Prof. Dr. Hasan TAN (1977)

ODTÜ Rektörleri: Hasan Tan

14.02.1977 – 05.10.1977 tarihleri arasında ODTÜ’de Rektörlük yapan Hasan Tan, 1922 yılında Karaman’da doğdu. Edebiyat ögretmeni olarak eğitim hayatana başlayan Hasan Tan daha sonra ABD’de Psikoloji alanında eğitim yaptı ve 1961’de doçent, 1968’de Profesör oldu.

1959 – 1964 yılları arasında Sosyal Bilimler Bölüm Başkanlığı yapan Hasan Tan, ODTU’de görev yapmakta olduğu mütevelli heyeti tarafından rektör atanmıştır.

Prof. Hasan Tan, ODTÜ’de olup profesörlüğü Türkiye sınırları içinde geçerli olan tek profesördür. Hasan Tan, Aydınlar Ocağı yönetim kurulu üyesi ve MHP’ye yakınlığıyla tanınmış bir kişidir. Müteveli heyetinin, öğretim üyelerinin görevine keyfi olarak son vermesine olanak veren sözleşmeli sistemi getiren üniversite konseyi üyesidir.

Hasan Tan dönemi boykotlarla geçen bir dönem olmuştur. Özellikle sağ sol çatışmalarının yoğun yaşandığı bir dönemde ODTÜ’ye bilinçli olarak yerleştirilen elemanlar nedeniyle üniversitede zaman zaman eğitime ara verilmesine sebep olmuştur. Bir öğrencinin ölümüyle sonuçlanan çatışmadan sonra Hasan Tan istifa etmiş ve kısa süren Rektörlük hayatı bitmiştir.

Hasan Tan, İstanhul’da yapılan uluslararası Nöro Psikiyatri kongresinde psikolojinin işkence aracı olarak kullanılmaması gerektiği şeklinde karara imza atmayan üç kişiden de biridir.

Be the first to comment

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.