ODTÜ EBİ Yurtları

ODTÜ Ebi Yurtları, ODTÜ Yurtlarının olduğu bölgede kurulu olan bir kaç binadan oluşmaktadır. EBİ A.Ş. tarafından inşa edilmiş olan Öğrenci Yurdu ve Konuk Evleri, 5 yıldızlı oteli aratmayacak niteliktedir.

Toplam 678 yüksek öğrenim öğrencisinin barınabildiği Yurt ve Konuk Evlerinde akademik dönemin ardından, yaz döneminde Yaz Okulu öğrencilerinin, ODTÜ misafirlerinin, kayıt dönemlerinde ise öğrenci ve velilerin kalabilmesi için ağırlama hizmetleri de verilmektedir.

Beş katlı birinci blok, 70 oda ve 115 yatak kapasiteli olup, tamamı kız öğrenciler için düzenlenmiştir. Her katta beş adet tek ve dokuz adet iki kişilik odalar ile sekiz duş, 10 tuvalet, lavabo ayrıca ikişer adet de çalışma salonu bulunmaktadır. Bloğun en üst katında ise çamaşır yıkama, kurutma ve mutfak üniteleri mevcuttur.
İkinci blok, yine beş katlı, 85 oda ve 105 yatak kapasiteli olup, erkek öğrenciler için düzenlenmiştir. Katlarda toplam 21 tek ve 15 iki kişilik banyosuz, 44 tek ve beş adet de iki kişilik banyolu odalar ile toplam 61 duş, tuvalet, 69 lavabo bulunmaktadır.
Bloğun giriş ve zemin katlarında ortak kullanıma açık, şehirler ve uluslar arası kartlı görüşmelere uygun telefon kabinleri,  üç adet çalışma salonu, bilgisayar ve çizim odaları, TV ve hobi odaları, emanet eşya deposu, çamaşır, ütü odaları ve mutfak mevcuttur.
Üçüncü blok ise, toplam üç katlı, 24 oda ve 96 yatak kapasitelidir. Bu blokta tamamı dört kişilik banyolu erkek öğrenci odalarıyla beraber, her katta ikişer adet çalışma salonu ayrıca bir çamaşır odası ve mutfak yer almaktadır.

Odaların tamamında; karyola ( baza, ranza veya dolaplı yüksek yatak ünitesi ), yatak, elbise dolabı, çalışma masası, buzdolabı, telefon, halı, perde, sandalye, masa ve başucu aydınlatmaları bulunmaktadır. Banyolu odalarda ayrıca, tuvalet ve lavabo mevcuttur. Odalarımızın ve ortak alanların, günlük, haftalık, aylık ve dönemsel temizlikleri, belirli standartlar dahilinde programlanmıştır. Yatak takımları haftada bir kez değiştirilirken, banyo, tuvalet ve lavabolar her gün, odalar haftada üç kez, perdeler ve halılar her yarıyıl tatilinde temizlenir. Öğrencilerin şahsi malzemelerinin temizliği için, her blokta yer alan çamaşır ve kurutma makinelerinden ücretsiz olarak yararlanmaları mümkündür.

Konuk Evlerinin içerisinde, öğrencilerimizin günün farklı saatlerine göre ihtiyaç duyabilecekleri sıcak-soğuk yemek ve içecekleri temin edebilen kafeteryalar mevcuttur. Yemeklerini kendisi hazırlamak isteyen öğrencilerimiz için mutfaklarımızda, yeterli tezgah ve lavabo olduğu gibi elektrikli ocak, fırın, mikro dalga fırın ve tost makinelerimiz de bulunmaktadır.

EBİ Öğrenci Konuk Evi, ODTÜ Yurtlar Yönetmeliği, Yurtlar Yönetim Kurulu Kararları ve ODTÜ prensipleri doğrultusunda öğrenci kabul eder, kayıt kuralları da aynı kıstaslara göre belirlenmiştir. Konuk Evlerimize akademik yıl için öğrenci kabul edilir. Kayıtlarda müracaat sırasına göre işlem yapılır. İmkanlarımızdan, hazırlık, ara sınıflar, mastır, doktora öğrencileri ile araştırma görevlileri ve kursiyerler eşit olarak yararlandırılır. Bundan başka Yaz Okulu öğrencileri veya günü birlik misafirler de, ayrıca belirlenmiş ücret tarifeleri uygulanarak Ankara Kampusunda konaklayabilirler.

EBİ Öğrenci Konuk Evi’nde, dokuz ayrı oda çeşidi öğrencilerin tercihine sunulmaktadır:
Tek kişilik banyolu büyük odalar (erkek) (18,45 m2)  — Tek kişilik banyolu odalar (erkek)         (14,18 m2)
Tek kişilik banyosuz odalar (erkek-kız)      (10,72 m2)  — Tek kişilik banyosuz küçük odalar (kız)    (  7,28 m2)
İki kişilik banyolu odalar (erkek)              (24,09 m2)  — İki kişilik banyosuz büyük odalar   (kız)    (18,09 m2)
İki kişilik banyosuz odalar (erkek-kız)     (15,68 m2)  —  İki kişilik banyosuz küçük odalar (erkek) (14,06 m2)
Dört kişilik banyolu odalar (erkek)             (32,55 m2)
Bölümlere ve diğer birimlere 15 dakikada bir ring servis hizmeti verilmektedir.Ayrıca yaz döneminde ise 30 dakikada bir ring servis hizmeti verilmektedir.Spor merkezine ve çarşıya yakın bir yurtdur.

Yurt Danışma

Tel:  0 312 2101400
Fax: 0 312 2101408

Be the first to comment

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.