ODTÜ Refika Aksoy Yurdu

ODTÜ Refika Aksoy Yurdu bir tarafta kızların diğer tarafta ise erkeklerin kaldığı iki bloktan oluşan ODTÜ’ye ait Öğrenci yurdudur. ODTÜ mezunlarından Aydın Demiray ve Ömer Işık Demiray kardeşler tarafından 2004 yılında tüm tefrişi ile birlikte yaptırılarak ODTÜ’ye bağışlanan 640 yatak kapasiteli ve 10.400 m2 alana sahip Refika Aksoy Yurdu ODTÜ’nün en iyi ve konforlu yurtlarındandır. Yatak odaları ve çalışma odaları ayrı ayrı tasarlanmış olup, Yurtta 157 adet 4 kişilik 6 adet de 2 kişilik oda mevcuttur. Yurt, merkezi ısıtma sistemi ile ısıtılmakta ve 24 saat sıcak su hizmeti verilmektedir.

Her odada;  dıştan aramalı telefon, büyük boy buzdolabı, ücretsiz internet bağlantısı, büyük boy gardırop, çalışma masaları, kiler dolabı, vestiyer ve yataklar mevcuttur. Yataklar karyola sistemidir. Her katta 1 adet tam donanımlı mutfak, çalışma salonu, duşlar ve tuvaletler bulunmakta, ayrıca yurtta 1 adet bilgisayar laboratuvar, kafeterya, kantin mevcuttur. Yurdun zemin katında diğer katlardan ayrı olarak 2 adet çamaşır ve ütü odası, 2 adet çizim salonu ortak kullanım alanlarıdır.

Yurdun ortak mekanları ve odalarının temizliği her gün düzenli olarak temizlik görevlileri tarafından yapılmaktadır. Öğrencilerin yurtta kullanacakları yorgan, yastık, nevresim, çarşaf, yastık yüzü, alez, pike, kapı ve dolap anahtarları idare tarafından verilmekte ve nevresim takımları her 10 günde bir değiştirilmekte ise de özel durumlarda talep edilmesi halinde hemen değiştirilmektedir.
Öğrencilerin yurda sadece özel eşyalarını getirmeleri yeterlidir. Kantin ve kafeterya da 1’er adet olmak üzere 2 adet  dev ekran televizyon bulunmaktadır. Uydu yayınları, Avrupa televizyon kanalları rahatça izlenmektedir. Elektrik,su,temizlik ve internet yurt ücreti içerisindedir.

ODTÜ Refika Aksoy erkek ve kadın yurdunun ücreti konukevlerine göre daha ucuzdur. Fiyat ve konforu düşünüldüğünde ucuz yurt diyebiliriz.

Bölümlere ve kampus içi diğer birimlere her 15 dakikada bir ücretsiz ring servisleri hizmet vermektedir. Ayrıca yaz döneminde ise 30 dakikada bir ring servis hizmeti verilmektedir. Bankalara,çarşıya ve spor merkezine bu ringler sayesinde ulaşım sağlanmaktadır.

Refika Aksoy Yurdunun Avantajları:
Merkezden uzak olması nedeniyle sessizdir ve her zaman ders çalışabilirsiniz.
Odalar büyük ve ferahtır.
Ranza yoktur.
Ders çalışma yeri yatak odasının yanındadır ve ders çalışan biri uyuyanı rahatsız etmez.

Refika Aksoy Yurdunun olumsuzlukları: Özellikle yazları çok sessiz olduğundan canınız sıkılabilir. Merkezedeki kafelere takıldığınızda ikide bir ringlere bakarsınız.
Dolmuş ve otobüs beklemek zordur.

Refika Aksoy Yurdu Telefon Numarası:

Yurt Müdürü Telefon: 0312 210 4734
Yurt Danışma (0312) 210 47 35
Öğrencilere ulaşabilmek için aranacak telefonlar
(0312) 210 6292 – 210 6293 – 210 6294

e-posta:yurt18@metu.edu.tr

ODTÜ Konukevleri için tıklayınız

Be the first to comment

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.