Salerno Üniversitesi

İtalya’nın en eski ve Erasmus öğrencilerinin de en çok gitmek istediği üniversitelerden olan Salerno Üniversitesi (University of Salerno) resmi olarak 1968 yılında kurulan ve şimdilerde şehirden uzak iki kampusten oluşmaktadır. İtalyadaki orjinal adı (Italian: Università degli Studi di Salerno, UNISA) olan Salerno Üniversitesinde yaklaşık 40.000 öğrenci öğrenim görmektedir.
University of Salerno‘nun ana kampüsü Fisciano’da, Tıp Fakültesi ise Baronissi’de kurulmuştur.
Salerno Üniversitesi Akademik Takvimi Şubat ve Temmuz olmak üzere iki dönemden oluşmaktadır. Oryantasyon programı, Güz dönemi erasmus öğrencileri için yapılmaktadır.

Eğitim dilinin İtalyanca olduğu Salerno Üniversitesinde İngilizce dersler açılmaktadır. Ücretsiz verilen dil kursları ise 14 şubat – 28 mayıs tarihleri arasında verilmekte ve kredilendirilmektedir.

ODTÜ ile kıyaslama: Salerno Üniversitesindeki derslerin zorluğu ODTÜ’deki derslere göre daha kolay işlenmektedir. Ayrıca haftalık ders saati ODTÜ’de daha fazladır.

ECTS / Transkript: Evet.

Yurt olanakları: Üniversitenin hemen yanında yurtlar yer almakta. Okul bu konuda size yardımcı olmaktadır.

Ulaşım olanakları: Üniversiteye hafta içi akşam 7’ye kadar ulaşım mevcut. Fakat 7’den sonra üniversiteye ulaşım bulunmuyor. Hafta sonları da ulaşım açısından çok sıkıntılı olmaktadır.

Vize süreci: Fazla uzun sürmemekte.

İkamet izni: Ücretli izni almanız gerekmekte.

Kişisel görüşler: Otobüslere binerken bilet alınması gerekmektedir. Bu bileti okutmanız gerekiyor aksi takdirde 50 Euro ceza kesilmekte. Aylık masraf ev kirası da dahil 350 Euro civarında olmakta. Etkinlikler ve geziler dahil olunca harcama artmakta.