Leiden Üniversitesi

Peace Palace

Hollanda’nın Leiden şehrinde bulunan ve ülkenin en eski üniversitesi olarak da bilinen Leiden Üniversitesi (Leiden University), özellikle sosyal bilimler alanındaki bölümler için Erasmus programına dahil bir üniversitedir.
Leiden Üniversitesi Akademik Takvimi:Akademik takvim internet sitelerinde mevcut olup ODTÜ ile aynıdır.

Oryantasyon programı: 70 Euro ücreti olan 1 haftalık programda öğrencilerin kaynaşması sağlanmakta ve şehri tanıma amaçlı turlar düzenlenmekte. 5 günlük oryantasyon programı var. Genellikle öğrenciler bulunduğu fakültelere göre yaklaşık 15 kişilik gruplar halinde ayrılıyorlar ve bu gruplara üniversiteden iki öğrenci rehberlik ediyor. Bu süre içerisinde başta fakülteler olmak üzere üniversiteyi ve şehri tanıtan geziler organize ediliyor. Bunun dışında da bir adet müze ziyareti gerçekleştiriliyor. Program içerisinde 3 öğün yemek ve çeşitli aktiviteler mevcut. Şehri ve üniversiteyi tanımak ve sosyalleşmek için ideal bir ortam sunuluyor.

Leiden Üniversitesi Eğitim dili: İngilizce.

Dil kursu var mı? Dil kursu hakkında mevcut bir bilgim olmamakla birlikte seçmeli ders olarak açıldığını zannediyorum.

Leiden Üniversitesi’ni ODTÜ ile kıyaslama: Ders yükü olarak biraz daha ağır olmakla birlikte, sınavlar kıyaslandığında iki üniversite için hemen hemen denk olmaktadır. “ODTÜ’deki derslere göre daha kolay. Genel olarak bir sunum, bir paper ya da sınav şeklindedir.

Zorluk olarak kıyasladığımızda bazı derslerin daha rahat bazılarının ise hocadan ve ders içeriğinden kaynaklı zor olduğunu farkettim. Maksimum enerjimi harcadığım haftalarca uğrastığım dersin paperinden geçer not alamazken 2 gün çalışarak geçtigim sınavlar da oldu. Tamamen hoca ve content ile alakalı herşey.

Ders yükü konusunda aşırı göze çarpan bir fark bulunmamakla birlikte derslerin kendi içindeki zorluk dereceleri değişkenlik gösteriyor. Bu yüzden genel anlamda bir fark öne sürmek mümkün değil.

ECTS / Transkript: Evet.

Leiden ÜniversitesiYurt olanakları: Okulun bir Housing Office ile anlaşması bulunmakta. Belirli bir ücret karşılığında size yurt bulmalarını isteyebilmektesiniz. “Hostel ve ev olanaklari konusunda bilgim yok. Erasmus icin basvururken yurda da basvurabiliyorsunuz ve okul size kesinlikle bir konaklama yeri sağlıyor. Benim odediğim ücret 210 Euro, depozito ise 150 Euro. Diğer yurtlar konusunda bir bilgim yok; ancak bu adresten ulasabilirsiniz: http://www.studentenwerk-marburg.de/wohnen.html

Leiden Üniversitesinin yurt olanakları mevcut. 350 € ücret (geri ödenmiyor) karşılığında yurt bulmak için yardımcı oluyorlar. Fiyatlar yurt ve odalara göre değişkenlik gösteriyor, yukarıda belirtilen sitede hepsinin fiyatları mevcut. Ev olanakları ise çok kısıtlı olmakla birlikte yurt ve ev (ücreti üçe bölündüğü takdirde) dâhil aylık konaklama ücreti genel olarak 400€-700€ arası değişkenlik gösteriyor.

DUWO işbiriğiyle şehirin çeşitli yerlerinde tercihlere göre konaklama imkanı sunuluyor. Biraz pahalı olsa da gitmeden önce herşey net olsun diyenler için birebir. Ayrıca Den haag da da leiden daki ögrenciler için yurtlar bulunmakta

Leiden Üniversitesi Ulaşım olanakları: Leiden küçük bir şehir. Her yer yürüme mesafesinde. Ayrıca Amsterdam ve Rotterdam gibi büyük şehirlere de ortalama 45 dk uzaklıkta ve günün hemen her saati tren bulmak mümkün olmakta.

