ODTÜ 2.Yurt

1965 yılında hizmete giren ve ODTÜ’nün ilk yurtlarından olan  372 yatak kapasiteli  ODTÜ 2.Yurt, 300 Lisans öğrencisinin yanında, Yüksek Lisans Öğrencilerinin yurt ihtiyacına da cevap vermektedir. Zemin katta 72 Yüksek Lisans ve öğrencisi kalmaktadır.

Daha önceleri 564 yatak kapasitesi olan yurdun en alt katı asistanlar için düzenlenerek kapasitesi 512′ ye 2009 yılında ise odaların tekrar düzenlenmesi ve yurdun modernizasyonu ile kapasitesi 372′ ye düşmüştür.

Yurtta odalar gruplar halindedir ve her grup, ikişer kişinin kaldığı 4 odadan oluşmaktadır. Odalarda yataklar bazalıdır.  Bazanın içine fazla eşyalarınızı koyabilecek şekilde tasarlanmıştır. Her yatağın başucunda okuma lambası mevcuttur. Oda içerisinde her öğrencinin çalışma masası, 2 adet elbise dolabı  ve internete bağlanabileceği bağlantı yerleri, prizler ve elektrik prizleri mevcuttur. Her grupta; banyo, tuvalet, ayakkabı dolabı, 2 adet mini buzdolabı vardır.

Yurt, merkezi ısıtma sistemi ile ısıtılmakta ve 24 saat sıcak su hizmeti verilmektedir. Her katta  dışarıdan arayan kişiler ile görüşmek için telefon, 2. ve 4. katta ise yemek yapmaya elverişli mutfaklar vardır. En alt kat ve en üst katta çalışma salonları mevcuttur.  Ayrıca yurtta 1 adet 24 saat açık olan internete bağlı bilgisayar laboratuvarı bulunmaktadır. Giriş katında kırtasiye, kantin ve kantinde bir adet kablolu televizyon mevcuttur. Yurdun zemin katında 2 adet çamaşır odası, ortak kullanım alanlarıdır.

Yurdun ortak mekanlarının ve odalarının temizliği her gün düzenli olarak kat temizlik görevlileri tarafından yapılmaktadır. Öğrencilerin yurtta kullanacakları yorgan, yastık, nevresim, çarşaf, yastık yüzü, alez, pike, kapı ve dolap anahtarları idare tarafından verilmekte  ve nevresim takımları ayda 2 kez değiştirilmektedir. Öğrencilerin yurda sadece  özel eşyalarını getirmeleri yeterlidir. Elektrik, su, temizlik ücreti yurt ücretine dahildir.

Bölümlere ve kampüs içi diğer birimlere okul açık olduğu zamanlar her 15 dakikada bir ücretsiz ring servisleri hizmet vermektedir. Yaz döneminde ise daha seyrek hizmet vermektedir. Öğrenciler tarafından düzenlenen spor ve kültürel faaliyetler ile öğrencilerin birbirleri ile kaynaşma ve paylaşımları artmaktadır.

2.Yurdun yüksek lisans odalarına ÖYP kapsamında diğer üniversitelerden gelen ve  ODTÜ de görev yapan asistanlar kalmaktadır. Lisans Öğrencileri odasında ise Yurtlar Yönetim Kurulunun belirleyeceği kriterlere göre öğrenci yerleştirilmektedir. Yurtlar Müdürlüğü ile aynı bina içerisinde yer almaktadır. Yurda kayıt kabul şartları üniversitenin belirlediği kriterlere göre olmaktadır.

2. Yurt Telefon Numaraları: 210 62 53 – 210 62 54 – 210 62 55

Be the first to comment

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.