Köln Üniversitesi

Avrupa’nın en eski üniversitelerinden olan Köln Üniversitesi (University of Cologne) Almanya’nın köln şehrinde bulunmaktadır. Almanların Universität zu Köln adıyla bildiği üniversitede yaklaşık 50.000 öğrenci görmekte ve epeyce de Erasmus öğrencisi bulunmaktadır.
Akademik Takvimi Ekim- Şubat ve Nisan- Ağustos dönemini kapsamaktadır.Eğitim Dili ise Almanca ve İngilizce’dir.

Oryantasyon programı ve içeriği: 1 hafta süren programda akademik ve sosyal yaşam hakkında bilgiler verilmekte ve ders ekleme, ders kayıtları konusunda yardımcı olunmaktadır. İlk günlerde okul ve çevresi, daha sonra küçük bir şehir tanıtımı yapılıyor. Son iki günde ise bölümlere göre ders seçimi konusunda bilgilendirme yapılıyor.

Dil kursu: Ücretsiz olan kurslar her dönem öncesi ve sonrasında verilmekte ve ünitelere göre 8-9 kredi derecesine sahip olmaktalar.

ODTÜ ile Kıyaslama: ODTÜ’ye oranla kaç kredi almak istediğinizi kendiniz belirlediğiniz için iş yükünü kendiniz belirleyebilmektesiniz. Eşdeğer olan derslere aktif katılım beklenmekte. Dersler buradakine göre daha içerik önemi taşımakta. Buradaki kaba tabiriyle angarya ödevler yerine daha az ama öz ödevler ve görevler verilmekte. Zorluk derecesi o açıdan daha kolay denilebilir fakat dersler daha yararlı.

ECTS / Transkript:Evet

Konaklama Olanakları: Kölnerstudierendenwerk (http://www.kstw.de/) ekonomik yurt olanakları sağlamakta fakat gitmeden 6-7 ay önce başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde yer bulabilmeniz imkansız. Fiyatları çok uygun WG ler bulabilirsiniz erken başvurduğunuzda. Tek kişilik odalarını 180 Euro’ya bulabilmek mümkün. Yurt okula 30-40 dakika uzaklıkta. Ancak, Köln büyük bir şehir olduğu için merkeze yaklaştıkça fiyatların aynı oranda yükseldiğini unutmayın.

“Ben özel bir WG’de kalmıştım, şehir merkezine daha yakın bir yerdi. Tramvayla okula ulaşımım en fazla yirmi dakika sürüyordu. Odalar tek ve iki kişilik olmak üzere değişiyordu. Tek kişilik odalar 280 Euro, iki kişilik odalar ise 215 Euro idi. Kaldığım yerin linki: http://www.studentinnenhaus.de/index.php?option=com_frontpage&Itemid=1 Bu WG nin sahipleri Türkler, ve her konuda bana yardımcı olmuşlardı.”

“Bana yurt çıkmadı ve çıkmadığını gitmeden 1 haftaya kadar bilmiyordum. Yetkili kişiyi aradım fakat herkese yurt çıkmasını garantilemediklerini soyledi. Ben de o 1 hafta içerisinde internetten ulaşabildigim kadar bütün yurtlara ulaştım ve sonunda buldum.”

Ulaşım Olanakları: Dönemlik öğrenci pasosu ile ekonomik olarak toplu ulaşım araçlarından faydalanılabilmekte. Ayrıca Nord-Rein Westfalen eyaletinde bütün şehirlere otobüs ve tren ile ücretsiz gidebilmek mümkün olmakta. Köln’de öğrenci kimliği ile otobüs, tramway, metro dan ücretsiz yararlanılmakta.

Vize İşlemleri: Başvuru ve vize ücreti alınmamakta. Sürecin aksamaması için erken davranmak gerekmekte.

İkamet İzni ve Ücretleri: Gittiğinizden itibaren bir ay içerisinde ‘Bezirksamt’ denilen ofislere gidip ikamet izninizi almalısınız. Eğer Almancanız yeterli düzeyde değilse, yanınıza Almanca bilen birisini almanız iyi olabilir. Çünkü ofiste İngilizce konuşulmasını hoş karşılamıyorlar. Herhangi bir ücret ödemedim, ama pasaportunuz, sağlık sigortanızın Almanya versiyonunu (AOK’dan alınacak), yurt sözleşmenizi ve yurt müdürüne doldurup imzalattıracağınız ‘Anmeldung’ belgesini (Bezirksamt sitesinde bulunabilir) yanınızda götürmelisiniz. Döneceğiniz zaman aynı işlemi tekrarlayacak ve bu sefer ‘Abmeldung’ belgesini onaylatacaksınız.

Kişisel Görüşler: Aylık masraf yaklaşık 500 Euro’dur. Köln diğer ülkelere çok yakın olduğu için, uygun fiyatlara çok ucuz biletler bulabilmek mümkün. Büyük şehir olmasının avantajıyla uçak biletlerini de uygun fiyatlara bulabilmektesiniz.

KölnWerk, okul içerisinde ve dışında birçok sosyal ve kültürel etkinlik düzenlemekte. Aynı zamanda eyaletin içerisinde olanları da takip ederseniz etkinlikler ve festivaller için çok ucuz hatta ücretsiz biletler bulabilmeniz mümkün.

“Aylik 600 Euro’yu geçiyordu masrafım. İlk başlarda zorlandım ama sonra REWE Supermarkette ii buldum, ders çıkışları haftada 3 gün 4-5 saat caliştım. (haftada 20 saat calisma iznimiz var, aylik 400 euro civari kazaniyordum) Şehir çok canlı zaten. Her gün zamanınız varsa yapacak birşeyler bulunur. Tek ricam esn erasmusun hesaplı (bedava) olan gezilerine katılın ama gerisinde onlarla takılmayın.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.