ODTÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği

ODTÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği üniversite yerleştirme sınavlarında en yüksek puan alan öğrencilerin tercih ettiği bir bölümdür. Bölüm ile ilgili yazıyı, dersleri, zorlukları, sizleri bekleyen süprizleri, kabusları, bölüm öğrencilerinden dinleyelim:

Elektrik-Elektronik mühendisliği alanı çok geniştir. Elektrikle çalışan her alet ve elektroniğin bulunduğu herşey bu alana girebilir. Çoğu sistem artık günümüzde hem elektrik hem yazılım hem de mekanik aksamlar içerdiğinden mühendisleri, belirli alet ve buluşlar üstünden kesin sınırlarla ayırmak zordur ama genelde şu tür işlerde çalışırlar diyebiliriz: elektrik üretimi, iletimi, dağıtımı, sinyal işleme teknolojileri, uydu ve anten tasarımı, haberleşme…

Genelde odtü elektrik ve elektronik mühendisliği elektronik üzerinde yoğunlaşır ve pratiğe geçirilebilecek dersler ancak 2. sınıfta başlar. Gelecek olan öğrencilerin bunları kesinlikle bilmesi gerekir. Geleceği en parlak mesleklerden biridir.

Bu bölümü seçen birinin çok ders çalışmaktan sıkılmaması, yaptığı ya da uğraştığı dersleri kesinlikle sevmesi gerekir. Çünkü ders çalışması daha az zaman alan bölümlerin aksine elektrik-elektronik mühendisliği odtüde çok ağırdır ve sevmeyen biri sırf parası fazla diye bu kadar çalışmaya katlanamayabilir. Aynı zamanda bu bölüme gelen birinin çok planlı programlı olması gerekir. Yoksa bu bölüm kişi için bir kabusa bile dönüşebilir.

Bölümde genelde gruplaşmalar olmakta ve sürekli ayı grupla gezmek zorunda kalabilirsiniz. Tuhaf bir not ortalama yarışı vardır ve 3.00 ın altına düştümü bunalıma girebilirsiniz. Lisede kendinizi çalışkan zannetseniz de burada herkes sizden daha iyi ..

Be the first to comment

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.