Technological Educational Institute of Athens

Yunanistan’ın Atina şehrinde bulunan ve teknoloji alanında oldukça iyilerden sayılan Technological Educational Institute of Athens (Atina Teknoloji Üniversitesi) 1983 yılında kurulmuştur. Erasmus Anlaşmaşı üniversitede Bahar ve Sonbahar olmak üzere iki dönemli eğitim vardır. Technological Educational Institute of Athens’de oryantasyon programı ESN tarafından organize edilmektedir.

Eğitim dilininYunanca olduğu üniversitede ingilizce ders açılmakta olup yeterli düzeyde olmadığını ODTÜ’den giden öğrenciler belirtmiştir.

Dil kursu: Dönem boyunca ücretsiz olarak verilen kurs kredilendirilmektedir Kredisi ise (6 ECTS)

ODTÜ ile kıyaslama: ODTÜ’ye göre dersler daha kolay ve ders yükü daha az olmakta.

ECTS / Transkript: Evet.

Yurt ve Konaklama Olanakları: Technological Educational Institute of Athens Erasmus nedeniyle gelen öğrencilere yurt olanağı sağlamamaktadır. Kalacak yer sorununuzu internet üzerinden ev bularak çözebilirsiniz. Atina’da Faturalar dahil 200-500 Euro arası odalar bulunmak mümkündür.

2. Öğrenci: Atina da birkaç tane devlet yurdu mevcut fakat erasmus öğrencileri arasında yaygın değil ayrıca okul herhangi bir yurt imkanı sağlamıyor. Erasmusa gelenler genel olarak internet aracılığı ile oda kiralıyor. Depozito ev sahibinden ev sahibine değişiyor. Oda fiyatları faturalar(+internet) dahil 200 civarı ve depozitoda bir kira ücreti kadar. Depozito istemeyen ev sahipleri de var. Konaklanacak bölge için ise Omonia, Exarchia ve Victoria çevresi pek güvenli bölgeler olarak görülmemektedir.

Ulaşım olanakları: Metro ve otobüs ile ulaşım sağlanmakta. 15 Euro’ya aylık kart alıp tüm toplu taşıma araçlarını sınırsız kullanabilmektesiniz. Türkiye’den Atina’ya uçak, otobüs ve feribot mevcut. Havaalanından şehir merkezine ulaşım öğrenci için otobüs 3, metro 5 euro, tam ise iki katı. Metro ve otobüs aracılığı ile okula ulaşım var. Öğrenci için tek kullanımlık bilet 60 cent, aylık bilet ise 15 euro.

Vize süreci: Başvuru yaptıktan sonra 2 gün içinde çıkmakta.  Detayları Aşağıdaki linke tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Yunanistan Konsolosluğu Vize İşlermleri için tıklayınız

İkamet izni: Gerekmemektedir.

Kişisel görüşler: Yunanistan ülke olarak Türkiye’ye benzemektedir. Okul yemekhanesinde 3 öğün ücretsiz yemek verilmekte. Pahalı bir şehir olmamasına rağmen hibe yeterli olmamaktadır. Her semtte uygun fiyatlı marketler bulunmaktadır.

Turistik ve kültürel etkinlik olarak ESN’nin düzenlediği gezi ve küçük etkinliklerden bahsedebilirim. Turistik bölgelere geziler düzenledikleri gibi eurodinner gibi kültürel tatların bulunduğu şirin etkinliklerde de bulunuyorlar. Bunun dışında şehirde facebook üzerinden etkinlik olarak açılan ücretsiz(bahşiş ile) şehirin merkezinin genel turistik yerlerinin anlatıldığı rehberli gezilerde oluyor.

Yunanca dersler için ingilizce proje ödevleri veya sınav yapılıyor. Labaratuvarlara katılım zorunlu ancak teori derslerine katılım zorunlu değil. Bölüm erasmus kordinatörü çok yardımsever birisi, bir sorunla karşılaşıldığında yardım edecektir. Aylık masrafım 600 euro idi. 3 öğün ücretsiz yemek veriliyor ve biri okulda diğeri Kritis de olmak üzere 2 yemekhaneleri var. ESN sürekli eğlence,kültürel ve gezi amaçlı etkinlik düzenliyor. Ülkede hiçbir ırkçılıkla karşılaşmadım, insanları gayet yardımsever ve sıcakkanlı. Ülkemizdeki gibi sokaklarda pazarlar var ve çok ucuz oluyor.

Türkiyeye benzer bir ülke. Okul yemekhanede 3 öğün yemek veriyor ve ücretsiz. İki yemekhane var biri okulda biri Kritis denen bölgede kırmızı metro hattı üzerinde. Ev bu bölgelere yakın seçilirse yemek masrafları oldukça az olur. Çok pahalı bir şehir değil ama hibe tek başına yeterli değil. Türk parasını çevirip çekebileceğiniz komisyon almayan ve kur farkı az olan iki banka var Pireus Bank ve National Bank. Pazarlar markete göre çok ucuz ve güzel.Her semtte var. Market olarak Lidlin fiyatları uygun.

Yunanistanda bulunan diğer üniversiteleri incelemek için tıklayınız

Erasmus değişim programına katılarak yurtdışına gidecek öğrencilere kaynak olan bu bilgiler resmi olmayıp kişisel olarak hazırlanmıştır. Resmi bilgileri üniversitelerden ve websitelerinden inceleyebilirsiniz.

 

 

Be the first to comment

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.