Ulm University

Almanya’nın Ulm şehri Baden-Württemberg eyaletinde bulunan Ulm Üniversitesi Özellikle Fen Bilimleri, Mühendislik ve Tıp alanında uzmanlaşmıştır. Eğitim dilinin Almanca ve İngilizce olduğu Ulm Üniversitesinde Ders listesine okulun internet sitesinden https://www.uni-ulm.de bakabilirsiniz. Ancak derslere talep olduğu halde açılmayabiliyor yada çok fazla talep olduğunda alamayabilirsiniz.

Akademik Takvimi: Ekim- Subat Nisan- Agustos

Oryantasyon programı ve içeriği: 3 hafta süren yoğunlaştırılmış Almanca dersleri verilmekte ve bu süreçte okul kaydı, vize uzatma gibi işlemlerle birlikte Erasmus öğrencilerini kaynaştırma amaçlı çeşitli etkinlikler düzenlenmekte. Yakın çevredeki şehirlere geziler düzenlenmekte.

Dil kursu: 3 – 18 Mart tarihleri arasında yoğunlaştırılmış, ücretsiz Almanca kursu verilmekte ve 3 ECTS. Dönem içinde de isteğe bağlı olarak Almanca dersi alınabilmekte.

ODTÜ ile Kıyaslama:Dersler kolay fakat sınav sistemi biraz farklı. Sınavı olan dersler zor olabilmekte.

ECTS / Transkript: Dönem sonunda okulunuza gönderilmekte.

Konaklama Olanakları: Üniversite gelmeden önce yurtları ayarlanmakta. Wiley yurtları eski ama birçok öğrenci burada kalmakta. Yurt ücreti 280 Euro, Depozito 300 Euro. Dönem bittikten 2 ay sonra Türkiye’deki hesaplara yatırıyorlar.

Ulaşım Olanakları: Uçakla Münih ve Stuttgart’a gidilebilir. Stuttgart Airport’dan Ulm Tren’le 2 saat sürmekte. Münih Airport’tan Ulm trenle 3 saat. Eyalet bileti alınırsa tek kişi 23 euro iki kişi 27 euro’ya bir gün boyunca bütün ulaşım araçları sınırsız kullanılabilmekte.

Vize İşlemleri: Schengen vizesine başvuruda gerekli belgeleri tamamlayıp başvurunuzu yaptığınız da 2 hafta içinde vizeniz hazır olmakta.

İkamet İzni ve Ücretleri: Sadece Almanya’da vatandaşlık ofisine gidip kayıt olmamız yeterli olmakta.

Kişisel Görüşler: Okul ODTÜ’ye kıyasla küçük bir okul ama gerekli imkanlar; kütüphane, kafeterya, bilgisayar odaları mevcut. Uluslararası ofiste çalışanlar her zaman yardımcı oluyorlar. Neu-Ulm konum itibariyle Münih ve Stuttgart gibi iki büyük şehre yakın. Ayrıca İsviçre, Avusturya, Çek Cumhuriyeti gibi ülkelerede yakın ve bu ülkelere de kolaylıkla seyahat edebilme şansınız bulunmakta. Ulaşım için yaygın demiryolu ağı bulunmakta.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.