Politecnico di Milano

Politecnico di Milano üniversitesi

İtalya’nın Milona şehrinde bulunan ve ODTÜ yada Türkiye’den öğrencilerin en çok tercih ettiği Erasmus anlaşmalı Politecnico di Milano Üniversitesi (Polytechnic University of Milan) özellikle mimarlık, tasarım, mühendislik, sanat ve dizayn alanlarında italyanın en büyük teknik üniversitesidir. 2 Ana olmak üzere 5 kampusten oluşan üniversitede yaklaşık 45.000 öğrenci öğrenim görmektedir. Lisans, yüksek linsans ve doktora eğitimleri verilmektedir.

Giden öğrencilerimizden birine göre Citta’ Studi (Leonardo) ve Bovisa diye iki kampüs mevcut, ODTÜ ile daha uyumlu olan Leonardo’yu seçmek daha mantıklı. Çok daha teknik olan (ve şehirden uzak olan) Bovisa’dan ders almak gibi bir hataya düşülmemesi gerekir. Seçilen asıl kampüs dışında 12 krediye kadar ders alabilmek mümkün (çevre şehirlerdeki kampüsler de dahil). Kültürel olarak çok zengin bir şehir ancak şehir çok güzel sayılmaz. Genel olarak çok pahalı bir şehir, aylık 700 Euro’dan aşağı geçinmek imkansıza yakın bir ihtimal.

Akademik takvim Güz ve Bahar dönemlerinden oluşuyor. Güz dönemi ekim ayında başlayıp Şubat ayında olan final sınavlarıyla bitiyor. Bahar dönemi Mart ayında başlayıp Temmuz ayındaki final dönemleriyle sonlanıyor.

Oryantasyon programı: 1 günlük programda okul ve binaların tanıtımı, yararlanılacak yerlerin (lab. vs)  kullanım şartları ve olanakları hakkında bilgiler verilmektedir.

Eğitim dili: İngilizce.

Dil kursu:  Akademik yıl boyunca ücretsiz olarak verilen kurslar kredilendirilmemektedir.

ODTÜ ile kıyaslama: ODTÜ’deki dersler daha zor olmakta ve öğrenciyi daha çok zorlamakta.

****Giden Öğrenci ” Derse ve hocasına göre değişiyor kuşkusuz. Mid-termler hocalara bağlı, bazen sınav, bazen ödev olabiliyor. Finaller ise sözlü, 2 adet temmuzda, 2 adet eylülde olmak üzere toplam 4 sınav tarihi var. Bazı hocalar bütün bu sınavlara katılmanıza olanak tanırken bazıları temmuzda da eylülde de yalnızca birer sınava katılmanıza izin veriyorlar. Yani en az iki sınav hakkı var.

****Genel olarak eş sayılabilecek düzeyde. Eğitim sisteminin 3+2 şeklinde Türkiye’den farklı olmasından kaynaklanan bazı farklılıklar var hangi yıl hangi derslerin işlendiği konusunda. Bunun dışında; üniversitenin kendi öğrencileri daha az sayıda ders aldıkları, bizimse odtü deki zorunluluklarımıza göre daha fazla ders almamızdan dolayı oranın öğrencilerinden daha yogun bir programımız oluyor.

***Kendi bölümüm açısından oradaki stüdyo dersimin ders yükü ODTÜ’ye göre daha azdı. Mimarlık Fakültesinde sınavlar sadece sene sonunda 1 aylık bir dönemde yapıldığı için dönem içerisinde teorik dersler açısından ders yükü ve zorluğu çok yoktu ama son 1 ay çok çalıştık. Mühendislik fakültesinde dönem içinde de bazen bir sınav daha yapılıyor. ODTÜ’den farklı olarak mimarlık fakültesinin sınavları tamamen oral exam, mühendislik fakültesinde de çoğunluk oral exam olmakla birlikte yazılı sınav da yapıyorlar.

ECTS / Transkript: Evet.

Yurt olanakları: Politecnico di Milano Üniversitesi bu konuda pek yardımcı olmamakta. Yurtlar her zaman dolu olmakta ve yer bulmak çok zordur. Yurt ücretleri aylık 450 Euro civarında tutmakta.

***Üniversitenin anlaşmalı olduğu ve fiyatlarını da genel bir standarda göre belirlediği çeşitli yurt olanakları var. Bana göre farklı beklentileri karşılamakta oldukça yeterliydi. Studyo ev şeklinde ya da tek kişik ve çift kişilik yurt odaları şeklinde ve şehrin farklı yerlerinde birçok seçenek vardı başvurup yararlanılabilecek.

***Ev olanakları aslında epeyce var ama dönem başında çok iyi araştırmak gerekiyor. Fazla sayıda uluslararası öğrencisi olan bir okul olduğundan ev arayan çok kişi var. ESN de bu konuda yardımcı olmaya çalışıyor. Facebookta da italyanca aradığınız takdirde birçok grup var ev bulmak için.

Ulaşım olanakları:

Okula kayıt yaptıktan sonra size verilen belge ile ulaşım kartı alabilmektesiniz. Aylık 22 Euro ile sınırsız kullanım imkanı sunulmakta.

*** Şehir içinde metro ve otobüs gece 12.30’a kadar kullanılabiliyor. Cuma, cumartesi ve pazar günleri ise sabaha kadar otobüs bulmak mümkün. Aylık 17 Euro yüklenmesi gereken bir öğrenci kartı ile bütün ulaşım araçları kullanılabiliyor. Bunun dışında bisiklet oldukça yaygın, ikinci el çok uygun fiyatlara bisiklet alınabilir.

