ODTÜ Yurtlarında Kalmak isteyenlerin dikkatine

ODTÜ Yurtları

2017 LYS Sonucu ODTÜ yü kazanan Öğrencileri kutluyor ve aramıza hoşgeldiniz diyorum.  ODTÜ kazanıldı ve sıra barınma problemini çözmeye geldiyse endişelenmeyiniz. Mutlaka bir şekilde yer sorununuzu çözmeye yardımcı olacağız.

ODTÜ Yurtlarında kalmak için öncelikle ODTÜ kimliğine sahip olmanız gerekmektedir. Yurtlara giriş şartlarının ve kriterlerinin zaman zaman oluşan talep ve durumlara göre değişiklik göstermesine rağmen bazı kriterler genel olarak aynı kalmaktadır. Buna göre doğrudan yurtlara sıralamasız girecekler ve yurt puanına göre girecekler diye ayırırsak:

1.Üniveriste griş sınavında, ODTÜ’nün belirlediği kriterlere uyan ve ODTÜ’ yü tercih eden öğrencilerden her yıl belirli sayıda öğrenci, yurtlara sıralamasız olarak girmektedir. Bu öğrencilerin sayıları yıllara göre değişiklik göstermektedir. İstatisiki olarak bakıldığında ise mühendislikler çoğunluktadır. Bu öğrenciler
ODTÜ’ye aşağıdaki koşullarda yerleştirilen ve Ankara dışında ikamet etmekte olanlardan
(a) LYS -MF puan sıralamasının herhangi birinde ilk 4000,
(b) LYS -TM puan sıralamasının herhangi birinde ilk 500,
(c) LYS -TS puan sıralamasının herhangi birinde ilk 300,
(d) LYS-Yabancı Dil puan sıralamasının herhangi birinde ilk 100, öğrenci arasında yer alanlar,
(e) TÜBİTAK tarafından düzenlenen bilim olimpiyatlarında ilk 3 dereceye giren öğrenciler,
ODTÜ yurtlarına (Konukevleri veya numaralı yurtlar ) ücreti karşılığı sıralamasız olarak kabul edilmektedir.

2. Sıralamasız olarak Yurtlara girmeye hak kazanan öğrencilerden sonra kalan boş yerlere yeni gelen öğrencilerden kimlerin yerleştirileceğini, yurtlarda kalmak için müracaat eden ve her öğrencinin sahip olacağı bir yurt puanı belirlemektedir. Bu puana bir çok etki eden faktör vardır. Bunlara genel olarak değinecek olursak:

ODTÜ yü yeni kazandıysanız ve müracaatınızı da zamanında yaptıysanız yurtlara girmenizi sağlayacak puanı belirleyen en önemli etkenler:

üniversite giriş sınavında aldığınız puan ve ailenizin gelir kaynaklarıdır. Diğer kriterler bunlara göre daha az etkili olup müracaat formunda görebilirsiniz.

Be the first to comment

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.