ODTÜ 1.Yurt

ODTÜ 1. Yurt 1965 yılında hizmete girmiş olup birçok tarihsel olayların yanında acı – tatlı hatıralara da tanıklık etmiş ilk yurtlarındandır. ODTÜ’nün ilk Kız Yurdu olarak hizmet veren yurdun kapasitesi 376 dır. Yurttaki tüm odalar 2 kişilik olup lisans ve yüksek lisan öğrenimlerine devam eden kadın öğrencilere tahsis edilmektedir. Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora öğrencilerinin her birinin değerlendirme kriterleri farklı olup bu kriterler yıllara göre de değişiklik göstermektedir.

ODTÜ 1.Yurt Odaların Özellikleri 2’şer kişilik odalardan 4 oda bir frup oluşturmaktadır. 8 kişinin kullanımına sunulmuş grup odasının her birinde banyo ve tuvalet oda içindedir. Odaların hepsinde 2 adet mini buzdolabı mevcuttur. Yurt merkezi ısıtma sistemi ile ısıtılmakta ve 24 saat sıcak su hizmeti verilmektedir. Kışları da kaleriförler bir hayli yüksek ısı ile odaları ısıtmaktadır.

1. Yurtta ranza sistemi yoktur. Her odada iki bazalı yatak mevcuttur. Ücretsiz internet bağlantısı, çalışma masası, etajer, soyunma dolabı, Elbise dolabı mevcuttur. Bunun yanı sıra 1.yurtta  bilgisayar laboratuarı , iki büyük çalışma salonu, mimarlık öğrencileri için çizim salonu, 6 adet çamaşır makinesinin olduğu çamaşır yıkama odaları, giriş katında sıcak ve soğuk su alabilecekleri su sebilleri, 2 adet mutfak,  mutfakta öğrencilerin kullanımına açık ocaklar ve techizatlar bulunmaktadır. Öğrenciler çamaşır kurutma makinalarını , portatif  askıları  ve ütüleri ücretsiz olarak kullanabilmektedirler.

Yurdun ortak mekanlarının ve odalarının temizliği her gün düzenli olarak temizlik görevlileri tarafından yapılmaktadır. Öğrencilerin yurtta kullanacakları yorgan, yastık, nevresim, çarşaf, yastık yüzü, alez, pike, kapı ve dolap anahtarları idare tarafından verilmekte  ve nevresim takımları ayda 2 -3 kez değiştirilmektedir. Öğrencilerin yurda sadece  özel eşyalarını getirmeleri yeterlidir.

Giriş katında yer alan TV Salonu aracılığı ile kablolu TV yayınlarını izleme olanağı mevcuttur. Elektrik, su, temizlik ve internet kullanımı yurt ücretine dahildir.

Bölümlere ve kampus içi diğer birimlere her 15 dakikada bir ücretsiz ring servisleri hizmet vermektedir.Çarşıya, sağlık merkezine ve spor tesislerine yakındır. Tercih edilebilecek yutlar arasındadır.

Bu yurda, LYS puanına göre Yurtlar Yönetim Kurulunun belirleyeceği kriterler doğrultusunda Türkiye genelinde derece yapmış öğrenciler öncelikli olarak alınır. Kalan yerlere puan sırası ve sınıflarına göre bazı kriterlere göre öğrenciler giriş yaparlar.

Ödeme Planı ve Yurt Ücretleri

Yurda  kayıt yaptırırken; Kayıt yaptırılan  ayın  yurt ücreti + depozito ücreti + sabit gider(kayıtta bir defaya mahsus alınan kırtasiye bilgisayar hizmetleri vb)  bir defaya mahsus alınan ücrettir.  Takip eden ayların yurt ücreti aylık olarak  her ayın 1’i ile 25’i arasında öğrenci tarafından ilgili bankalara  yatırılarak dekontu Yurt Müdürlüğüne teslim edilir. Yurtların demirbaş malzemelerinde normal kullanım dışı  zarar ziyan öğrencilerden tahsil edilir.

Yurt Ücretleri İçin Tıklayınız

1. Yurt telefon numaraları

(0312) 210 62 50 – 210 62 51 –  210 62 52

Be the first to comment

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.