ODTÜ İşletme Bölümü

ODTÜ işletme bölümü İdari Bilimler Fakültesine bağlı, kazanması zor ama okuması ve bitirmeside zor olmayan bölümlerdendir. Hatta yata yata bitirenler diyede adlandırılır ama gerçek öyle değildir. ODTÜ İşletme, ODTÜ nün en havalı bölümlerindendir. Sınıfları, binası, kantini diğer bölümlere göre daha farklıdır. Öğrenciler genelde özel sektördeki sermayeleri nasıl daha karlı hale getiririz, malı daha çok nasıl pazarlarızda daha çok kar ettiririz gibi minimum gider maximum gelir prensibiyle yetişirler ve iyi yetiştiklerinide özel sektördeki başarılarıyla ispatlarlar.

Elbetteki tüm öğrenciler için bunu söylemek doğru olmaz. Bazı işletme öğrencileri ise kamu hizmeti için bölüme gelirler ve onlarda çeşitli sınavlardan sonra devletin en iyi kurumlarına yerleşerek, bilgi birikimlerini devlet için kullanırlar. Bu tip işletmecilerde halk için marjinal fayda düşüncesi de vardır.

İşletmede dersler ve yaşam zevkli geçmektedir. Mühendisliklerdeki gibi katı “p ise q” önermesi burada biraz daha farklıdır. Bölümün partileri de meşhurdur. mutlaka katılırsınız.

İyi bir ingilizceniz olmalı ve kendinizi geliştirmeye açık olmalısınız.

İşletmeciler hemen her yerde çalışabilmektedir. Tanıdıklarımdan bazılar: Dış Ticaret Müsteşarlığı, Hazine, Dış işleri, rayting, derecelendirme ve denetim firmaları, reklam şirketleri, turizm, Kosgeb, AB Projeleri gibi birçok alanda çalışmaktadır.

Bölümü yazmaması gereken tiplere gelince,

Sus pus oturanlar,

Yüzünden düşen bin parça olanlar,

Karpuz yata yata büyür diyenler,

Kendini dev aynasında göremeyenler

“Doğruyu söyle-me-me-nin yalan söylemek anlamına gelmediği” cümlesini anlamayan ve bunu hayatta uygulayamayanlar..

Şimdilik bu kadar ancak yorumlarınızı yazarak lütfen gençlere yardımcı olalım..

Be the first to comment

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.