Minho Üniversitesi

Erasmus anlaşmalı Portekiz’in ünlü üniversitelerinden Minho Üniversitesi (University of Minho) 1973 yılında kurulmuştur. Portekizcedeki bilinen adı ise Universidade Do Minho’dur. Braga ve Guimaraes olmak üzere iki ayrı kampüsten oluşan ve yaklaşık 16.000 öğrencinin eğitim gördüğü Minho Üniversitesi. uluslararsı kabul gören bir üniversitedir. İngilizce University of Minho olarak kabul gören Minho Üniversitesinde Eğitim dili Portekizce ve İngilizcedir. 1 günlük oryantasyon programı olan Minho’da ücretli olarak verilen kurslar ise kredilendirilmektedir.

Minho üniversitesi kalacak yer konusunda sizlere yardımcı olmaktadır. Öğrenci yurtlarında aylık 92- 100 euro ödeyerek konaklayabilirsiniz. Depozito ödeniyor. Yurt için okulun resmi sitesinden araştırma yapabilirsiniz. Şehir içinde oda kiralanabilinir ve hostelde konaklama yapılabilinir.

ülkedeki ulaşım olanaklarından ise öğrenci kartları ile yararlanabilirsiniz. Braga’da tramvay ve metro yoktutur. Küçük olmasına rağmen Portekiz’in üçüncü büyük şehridir. Tren ve otobüs ile her kart basışta 1 Euro yada 1.5 Euro almaktadır.

ODTÜ ile kıyaslama: Dersler eşit zorlukta ve ders yükü bakımından benzer olmaktadır.

ECTS / Transkript: Evet verilmektedir

Ulaşım olanakları: Türkiye’den uçak ile ulaşım mümkün olmakta. İstanbul’dan Lisbon’a oradan Porto’ya aktarma yapılmaktadır. Porto’dan servis ya da tren ile Guimaraes’a ulaşım mümkün olmaktadır.

Vize süreci: Belgeleriniz hazır ve doğru olduğu takdirde bir sıkıntı çıkmamakta.

İkamet izni: 155 Euro ücreti olan izni almanız gerekmekte.

Kişisel görüşler: Aylık harcamalar konaklamaya göre değişebiliyor. Ortalama 500 euro harcanıyor. Kent merkezinde uygun alışveriş merkezleri mevcut. Yemek okul yemekhanesinde yenilebilir. 1 öğün için 2.5 euro ödeniyor.

Minho Ümiversitesi hakkında detay bilgileri öğrenmek için tıklayınız