ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği

ODTÜ Bilgisayar Mühendisliğide girmesi zor ama bitirmesi çok da zor olmayan bölümlerdendir. Genelde öğrencilerin büyük çoğunluğu okulu uzatmadan mezun olurlar. Olamayanlarda ilk girişte “nasıl olsa yaparız” havasına giripde ipin ucunu kaçırıp zamanında ödevlerini yapmayanlardır.

Bölümde okurken kimya bilmesenizde olur. Fizik’de az gereklidir. Geriye ne kaldı derseniz Matematik ve özellikle de mantık kısmı kaldı. Okuması diğer bölümlere benzemez. Örneğin, diğer mühendisliklerde ipteki gerilmeyi hesaplamak için çok düşünmenize gerek yoktur,  f.cosx derseniz bulursunuz. Ama Bilgisayar Mühendisliğinde durum böyle değil. Öğrendiğiniz bir çok şeyi ilk defa öğreniyor olacaksınız. Kafanız sürekli meşgüldür. Yolda yürürken bile bir tarafında hep bir çözüm arayışı vardır. Çünkü ekran kapansada beyindeki ekran hemen kapanmıyor.

Bölümün iyi tarafı iş garantinizin olması ve şirket kurmak istersenizde sermaye istememesi. Kötü tarafı ise herkes sizin bilgisayardan çok iyi anlayacağnızı düşünürken siz belkide tarayıcıya bulaşan bir virusu nereden sileceğinizi bilemessiniz ve bozuntuya uğrar “ne biçim mühendis” damgası yersiniz.  Derslerin çoğunun uygulamalı ödevi olduğundan sürekli ödev yetiştirmekle geçen yılları izlemek zorundasınız. Bu bölümü yazdığına pişman olacak tiplere gelince;

Karar vermekte zorlanan kişiler,

Gece uykusu gelenler,

Düzensiz bir düzeni bile olmayanlar

Ne oldum delisi olanlar

Ortaklığı sevmeyenler (projelerde ortaklık olur)

Bu arada bölümde en çok takılacağınız yer kantin ve işletmecisi Yıldırım amcanız olacaktır. herhangi bir sorunda mutlaka yanınızdadır. bölüme adımını atıpta tanımayanda yoktur.

Be the first to comment

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.