Konstanz Üniversitesi

Konstanz Üniversitesi (Konstanz University) Almanya’nın en güneyinde olup 35.000 öğrencisi vardır. Erasmus öğrencilerini kabul eden üniversitenin Eğitim dili Almanca olup İngilizce çoğunlukta olmak üzere birçok farklı dilde dersler de mevcuttur.

Akademik Takvimi: Ekim- Subat Nisan- Agustos dönemlerinden oluşmaktadır.

Oryantasyon programı ve içeriği: 3 günlük programda sigorta, ders seçimi, sınav kayıtları, üniversite ve şehirdeki yaşam hakkında bilgi verilmekte.

Dil kursu:Eğer üniversitenin verdiği dil kursuna katılırsanız bir ay boyunca ara ara her şey hakkında sizi bilgilendiriyorlar ama katılmazsanız nisan ayının başında 3 günlük bir oryantasyon programı yapıyorlar. Sigorta, ders seçimi, sınav kayıtları üniversite ve şehirdeki yaşam hakkındaki her konuda yardımcı oluyorlar. 300 Euro ücreti olan kurs bahar dönemi için Mart ayı boyunca verilmekte ve 6 ECTS ile kredilendirilmekte.

ODTÜ ile Kıyaslama: Neredeyse aynı olmakla birlikte Konstanz Üniversitesi’nde otonom öğrenme sistemi takip edilmesi ve çoğunlukla dönem sonundaki finaller öğrenciler test edildiği için derslere odaklanmak zor olmakta.

ECTS / Transkript: Evet

Konaklama Olanakları: Okulun anlaşmalı olduğu Seezeit adında bir şirket var. Öğrenci evlerinde kalma olanağı sağlıyorlar. Apartman dairesine benzer konutlarda kalabiliyorsunuz. Tek kalma imkânınız da var, diğer öğrencilerle aynı evi paylaşma imkânınız da. Ama kendinize ait bir odanız hep oluyor. Daha çok yurt gibi değil, ev gibi zaten. Ücretler, ev fotoğrafları vs. hakkında her şeyi bu siteden öğrenebilirsiniz: https://www.seezeit.com/

Ulaşım Olanakları: Şehir çok büyük değil. Ulaşım şehir içi otobüslerle sağlanıyor ve bir yerden bir yere gitmek kısa sürüyor. Otobüs biletini dönem içinde –eğer dil kursuna katılmazsanız- yalnızca bir kez 52 Euro karşılığında alabiliyorsunuz. Dönemlik bilet yerine geçiyor ve istediğiniz zaman istediğiniz kadar kullanabiliyorsunuz otobüsleri.

Vize İşlemleri: Belge toplaması biraz sıkıntılı ve vakit alıyor. Almanya Konsolosluğu birçok belge istemesine rağmen en çok umursadıkları maddi durumunuzu belgeleyen dokümanlar. Şu an geçinme sınırı ne kadar bilmiyorum fakat hibeyi çıkardığınızda arta kalan paraya bir şekilde sahip olduğunuzu ya da olacağınızı ispatlarsanız (anne babadan alınan taahhüt, maaş bordroları, kira sözleşmeleri, banka hesapları vs.) hiçbir sorun olmadan vizenizi veriyorlar. Benim vizem 24 saat içinde çıkmıştı. Sigorta konusunda en rahat olan ülke Almanya. Türkiye’de herhangi bir sağlık güvenceniz varsa SGK’dan aldığınız AT 11 belgesiyle Almanya’da da sigortalı olabiliyorsunuz. Öğrenci olduğunuz için Almanya vize ücreti talep etmiyor.

İkamet İzni ve Ücretleri: Almanya’dan aldığınız ulusal vize ikamet de içermekte.

Öğrenci Görüşü: Aylık kaldığım yere 295 Euro veriyor ve gezi masraflarım hariç 300 Euro kadar harcıyordum. Konstanz İsviçre sınırında ve biraz turistik bir şehir olduğu için Almanya’nın genelinden birazcık daha pahalı. Şehir küçük fakat bahar döneminde sürekli bir etkinlik olduğu için sıkılmaya pek vaktiniz kalmıyor. Zaten üniversite bu konuda çok aktifti. Güzel geziler düzenliyorlar. Şehir konum olarak gezmek için çok ideal bir yerde. Dikkat edin diyebileceğim tek şey üniversiteye başvuru yaptığınız online formda. Eğer Seezeit şirketinin sağladığı öğrenci evlerinde kalacaksanız –ki kalmalısınız da, Konstanz’da ev bulmak pahalı ve çok zor- online formda üniversite Seezeit adına konaklama tarihlerinizi soruyor kira sözleşmeniz için. Mesela ben dil kursuna gideceğim için formda martın birini işaretlemiştim. Çıkış olarakta temmuz sonunu. Önceki yıllarda gidenler sınavların temmuzda bittiğini söylemişti. 5 aylık bir sözleşmeye imza attım. Sınav tarihleri belli değil, ne zaman dönerim bilmiyorum düşüncesiyle daha geç bir tarihi işaretlerseniz Seezeit hiçbir şekilde sözleşmenizi kısatlmıyor. Mesela sözleşmeniz ağustos sonuna kadar ama işiniz temmuzda bitti ve temmuz sonu döneceksiniz. Ağustosu da ödemenizi istiyorlar sizden. O da az bir para değil maalesef. Bu konuda ekstra dikkat edebilirsiniz.

Be the first to comment

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.