Keele Üniversitesi Staffordshire

Keele Üniversitesi

Keele üniversitesi

Erasmusa gidecek öğrenciler için hazırlanan Keele Üniversitesi bilgileri:
Eğitim dili: İngilizce olan Keele Üniversitesi İngilterede Staffordshire şehrinde bulunmaktadır. Keele Üniversitenin mekezi olması nedeniyle Manchester ve Birmingham’a 1 saat, Londra’ya ise 2 saat uzaklıktadır. Keele Üniversitesi Akademik takvimi 2 yarıyıldan oluşan Sonbahar ve Baharı kapsayan dönemlerden oluşmaktadır. Verdiği iyi bir eğitim nedeniyle mezunlarının iş bulamama gibi bir sorunu yoktur.

Keele Üniversitesinin özellikle Tıp, Sağlık Bilimleri, Çevre Mühendisliği, Müzik, Tarih, İngiliz dili ve Edebiyatı, Uygulamalı Matematik, Mühendislik, Fizik, Hukuk, Psikoloji, Adlı Tıp,ve Politika alanlarındaki araştırmalarıyla dünyada ilk sıralada yer almaktadır.

Lisans öğrencilerinin hepsi yurtdışındaki başka üniversitelerde 1 sömestr okumaktadırlar. Keele Üniversitesi dünya çapında 50 partner üniversiteye sahiptir. Student Survey sonuçlarına göre öğrenci memnuniyetinde ilk sıralardadır.
Oryantasyon programı: 3 günü süren programda okulda ve bölümünüzde okutulacak dersler, okul hakkında genel bilgiler verilmektedir.

Dil kursu: İlk hafta ingilizce yeterlilik sınavı yapılmaktadır. Bu sınav sonucuna göre seçilen derslere ek olarak İngilizce dersi verilip verilmeyeceği belli olmaktadır.

ODTÜ ile kıyaslama: Derslerin zorluk seviyeleri Odtü ile aynı olmakla birlikte ders yükü Keele’de daha az. Sınav sistemleri ve değerlendirmeleri farklı yapılmaktadır.

ECTS / Transkript: Evet

Yurt olanakları: Kampüs içinde tek kişilik odaları olan yurtlar bulunmakta. Başvuru için üniversite sizi yönlendirmekte. Ücretleri İngiltere için makul olabilmekte ama ODTÜ’ye oranla hayli yüksek olmaktadır.

Ulaşım olanakları: Kampüs içinden geçen ve merkezi yerlere giden otobüsler olmakta. Taksiler telefonla kampüse çağırılıyor ve kolay ulaşım sağlamakta.

Vize süreci: Online olarak başvuru tarihi alabilmektesiniz. Gerekli evrakları randevu gününde teslim ettikten sonra 5 gün içinde çıkmakta.

İkamet izni: Tek dönem için gerekmemekte.

Kişisel görüşler: Kampüs içinde yemek için güzel yerler bulunmakta ancak belli bir süre sonra bütçeyi zorlamaktadır. Yemeğinizi kendiniz yapmanız ekonomik olacaktır.
Tren ağı geziler için oldukça faydalı olmakta. Uzak yerlere gitmek için otobüs daha ekonomik olacaktır.