*** Milano şehrinde ulaşım çok rahattı. Öğrenci tarifelerinden de yararlanılabildiği için (kayıt yaptırdıktan sonra) okula çok yakın bir yerde konaklamak ya da konaklamamak hiç bir dezavantaj getirmedi. Oradaki vatandaşlar gibi ulaşımda abonelik sisteminden yararlanılabilindiği için bir sıkıntı yaşamadım. Okul da farklı toplu taşım seçenekleriyle ulaşılabilinecek bir konumdaydı

**** Milano’nun hem ülke içinde hem ülke dışında ulaşımı oldukça iyi. Şehrin 3 tane havaalanı var ve ucuz uçak bileti bulmak kolay. Otobüsle ulaşım italya içi çok uygun oluyo ama konumundan dolayı otobüsle diğer ülkelere gitmek çok uzun sürüyor. Şehir içi ulaşım için ATM kartı almak gerekiyor. 26 yaş altı ve 33 yaş altı olanlara indirim uygulanıyor. Aylık olarak kartı belli bir miktar para karşılığında (26 yaş altı 22€) güncelliyorsun sonra o ay istediğin toplu taşıma aracını istediğin kadar kullanabilirsin. Ayrıca ulaşım her saatte var.

Vize süreci: Belgeleri hazırladıktan sonra 2 hafta içinde alınabilmekte. 89 lira ücret talep edilmekte.

Polirecnico di Milano dan kabul mektubu geldikten sonra vize almakta bir sorun yaşamadım. Fakat ODTÜ den alınan hibe vize için yeterli görülmüyor ve ailenizden yardım alıcagınıza dair italyanın belirledigi miktarda da paranız olduguna dair kanıt göstermeniz gerekiyor. Aksi halde yalnızca alınan hibe gözterilerek vize almak mümkün değil olanağı olmayan bir öğrenci vize alamaz.

****Eğer ülkede 3 aydan fazla kalacaksanız oturma izni almanız gerekiyor. Gerekli belgeleri oryantasyonda veriyorlar nasıl alınacağını da açıklıyorlar. Sağlık sigortasını Türkiye’de yaptırdığınızı saydırabilirseniz (sağlık sigortası oturma izninin şartlarından birisi) yaklaşık 150 €, saydıramazsanız artı bi 100 € da sağlık sigortası için ödemeniz gerekiyor.

Ama bence yeşil pasaportluysanız çokta almanız gerekmiyor. Ben almadım kimsede diğer ülkelere giriş çıkışta sormadı. (zaten schengen ülkeleri arasında havaalanlarında kontrol olmuyo pek) Bordo pasaportlulara sorabiliyorlar ama.

İkamet izni: 150 Euro ücreti olan izni almanız gerekmekte.

*** Gerekiyor, toplamda 107 euro ödeniyor, ayrıca yaklaşık 20 euroluk bir pul isteniyor. Fakat ücretle ilgili bir takım yasa değişiklikleri gündemdeydi, gittikten sonra okuldan bilgilendirilirler zaten. Oturma izninden önce “codice fiscale” dedikleri bir numara almaları gerekiyor bir de.

Kişisel görüşler: Yurt yerine evde kalmak aylık harcamaları arttırmakta. 900 Euro üzerinde bir para harcanabilmektedir. Ev kiraları tek kişilik odalar için 500-700 euro arasında, çift kişilik odalar içinse 350-550. Ortalama aylık gider 1000 euro gibi bir değer.

Pratik Bilgiler

Pozitif özellikleri:
• Okulun kariyer bağlantıları falan çok iyi, kariyer günlerine giderseniz anlarsınız zaten.
• Şehir İtalya için çok değerli bir şehir. Şehrin elit kimliğinden olsa gerek her türlü Avrupa veya Dünya ölçeğindeki fuar Milanoda yapılıyor.
• Kültür sanat etkinlikleri çok fazla, her ay farklı müzeler, sergiler getirilen bir şehir. Bedava halk konserleri de oluyor.
• İtalyanın en aktif ESN topluluğuna sahip. Haftada 4 gün gece dışarı çıkmak için uygun fiyatlı mekanlar ayarlıyorlar ayrıca etkinlik ve gezileri oluyor. (http://www.esnpolimi.it/site/)
• İtalyanın en fazla ingilizce konuşulan şehri. İlk sorduğunuz kişi ingilizce bilmiyorsa bile illaki etraftan birileri hemen yardımcı oluyor. Zaten okul fazlasıyla uluslararası öğrenci barındırıyor. (Ben italyanca bilmeden yaşadım, her işimi halledebildim)
• Belediyenin öğrenciler için kültürel faaliyetler ayarlayan bir bölümü var. Online bir kart alıyorsunuz çeşitli indirimler oluyo. (http://www.studyinmilan.net/)

Negatif özellikleri:
• Milano turistik bir şehir değil oraya giderken bi Roma, Floransa ya da Venedik beklemeyin.
• İtalyanın en pahalı iki şehrinden birisi. Hibenin yetmesi mümkün değil hazırlıklı gidin. Muhtemelen hibenin 5 te 4 ünü kalmaya vereceksiniz zaten.
• İngilizce olan tiyatro sinema bulmak pek mümkün değil, sinemaların çoğu şehirde yaşayan bir çok yabancı insana rağmen sadece İtalyanca dublajlı oluyor. (Genel olarak tüm Avrupa kentleri böyle)
• Sınavların sözlü olması insanı çok geriyor bence. (ama not konusunda iyi oluyo, bol veriyolar)
• Okulda kantin yok, bakkal, büfe tarzı küçük ticari yerlerde yok.

Erasmus rehberi için Erasmus rehberi için tıklayınız