Keele Üniversitesi Keele

Keele üniversitesi

Üniversite & Bölüm  : Keele Üniversitesi

 Ülke & Şehir              : İngiltere – Keele

 Dönem                        : Bahar

 Akademik takvimi:  Akademik takvim hemen hemen ODTÜ’deki ile aynı olmakta.

Oryantasyon programı: 5 gün süren bir oryantasyon programı bulunmakta. Genelde okul tanıtılıp, okul ile ilgili pratik bilgiler verilmekte.

Eğitim dili:  İngilizce

 Dil kursu var mı?: Kendilerinin yapmış olduğu bir sınav bulunmakta, o sınavı geçemeyince zorunlu bir İngilizce dersi eklenmekte ve kredilendirilmekte.

ODTÜ ile kıyaslama: Dersler ODTÜ’dekinden daha kolay olmakta. Çok fazla sınav yapılmamakta ve genelde değerlendirmeler essay yazma üzerinden olmakta.

 ECTS / Transkript: Evet.

 Yurt olanakları: Uluslararası öğrencilere yurt imkânı sunulmakta. Öğrenciler kendilerine uygun odaları seçebilmekteler. (https://www.keele.ac.uk/studyatkeele/accommodation/) Ücretler ise bir dönemlik 1600 pound ile 2800 pound arasında değişmekte.

Ulaşım olanakları: Türkiye’den ulaşım çok kolay sağlanabilmekte. Şehir,  Manchester Havalimanına yaklaşık 2 saat uzaklıkta ve Londra Gatwick Havalimanına ise 5 saat uzaklıkta yer almakta. Ülke içinde ise ulaşım çok rahat, her yere tren ve otobüs ile ulaşmak mümkün olmakta.

Vize süreci: Vize süreci İngiltere Erasmus sürecinin en sıkıntılı noktasını teşkil etmekte. Kısa Dönem öğrenci vizesi almaktasınız. (https://www.gov.uk/study-visit-visa/overview) 6 aylık vizenin ücreti 89 pound ve 11 aylık vizenin ücreti ise 170 pound tutmakta. Okul, vize ile ilgili gerekli açıklamaların olduğu bir bilgi notu göndermekte.

İkamet izni: Kısa dönem öğrenci vizesi aldığınız için gerekmemekte.

Kişisel görüşler: Kalacak yerin pahalı olması dışında diğer harcamalar kişisel tercihlerinize bağlı olmakta. Ülkede ulaşım çok kolay sağlanmakta. Dersler de çok yoğun olmadığı için gezmeye bol bol zaman ayırabilmektesiniz. Okulun düzenlediği günübirlik gezilere katılabilmektesiniz.