Madrid Complutense Üniversitesi

İspanyanın en köklü ve eski üniversitelerinden Madrid Complutense Üniversitesi (Complutense University of Madrid) 90.000 öğrencisi ile Erasmus öğrencilerinin gitmek istediği en iyi üniversitelerinden biridir.

Akademik takvimi: Okulun internet sitesinden bakılabilmekte.

Oryantasyon programı var mı?: Erasmus öğrencileri için 1 günlük program uygulanmakta.

Eğitim dili: İspanyolca.

İngilizce ders açılıyor mu?: . * http://www.ucm.es/grados-grupo-ingles Bu adresten İngilizce dersler kontrol edilebilir.

Dil kursu var mı?: Ücretsiz olarak verilen ve 2 hafta süren kurs kredilendirilmemekte.

ODTÜ ile kıyaslama: Ders yükü ODTÜ’yle karşılaştırılamayacak kadar fazla. İlk haftalar dersleri anlamak ve not tutmak gerçekten zor olmaktadır. Sürekli sunum yapmak, paper yazmak, ve bir de üstüne finale girmek gerekmekte.

ECTS / Transkript:Evet.

Yurt olanakları: Okul yurt konusunda yardımcı olmamakta. Fiyatları oldukça yüksek olmakta. 900 avro ya yakın bir ücret talep edilmekte. 300-400 avro aralığında fiyatlarla ev kiralamak mümkün olmakta.

Ulaşım olanakları: Aylık 35 avro ya ulaşım kartı alabilmektesiniz. Metro ve otobüsü bu süreçte istediğiniz kadar kullanabilmektesiniz.

Vize süreci: Vize için gerekli belgeleri hazırlayıp verdikten sonra çıkması 2 hafta sürmekte. Vize için 186 lira ödemeniz gerekmekte ve ekstradan sağlık sigortası yaptırmanız gerekmekte.

İkamet izni: Gerekmemekte.

Kişisel görüşler: Aylık 850-900 avro masraf olmakta. Madrid kültürel açıdan ve yaşamak için gerçekten güzel bir şehir. Birçok müze, tiyatro, sinema ve park bulunmakta. Birçok müzeye belirli gün ve saatlerde ücretsiz girilebilmekte.