Siena Üniversitesi

Avrupa ve İtalya’nın en eski üniversitelerinden Siena Üniversitesi Toskana bölgesinde Siana şehrinde bulunmaktadır. Akademik Takvim ODTÜ ile aynı olan Siena Üniversitesinde yaklaşık 15.000 öğrenci öğrenim görmektedir.

Oryantasyon programı: 5 günlük programda ders kayıt işlemleri ve okulda hayat ve işleyiş konusunda bilgiler verilmekte. 5 gün sürüyor. Sadece ilk günü önemli, ders kayıt işlemlerinin nasıl yapılacağından bahsedildi öğrenciler. Kağıt işleri konusunda genel bilgi verildi. Diğer günlerde de pek birşey yok, o kadar ki gereksiz.

Eğitim dili: İtalyanca

İngilizce ders açılıyor mu?: Sadece bazı master dersleri ingilizce, lisans derslerinin hepsi italyanca. Ama hocalarla konuşup ingilizce sınav yapmalarını isteyebiliyorsunuz.

Dil kursu var mı?: 70 Euro ücreti olan kurs bulunmakta ve kredilendirilmekte.

ODTÜ ile kıyaslama: ODTÜ’deki derslerden kolay olmakta.

ECTS / Transkript: Evet.

Yurt olanakları: Okul bu konuda yardımcı olmakta. Yurt ücreti 235 €. Depozito olarak 100 € alıyorlar. Genel olarak şartları çok kötü, ben 1 hafta yurtta internetsiz kalabilirsiniz. Oradaki evlerin de yurtla hemen hemen aynı ücret olduğunu düşünecek olursak, yurtta kalmak çok da mantıklı değil.

Ulaşım olanakları: Türkiyeden Roma’ya uçakla. Roma’dan Siena’ya tren ve otobüs olarak iki seçenek var. TrenleAkatarmalı olarak gidiliyor sienaya. Fiyatlarda 17 € dan başlıyor. Siena içinde genel olarak otobüse ihtiyaç yok, zaten küçücük şehir. Onun dışında paso uygulaması da yok diye biliyorum. Öğrenciyim demek toplu taşımada indirim için yeterli.

Vize süreci:Vize konusunda hiç sorun yaşamadım. Toplamda en fazla 3 hafta sürüyor vizenin elinize geçmesi. Konsolosluktan değil iData’dan yapılıyor zaten vize işlemleri. Oradaki çalışanlar da çok yardımcı oluyorlar.”Benim tek sorunum oradaki yurdumun Ağustos sonuna kadar belli olmadı. Onun için de Siena’daki bir hostelden yer ayırtınca sorun kalmadı. Başvuru ücreti olarak ben 50 lira filan vermiştim.”

İkamet izni: 200 Euro ücreti olan izni almanız gerekmekte.

Kişisel görüşler: Aylık toplam masrafım 700 € civarında olmaktadır. Üniversitenin en büyük sorunu Erasmus ofisinin nerdeyse hiçbir konuda yardımcı olmaması. Herşeye “it’s not possible” diyip geçiştiriyorlar, biraz zorlayınca da aslında yapmaları gerekenin bir telefon etmek olduğu anlaşılıyor.