National and Kapodistrian Atina Üniversitesi

Yunanistan’ın Atina şehrinde bulunan ve Yunanistanın en büyük üniversitelerinden biri olan Atina Devlet Üniversitesi (National and Kapodistrian University of Athens ) 1837 yılında kurulmuştur. ODTÜ’de olduğu gibi iki Eylül – Şubat dönemden oluşan güz ve bahar dönemleri vardır. Eğitim dili İngilizcedir. Erasmus’a gidecek öğrencilerin yararlanacağı bilgilere gelince;

Oryantasyon programı: 1 günlük programda Erasmus programı içeriği ve ESN hakkında bilgi verilmektedir.

Dil kursu var mı? Kurs Ekim – Ocak ayları arasında 6 kredili olarak verilmekte.

ODTÜ ile kıyaslama: Dersleri ODTÜ’deki derslere nazaran zor değildir. İş yükü daha az ve devam zorunluluğu bulunmamakta.

ECTS / Transkript: Evet.

Yurt olanakları: Okul yurt sağlamakta. İsteyenler ev kiralayabilmekte.

Ulaşım olanakları: Atina ulaşım olanakları bakımından yeterli bir şehir. Öğrenci kartınızı aldıktan sonra aylık 15 Euro’ya şehirdeki bütün toplu taşıma araçlarını sınırsız kullanabilmektesiniz.

Vize süreci: Belgeleri eksiksiz tamamladıktan sonra kısa sürede çıkmakta. 90 Euro başvuru ücreti alınmakta.

İkamet izni: Gerekmemekte.

Kişisel görüşler: Okulun yemekhanesi 3 öğün ücretsiz sıcak yemek imkanı sunmakta. Aylık toplam masraf 400-500 Euro’yu bulmakta. Atina sosyal olanakları bakımından çok zengin ve canlı bir şehir. Buraya Erasmus’a giden öğrencilerin beklentilerini karşılayacaklarını düşünülmekte. Hocalar fazlasıyla ilgili olmakta. Özellikle de Türkiye’den ve ODTÜ’den geldiğinizi duyunca çok ilgilenmekteler. Yunanistan’da ODTÜ’nün adının biliniyor olması çok gurur verici olmakta.

Erasmus’un bir öğrencinin hayatındaki dönüm noktalarından biri olduğunu düşünüyorum. Her ülkede başka bir güzel; fakat Yunanistan ayrı. Gerek tarihi gerekse coğrafi komşuluğunu yaptığımız bu mavi ülke, çoğu zaman kafalarımızda önyargılarla bilinir. Gittiğimde ne kadar çok ortak yanımız olduğunu gördüm; aynı zamanda ne kadar farklı olduğumuzu da. İnsanlar çok sıcakkanlı, yardımsever ve misafirseverdi..sağolsunlar hiçbir zaman evimi aratmadılar. Artık Yunanistan’ı ikinci ülkem gibi görüyorum.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.