Fransızca. 3 ECTS

 ODTÜ ile kıyaslama: 1 midterm 1 final ya da sadece final yapılmakta. Derslere devam zorunluluğu yok. Ders yükü daha az olmakta.

 ECTS / Transkript:  Evet

Yurt ve Konaklama Olanakları: Okulun pek çok yurdu var, Paul Appell yurtları ana kampüse çok yakın. Yurt seçimini bana gönderdikleri bir form üstünden sıralama yaparak yapmıştım, benim kaldığım yurt benim bölümümün tam karşısındaydı(Residence La Somme), aylık 180 euro idi, depozitosu da 180 euro (geri ödendi). Somme, Paul Appell ve Flamboyants dışındaki yurtlar biraz daha şehir dışında ama tramvayla çok kolay ulaşım var veya bisikletle. Onun dışında özel birkaç yurt da var şehirde (Residence marne gibi ya da kiliselerin yurtları). Çoğu erasmus öğrencisi yurtta kalıyor. Ev paylaşanlar ilk hafta zorlanmıştı (çok fazla halledecek iş olması ve hepsinin adres/kira kontratı istemesinden dolayı) ama bu opsiyonu da arayan çok fazla öğrenci olduğu için hallediliyor. Facebooktaki erasmus grubu kullanılabilir. Yandaki alman şehrinde kalan almanlar bile vardı Strasbourg’a erasmusa gelip.

“Yurt konusunda bir sıkıntı olmuyor. Yurtlarla ilgili görevli kişi Severine Censi, scensi@unistra.fr. Zaten buradaki ofisten bir liste veriliyor oradan seçtikten sonra yerleştiriliyorsunuz ve Mme Censi sizi maille bilgilendiriyor her konuyla ilgili.”

Strasbourg Üniversitesi Ulaşım olanakları: Şehir küçük ve her yere yürüyerek ulaşmak mümkün olmakta. 150 euor depozito ile uzun dönemli bisiklet kiralamak mümkün. Tramvay ve otobüs ile aylık 22 euro ya sınırsız kullanma imkanı sunulmakta.

Strasbourg’a direk uçuşlar çok pahalı. Basel Mullhouse’a uçup, oradan trenle geçmesi kolay bir yol. 1 saat sürüyor tren ve 17 euro. Şehir içi ulaşım çok rahat, öğrenci kartıyla CTS ofisine gidip aylık 23 euroya sınırsız kullanım doldurabiliyorsunuz, tramvay ve otobüslerde geçerli. Bir de dümdüz bir şehir olduğu için herkes bisiklet kullanıyor. Velhop ofislerinden çok uygun fiyatlarla 3, 6 ay ya da 1 yıllık bisiklet kiralanabiliyor.

Basel, Frankfurt havaalanlarından ulaşım çok kolay. Ben Basel’e uçup oradan tren ile geçmiştim, dönerken de aynı şekilde döndüm. Şehir zaten çok küçük, her yere yürünebiliyor, ama bisiklet kullanımı da çok yaygın, şehirde velhop diye bir şirket bisiklet kiralıyor uzun dönemlik, depozitosu var 150 euro kadar ama onun dışında bisiklet almaktan daha ucuza geliyor. Bir de tramvay/otobüs ağı var. Öğrenciye aylık 22 euroya sınırsız biniş sunuyor. 10luk biniş almak daha mantıklı.

Strasbourg’dan ryanair londra ve porto’ya uçuyor, basel’e veya frankfurt’a giderek her yere uçulabilir easyjetle. Eğer doğu tarafında bir yere gidilecekse Almanya’nın tren sistemini (Deutsche Bahn) kullanmak çok mantıklı. Kehl- Strasbourg yürüme mesafesinde, tren de var aralarında. Gayet rahat Almanya, Çek Cumhuriyeti, Avusturya vs gidilebilir. Fransa’da trenler biraz pahalı, TGV/Intercité alınacaksa erkenden alınmalı biletleri, arada promosyon olabiliyor. Öğrenciler için indirim kartı var her trende geçerli olan, fiyatı 50 euro. Her bilette belli bir indirim sağlıyor. Ben Basel’e çok gittiğim için kendini amorti etti ama alırken düşünmek lazım.

Otobüs hiç kullanmadım ama en popüler Eurolines dışında yakın yerlere (Heidelberg, Mannheim gibi) giden firmalar var.

Vize süreci: Önce sağlık kontrolü için bir doktora, sonra campus france’a sonra da aracı firmaya gitmeniz gerekmekte. Belgeleriniz tamamsa 2 gün süren işlemlerden sonra vize 3 hafta sonra çıkmakta. Aracı firmaya 25 euro ödeme yapmanız gerekmekte.

