Salamanca Üniversitesi

İspanya’nın Salamanca kasabasında kurulan Salamanca Üniversitesi (University of Salamanca) 1218 yıllarında kurulan en eski üniversitelerindendir. Yaklaşık 32.000 öğrencinin öğrenim gördüğü üniversitenin Eğitim dili İspanyolca olup İngilizce dersler pek açılmamaktadır. Erasmus öğrencilerinin yoğun olduğu üniversitede Akademik Takvim hemen hemen ODTÜ ile başlayıp bitmektedir.

İngilizce ders açılıyor mu?: Hayır.

Dil kursu var mı?: Ücretli olan kurs, kredilendirilmemekte.

ODTÜ ile kıyaslama:Ders yükü hemen hemen aynı olmakla birlikte dersleri geçmek ODTÜ’ye göre daha kolay. Tek sorun dil konusunda yaşanmaktadır.

ECTS / Transkript: Evet.

Yurt olanakları: Şehirde yurt olanakları sınırlı ve pahalı. Genel olarak öğrenci evleri tercih edilmekte.

Ulaşım olanakları: Türkiye’den THY ile İspanya/Madrid’e ulaştıktan sonra Avanzabus otobüs firmasıyla gerek Barajas Havalimanından gerekse Madrid Alonso Martinez otobüs terminalinden Salamanca’ya ulaşmak mümkün olmakta. Havalimanında otobüs bileti El Corte Ingles bayisinden alınmakta. Ayrıca otobüs bileti internet üstünden de gitmeden bilet alınabilmektedir.

Vize süreci: Belgeler elçiliğe verildikten sonra vize almak yaklaşık 2 hafta sürmekte ama vize için belgeleri hazırlamak yaklaşık 1 ayı bulmakta. Erasmus öğrencilerinden vize başvuru ücreti alınmamakta.

İkamet: Gerekmemekte.