Philipps University Marburg

Üniversite adı: Philipps University Marburg

Akademik Takvimi: Ekim- Subat Nisan- Agustos

Oryantasyon programı ve içeriği: 5 gün süren program ücretli ve her türlü formel işleriniz halledilmekte, eğlence aktiviteleri yapılmakta, yapmanız gereken bürokratik işlemler konusunda yardımcı olunmakta.

Eğitim dili: Almanca- İngilizce

İngilizce ders açılıyor mu? Açılıyor. Açılacak dersler bahar dönemi için Şubat başında belli olmakta. Öğrenmek için karşı üniversitenin bölüm erasmus kordinatörüne mail atılması yeterli olmakta.

Dil kursu Dönem başlamadan bir ay önce başlayıp 4 hafta süren bir dil kursu bulunmakta. Ücreti150 €. 6 ECTS kredi verilmekte ve kurs tarihleri katılım sertifikasına dahil edilmekte. Dönem içinde alınan dil dersi de, 60 euro civarı tutmakta.

ODTÜ ile Kıyaslama: Aldığınız derslerin hocaları tamamen öğrencilerden katkı beklemekteler. 2-3 hafta teori dersleri anlatılmakta diğer haftalarda belirlenmiş konular üzerinden öğrencilerden bireysel ve grup çalışmaları ve sunumları yapmaları beklenmekte. Dersler ODTÜ’ye oranla öğrenci merkezli işlenmekte. Derslerin konu çeşitliliği ODTÜ’ye oranla daha fazla ve ilgi çekici olmakta.

ECTS / Transkript: Verilmekte.

Konaklama Olanakları: Oryantasyonun ilk gününde yurdunuza yerleştirilmektesiniz. Yurtlar tek kişilik ve karışık. Ücretler 120-170 Euro arası değişmekte. ODTÜ’ye oranla daha iyi olan yurtların tek eksik yanı internet bulunmaması.

Ulaşım Olanakları: En kolay şekilde ulaşmak için Frankfurt havaalanına inmeniz gerekmekte. Öğrenci pasosu 100 Euro’ya satın alınmakta, tüm ulaşım ücretsiz hale gelmekte.

Vize İşlemleri: Erasmus öğrencilerinden vize ücreti alınmamakta fakat verilen hibe yeterli görülmediği için asgari yaşamı karşılamak için ailenizin gelirini gösteren noter onaylı belge istenmekte. Belgeler teslim edildikten sonra yaklaşık 5 gün içinde vize alınabilmekte.

İkamet İzni ve Ücretleri: Almanız gerekmekte. Marburg belediyesinden alınacak belge için oryantasyon haftasında verilen danışmanlar yardımcı olmaktadırlar.

Kişisel Görüşler: Marburg şehri gidenlerin mutsuz dönmesi ihtimalinin olmadığı bir yer olarak bilinmekte. Oryantasyon haftasına ve dil kursuna herkesin katılmasını önerilmekte.

Be the first to comment

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.