“Önce Campus France’a ön başvuru yapılıyor. Oradan alınan numarayla VFS Global’e başvuruluyor. Ben sorunsuz bir vize başvurusu geçirdim.”

İkamet:İlk 2 ay içinde oturma izni almak gerekiyor. 58 euro ücreti var, gidince internet üzerinden ödeniyor. Gidince sizden iste sağlık raporu, pasaport fotokopisi gibi belgeleri postalamanızı istiyorlar OFII’ye, adresi de veriyorlar vizeye başvururken. Onları gönderince OFII iki ay sonra gibi bir tarihe randevu veriyor, gidip alıyorsunuz ikamet iznini.

Kişisel görüşler: Strasbourg Üniversitesi Dil sorunu bürokratik işleri halletmenizi zorlaştırabilmektedir. ESN ve UDEES gibi öğrenci toplulukları bu konuda size yardımcı olacaktır. Yurtlara gittiğinizde internet başvurusu yapmanız gerekmekte. Okulda yemek yemeniz daha ekonomik olacaktır. Yapılan etkinliklere katılmanız fayda sağlayacaktır.

Aylık harcamam maksimum 1000 euroydu. Fransa çok pahalı bir ülke, özellikle yemek pahalı yani restoranlar. Kendin yapmak ya da yemekhanelere (Resto Universitaire) gitmek daha ekonomik oluyor. Öğrenci kartıyla ödeniyor yemekhanelerde ve bir öğün dört çeşit 3,15 euro. Gayet doyurucu ve lezzetli. Okulda kayıt yaptırdıktan sonra gidip ücretsiz olarak Carte Culture alabiliyorsunuz Patio binasından. Bu kartla tiyatro, opera gibi etkinliklerde çok büyük indirim yapılıyor. Müzeler bu kartla ücretsiz. Zaten Fransa’daki çoğu müze Avrupa Birliği’nde öğrenci olduğunuz zaman ücretsiz oluyor. Fransızca bilmeden gitmek bence riskli, günlük işlerinizi halletmeniz zor olur, İngilizce konuşan insan azınlıkta.

  1. Fransızcasız bürokratik işleri halletmek biraz zor olabilir, özellikle bölümde. Yardımcı olacak öğrenci toplulukları (başta ESN ve UDEES) var. Bölümdeki öğrenci topluluğu da yardımcı oluyor.
  2. Strasbourg Üniversitesine gelince izlenecek yol bence şu: (kalınacak yer hazırsa): okul kaydı (güz döneminde çok kalabalık oluyor, her şey için okul kartına ihtiyacınız olacağı için onu bir an önce almak için hemen başvurun) – banka hesabı – sigorta – cep telefonu. Bunları ilk hafta içinde hallederseniz kafanız rahat olur. Pek çok şey için banka hesabı isteniyor, ben Banque Populaire d’Alsace’tan açtırmıştım, Sociéte-General ve BNP Paribas da çok tercih edilen bankalar. Benimkindeki insanlar çok yardımcı olmuştu, BNP’den çok öğrenci açtırdığı için problem olunca ilgilenemeyebiliyorlar, arkadaşlarım öyle problemler yaşadılar. Cep telefonu için Free’yi öneririm, ucuz, internetten sipariş ediliyor, bir haftada filan geliyor.  O yüzden erken sipariş edin.
  3. Bu arada ilk gittiğinizde yurtta internet olmayacak. Onun da hemen başvurusunu yapın. Herkesin ortak derdi o oluyor zaten. McDonalds ve Subway’deki bedava internet kullanılabilir.
  4. Yurt ücreti uygundu ama yurdumda bir ısı problemi vardı benim. Onun dışındaki giderlerimin çoğu kişisel gezilerimden dolayı. Okulun yemekhanelerinde öğle/akşam yemeği 3.15 euro. Dışarıda daha pahalı tabi. Almanya’ya market alışverişine gidilebilir, her şey fransa’dan ucuz neredeyse.
  5. İlk gelişte ne kadar çok etkinliğe katılırsanız o kadar iyi. Şarap yolları/Noel marketi etkinliklerine mutlaka gidin. Alsace’ın kasabaları çok güzel, ESN/UDEES buraları gezdiren etkinlikler düzenliyor. Kendi başınıza gidemeyebilirsiniz, trenle ulaşım olmayabilir.
  6. Sigorta yaptırmayabilirsiniz, okul kaydında soruyorlar. Ben yaptırdım ve kullandım, ne olacağı belli olmuyor, sigortasız çok yüksek bir meblağ öderdim. Bence yaptırın.
    Diğer erasmus üniversiteleri için tıklayınız