University of L’Aquila

DIGITAL CAMERA

Erasmus öğrencileri için cazip olan ve İtalyanın Abruzzo bölgesi L’Aquila şehrinde bulunan L’Aquila Üniversitesi araştırma üniversitesi olarak da bilinmektedir. Özellikle Mühendislik ve Fen Bilimleri gibi sayısal bölümleriyle ünlü L’Aquila Üniversitesinde yaklaşık 20.000 öğrenci öğrenim görmektedir.

Eğitim dili İtalyanca olup Bahar ve Güz dönemlerinden oluşan iki dönemde akademik faliyetler gerçekleşmektedir.

Akademik takvimi: İnternet ortamında bulunabilir.

Oryantasyon programı var mı? 1 günlük bir program yapılmakta.

Eğitim dili: İtalyanca.

İngilizce ders açılıyor mu? L’Aquila Üniversitesinin eğitim dili İtalyanca olduğundan ingilizce ders açılmamaktadır. Bazı hocalar ingilizce sınav yaparken bazıları ingilizce sözlü bile yapmaktadır. “İngilizce dersler açılmıştı Marketing ve International Macroecomics tek açılan İngilizce dersler bunlardı o dönem erasmus öğrencilerine , geri kalan dersler İtalyanca.”

Dil kursu var mı?: Kredilendirilen İtalyanca kursu bulunmakta. Ancak iyi bir eğitim verilmiyor. Hatta gelen bir mail ile ders yapılmadığı gibi iptal bile edilebiliyor. “Dil kursu var ve ücretlendirilmiyor. Güz döneminde ders takvimi ile başlıyor ve resmi tatiller dışında devam ediyor. Kredilendirilebiliyor.”

ODTÜ ile kıyaslama: Kıyaslanabilecek düzeyde olmadığı düşünülmekte. University of L’Aquila öğrencilerine tanınan olanaklar açısından da çok yetersiz. Spor salonu, yüzme havuzu yok.

ECTS / Transkript: Evet.

Yurt olanakları: L’Aquila Üniversiteinin kendi yurdu yok. Şehirdeki evlerde çok harap ve oldukça pahalı. Okul herhangi bir yurt sağlamıyor. Ev bulma konusunda okulun Uluslararası İlişkiler Ofisi ve ESN(Erasmus Student Network) öğrencileri yardımcı olmaya çalışıyorlar. L’Aquila yakın dönemde deprem geçirmiş bir şehir olduğu için özellikle şehir merkezine yakın ve ulaşımı rahat yerlerde ev bulmak oldukça zor. Kira miktarları evden eve çok fazla farklılık göstermesine rağmen genel ortalama olarak:

Tek kişilik oda: 300 € /ay, İki kişilik oda ise (kişibaşı): 200 € /ay

University of L’Aquila Ulaşım olanakları: Türkiye’den önce Roma’ya uçmanız sonra ise trenle  L’Aquila Üniversitesine gidebilirsiniz. Şehiriçi ulaşım sadece otobüslerle ve onlarda çok sık geçmiyor. Şehiriçi toplu taşıma için tek olanak belediye otobüsleri ve fiyatı 24 € olan aylık öğrenci bileti satın olmak mümkün. Şehiriçi ulaşım sistemi oldukça kötü, otobüsler çok seyrek ve akşam  20.30 – 21.00’den sonra otobüsler bitiyor. Şehir merkezine uzak olan ancak merkezde ev bulmak zor olduğu için birçok öğrencinin de yaşadığı bazı yakın muhitlere trenle de gitmek mümkün.

Şehirler arası ulaşım için en kullanışlı yol otobüsler. Bölgenin en büyük otobüs firması Roma – L’Aquila arasında günde yaklaşık 20 sefer yapıyor. Tren kullanmak da mümkün ancak başka tren aktarması yapmadan yakındaki büyük yerleşim merkezlerine gitmek mümkün değil. Türkiye’ye gelmek için en iyi yöntem Roma havalimanlarını kullanmak. L’Aquila ve Roma havalimanları (Fiumicino-Ciampino) arasında karşılıklı olarak günde 4 defa aktarmasız otobüs seferleri yapılıyor.

Vize süreci: Erasmus ofisi sizi yönlendirmekte ve herhangi bir sıkıntı yaşatmamakta. Vize almak 1 hafta sürüyor. Vize ücreti yok ancak vize almak için tek yol aracı şirkete başvurmak olduğu için o şirkete ödeme yapmak gerekiyor

İkamet izni: 150 Euro ücreti olan izni almanız gerekmekte.

Kişisel görüşler: Başka seçenekleriniz varsa Ersmus için University of L’Aquila’yı tercih etmeyiniz. İtalyanca bilmiyorsanız hiç etmeyin. Şehirde ingilizce bilen yok gibi. Aylık toplam masraf yaklaşık olarak 900 €. L’Aquila turistik olmayan bir şehir. Özellikle 2009 depreminden sonra tarihi şehir merkezinin çok büyük kısmı girişe yasak bölge ilan edilmiş durumda. Belediyeye ait olan yarı olimpik bir havuz var ve ünivesite öğrencileri için 10 girişlik kart için 33 € ödenmesi gerekiyor. Şehirde sayıları çok olmamakla birlikte nisbeten uygun fiyatlı fitness merkezleri de mevcut. Alışveriş yapmak ve birçok ihtiyacı karşılamak için birbiri ile yanyana olan iki büyük alışveriş merkezi mevcut. Adları: l’aquilone, globe center.

Üniversitenin website Adresi :University of L’Aquila