ODTÜ Makine Mühendisliği

ODTÜ Makine Mühendisliği

Makina Mühendisliği üniversitelerin birçoğunda bulunan bir bölümdür. Temel Mühendisliklerden İnşaat, Makine, Kimya ve Elektrtik Mühendisliğinden biri olan ODTÜ Makine Mühendisliği, tercihlerinizde eğer mühendislik yazacaksanız mutlaka yazmanız gereken bir bölüm. Ara Mühendislikler de elbetteki önemlidir, ancak bu saydığımız temel mühendislikler dünyanın her yerinde aynıdır ve üç aşağı beş yukarı diplamanız ve ünvanınız geçerlidir. İmza yetkinizin olmasından dolayı inşaat firmalarında, sanayi sektöründe, tasarım, savunma gibi bir çok iş kolunun vazgeçilmezi makine mühendisleridir. Ancak her zaman söylediğimiz gibi sırf bunlardan etkilenerek sevmeyeceğiniz bir böülümü de okumayın. Eğitimi seviyorsanız öğretmen, yönetimi seviyorsanız işletme yada hukuk gibi bölümler okuyun..

ODTÜ Makine Mühendisliği, diploması uluslararası geçerli olan, yurtdışından da epeyce öğrencinin Lisan Eğitimi başta olmak üzere master-doktora yapmak için geldiği ODTÜ’nün hatrı sayılır bir bölümdür.

İyi bir makinacı Fizik ve Matematiği çok sevmeli ve bilmelidirde.  Ayrıca teknik resim, tasarım gibi derslerde de yaratıcı olmalıdır. Kısacası dışardan baktığında içini de görebilmelidir. Projeler, ödevler ve bölüm derslerinin çokluğu-yoğunluğu nedeniyle öğrencilerin sosyal imkanlara zaman ayırması diğer bölümlere göre daha zordur. Bölümde azda olsa kız öğrenciler de vardır. Puanının yüksek olması nedeniyle yurtlara girişte ön sıralarda yer alırsınız. Ayrıca isterseniz belirli şartları taşıdığınızda erasmus, excahence student , erasmus mundus gibi programlarla yurdışına da gidebilirsiniz.

Makine Mühendisliğini yazmaması gereken tiplere gelince:

Hayal Gücü olmayanlar,

Matematik, Fizik ve Kimya derslerinden biri bile zayıf olanlar,

Bugünün işini yarına bırakanlar,

Uyumayı çok sevenler,

Üzerinin un olmasından korkan değirmenciler.

Be the first to comment

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.