Linneaus Üniversitesi

İsveç’de bulunan ve İsveçli bilim adamı Carl Linnaeus’un adını alan Linnaeus Üniversitesi (Linnaeus University) 31.000 öğrenci ile Erasmus Öğrencileri için Avrupanın en iyi üniversitelerindendir. Linnaeus Üniversitesi’nin Kalmar ve Växjö bölgesinde bulanan iki kampüsü vardır.

Akademik Takvimi Ocak ve Ağustos aylarından oluşan Linnaeus Üniversitesinde Eğitim Dili İsveççe ve İngilizce’dir. Üniversitede epeyce değişim öğrencisi olduğundan İngilizce dersler açılmaktadır.

Oryantasyon programı: 3 gün süren programda ilk gün okul, dersler, notlandırma hakkında genel bilgiler verilmektedir. Programda İsveç hakkında genel bilgiler, kültürü ve uyulması gereken kurallar anlatılmaktadır. Diğer 2 günde öğrencilere şehir tanıtım turları yapılmaktadır.

Dil kursu: Kurs olarak verilmemektedir. Ancak ders programınıza ekleyebileceğiniz dersler şeklinde verilmekte ve kredilendirilmektedir.

ODTÜ ile kıyaslama: Dersler ODTÜ’ye nazaran kolay olmaktadır. Dersler 1 aylık yoğunlaştırılmış haliyle verildiği için alışkın olduğumuz sistemden farklı olmakta.

ECTS / Transkript: Evet.

Yurt olanakları: Yurt sistemi bulunmamaktadır. Stüdyo daire şeklinde evler kiralanmakta ve talep fazlalığı nedeniyle sırayla alım yapılmaktadır. Belli kriterler çerçevesinde puan toplamanız gerekmekte ve bu sayede kayıt yaptırabilmektesiniz.

Ulaşım olanakları: Şehir içine ulaşımda kampüs içine gelen otobüsler kullanılmaktadır. Öğrenci pasosu diye bir sistem yoktur. Bisiklet yaygın olarak kullanılmaktadır.

Vize süreci: Vize süreci yaklaşık 5 hafta sürmekte. Tüm belgeleri eksiksiz teslim etmek önem arz etmekte.

İkamet izni: ücretsiz olan izni almanız gerekmekte.

Kişisel görüşler: VIS’e ( Vaxjö International Students) katılarak bir çok sosyal aktiviteye katılabilmektesiniz. İsveç, Türkiye’ye kıyasla pahalı bir ülke. Aylık harcama kira dahil 500-600 Euro arasında olmakta. Gezilebilecek doğal güzellikleri olan bir ülke.