Şehir içerisinde genellikle bisiklet kullanılıyor şehir fazla büyük olmadıgı ıcın okul ev yurt arası yürüme mesafesinde. Şehirler arası genellikle NS trenleri tercih ediliyor. Ögrenci pasosu almak için banka hesabı actırmanız gerekiyor oradan. Gider gitmez ing banktan hesap actırarak paso alabılırsınız paso ulasım acısından fazlasıyla tasarruf yapmanızda yardımcı olur.

Şehirlerarası ulaşım için tren ve otobüs olmak üzere iki seçenek mevcut. Öğrenci pasosu alınması durumunda ücretlerde %40 oranında bir indirim oluyor. Öğrenci pasosu almak için banka hesabı açtırmak ve belediyeye kayıt yaptırmak gerekiyor.

Türkiye’den Frankfurt havalanina gelinmesi gerekiyor. Dönem kaydı için ödediğiniz bir miktar para (270Euro civarı) aynı zamanda o dönemki (6 ay) eyalet içi (Şehir içi ve aynı eyaletteki başka şehirlerde) bütün ulaşımları kapsıyor: otobus, tramvay, metro, bisiklet vs. Ayrıca: şehirlerarası tren, bölgesel tren, hızlı tren vs.

Leiden Üniversitesi vize işlemleri: Leiden Üniversitesi vize işlemlerini öğrenci adına kendisi başlattığı için oldukça kolay geçen bir süreç. Sadece gerekli evrakları göndermeniz yeterli olmakta. Vize hazır olduğunda size bir mail gönderilmekte ve randevu aldığınız saatte gidip konsolosluktan vizenizi alabilmektesiniz.

Hollanda’ya gidecek öğrenciler vize işlemleri için üniversiteye 500 € ücret yatırıyor. Ardından gerekli belgeleri toplayıp konsolosluğa başvurulduğunda, başvuruyu takip eden 1 hafta içerisinde vize elinize geçiyor.

Leiden Üniversitesi Vize sürecini kendileri hallediyor. Basvuru için belgeleri tamamlayıp taratıp sisteme yükledikten sonra onlar sizin adınıza başvuruyu yapıyorlar. Bu aşamada sizden konaklama adresi bilgisi istiyorlar. Kendi imkanlarınızla ayarlayamadıysanız konaklamayı 300 euro housing fee yatırarak yurt başvurusu yapıyorsunuz.

İkamet: Almanız gerekmekte. Vize süreci dâhilinde yatırılan 500 € haricinde, ikamet için fazladan bir ücret gerekmiyor.

Kişisel görüşler: Verilen hibe sadece konaklamayı karşılayabilmekte. Onun dışından aylık masraflarınızı kendiniz karşılamaktasınız.
“Aylik toplam masrafim kira ile birlikte en fazla 450-500Euro. Bunun disinda Marburg’a ilk defa gelen ogrenciler icin (ikamet kaydi yaptirirken) sehir icinde kullanabileceginiz toplam 100 Euro degerinde 10 ve 20 Euroluk kartlar veriliyor. Bu kartlari belirtilen kafe ve barlarda, alisveris merkezlerinde, magazalarda kullanabiliyorsunuz. Eyalet ici ulasim ucreti donem basinda bir kez verildigi icin, cevre sehirlere istediginiz kadar kolayca gidip gezme firsati var. Ayrica, Almanya ve cevre ulkeleri gezmek icin cok ucuz otobus biletleri bulunabiliyor (1-15 euro arasi).
Aylık toplam masraf kira haricinde 400-500 € olarak hesaplanabilir. Ancak elbette bu meblağ yaşam tarzına göre değişkenlik gösterebilir.

“Hava fazlasıyla yağmurlu gidilecek mevsime göre kıyafet secimi özenle yapılmalı. Aylık toplam masraf konaklama dahil 700-800 euro arasında. Sebze meyve pahalı alısveris için bütce planı yapmak elzem. Eger kısıtlı butceniz varsa dısarda fazla yemek yemeden kendı yemegınızı kendınız yapmalısınız.”